YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

SİYASETİ TEMİZLEMEK

Defalarca yazdım: Destan çağlarından günümüze milletler mücadelesinde hephain, pusu, tuzak organizasyonları kullanılagelmiştir. Demokrasiyle de bu organizasyonların bukalemun kimliğini zenginleştirmek kolaylaşmıştır. Atatürk döneminde çok partili hayata geçebilmek için Terakkiperver ve Serbest Fıkra adıyla iki ayrı deneme oldu. Görüldü ki kurucu önderin en yakınındakiler bile kanla canla kazandığımız cumhuriyeti tehlikeye atabilecek halkın talebi gibi gösterilen zararlı fikirlerin etkisinde kalıyor. O dönemin siyasî olaylarını burada anlatmamın gereği yok; bilmesi gerekenler biliyor, bilmeyip de öğrenmek isteyenler cumhuriyet tarihini inceler öğrenir.

Menderes kalkınma hamlesinin önü, sözde fikir tabanlı masum gençlik hareketleriyle kesilmedi mi? Tarihin yüz karası idamlarla sonuçlanan bu hamlenin liderinin yakasına gencin biri sözde özgürlük diye yapışmadı mı? O da Başbakan yakasını tutacak kadar özgürsün, daha ne istiyorsun demedi mi?

Ya darbeyle sonuçlanan 12 Eylül öncesi ideolojik fikir fraksiyonlarının beslediği sağ-sol çatışma rezaleti? Neydi o günlerde çektiklerimiz? Romanını yazdım davebal kimindi diye sordum. Tarih Kurumu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Refik Turan Ankara Barış Kitaptan çıkan romanın arka kapağında bakınız ne diyor?1974-1980 arası ülkenin sürüklendiği keskin ideolojik çatışma silahlı çatışmaya dönüşmüş, bu da ülkeyi büyük bir buhrana sürüklemiştir. Bugünkü terör olayları o günlerden kalan kötü bir mirastır.Hocanın dikkat çektiği 1974 affıdır. Bu afla ülkenin her yerine dağılıp ideolojik çatışma fikirleriyle gençleri etkileyerekkurtarılmış bölgeler yaratan militanlar değil miydi? Kimler vardı arkalarında? Bizim değerlerimize yabancı ideolojileri gençliğe şırınga edenler, onların da karşısına vatan millet cihat diye şiddetle çıkanları organize edenler kimdi, kimlerdi? Düşünmeliyiz!

Sayın Cumhurbaşkanı, grup toplantısında görüntülü olarakbu kötü mirasın izlerini taşıyan fikirleriyle ana muhalefetin İstanbul  il başkanı  olmuş hanımı konu etti. Doğrudur yanlıştır, araştırmadım bilemem ama devletin başkanından böyle bir feryat yükseliyorsa vahim durumdayız demektir. Ayrıca yazdığım ve bildiğim şu ki ülkemizi çatışmaya sürükleyen fikirler ya özgürlük-barış-yoksulluk –hakçılık sömürüsü ya da bizim olan kutsal değerlerin savunuculuğu maskesi ardında köpürtülüyor.

15 Temmuz felaketini niye yaşadık?40 yıldır dinimiz, eğitim, himmet, hizmet… diye diye devleti ele geçirmeye yeltenen cemaat değil miydi bize bunu yaşatan? Allah’la kul arasında bir ruhban sınıfı olmadığını bilmediğinden mi yüce dinimizin kainat imamıyım diyen birinin ardına düşüp kandırıldık? Ak Parti Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Av. Mustafa Hamarat bir twit atmış, değerlendirilmeli bence: Diyor kiİnsanın önündeki en büyük engel niyet bozukluğudur. Ben de buna ek yapıyorum. Milleti sıkıntıya sokan, hep halk ezilmişliğini sömürenlerle kutsal değerleri alet edenlerin ürettiği çatışmacı fikirler sahibi niyeti bozuklar oldu, oluyor. Kimsenin alnında niyeti yazmıyor ama geçmişten ders alarak sömürü aracı bu değerlerle yer edinmeye çalışanların hinliklerini görmeye çalışmalı, şu yolda mücadele verdim bu yolda ezildim; solcuyum, devrimciyim, milliyetçiyim, çok Müslümanım, şeyh torunuyum… gibi söylemleri göz ardı etmeli ve böylecesiyaseti temizlemeliyiz artık! 

Liyakat sahibiyim, verilen görevi iyi yaparım; halk içinde var olan her değere saygılıyım diyebilen öne çıkarılmalı siyaseten. Çatışma yanlısı marjinal fikirlilere ne iktidar ne muhalefet asla yer vermemeli artık. Maskeli namussuzlar değil namuslular cesaretlendirilmeli.Siyaseti temizlemek şart oldu gayrı! Acılarla yoğrulan millet 15 Temmuz’da gösterdi uyanık olduğunu. Dün karaladıklarını bugün siyasî muarızlık uğruna hak-hukuk-insan hakları-özgürlük… kavramlarıyla savunanları gözünden kaçırmıyor(!)

EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI