YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

HIZLI TREN MASALINDAN BIKMADINIZ MI HALA

“Bir hayaldir, bir yanılma ve yanıltmadır şu Samsun-Çorum-Ankara Hızlı Tren projesi” diye çok yazdım, çok konuştum. On yıllık bir masal söylemdir bu, kimisi bilmeden ve samimiyetle dillendiriyor bu masalı, kimisi de olmayacağını, en azından öyle sanıldığı kadar kolay ve denildiği kadar yakın zamanda olmayacağını bildiği halde fazladan birkaç oy getirir hesabı ya da anlatacak başka hikâyesi olmadığından.

Her şey on yıl kadar önce “okuduğunu anlama özürlü” bir sözde gazetecinin Trabzon mahreçli bir haberi yanlış algılaması ve aklınca bir kampanya açmasıyla başladı. Ardından başka meslektaşlarımız girdi o yola. TCDD’nin bilmem kaçıncı derece bir memuru da katıldı kervana. Eh, onlar öncü role soyunur da siyasetçiler, yerel yöneticiler durur mu? Durmazlar elbet, durmadılar da. O günden bugüne sadece Samsun değil, güzergâh üzerindeki ve hatta güzergâhla doğrudan ilgisi olmayan illerin siyasetçileri, yerel yöneticileri ve meslek odası temsilcileri de katıldı. Müjdeler verildi, tarihler açıklandı.

Öncüler biraz insaflıydı, gerçekleşme hedefini, Cumhuriyetin kuruluşunun 100’ün yılı olan 2023 olarak koydular. Yarışa sonra katılanlar daha hızlı çıktı, kimi 2020’ye, kimi 2019’a çekti hızlı tren konforuyla Samsun’dan Ankara’ya gidiş tarihimizi. Rekoru 2018’le Samsun’un bir önceki valisi Sayın İbrahim Şahin kırdı.

MHP Samsun Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Erhan Usta, yarayı kaşımasaydı eğer, bu artık iyice cılkı çıkmış bu konuya bir daha girmeyecektim. Basın bürosundan yapılan açıklamaya göre Sayın Usta, Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etmiş, sanayicilerin başlıca sorunlarını ve taleplerini sıralamış. Bunlardan birisi de “Ankara-Çorum-Samsun hızlı tren projesinin hızlandırılması, yük ve yolcu taşınmasının önünün açılması” imiş.

Sayın Usta, herhangi bir siyasetçi değil, planlama kökenli ve siyasete Kalkınma Bakanlığı üst düzey bürokrasisinden geçme. Yani “yatırım nedir, nasıl planlanır ve nasıl gerçekleştirilir” bunları en iyi bilen, en azından bilmesi gereken birisi. Ben bildiğinden de eminim. Ama buna rağmen böyle bir isteği dillendirmesini anlayamıyorum. Siyasi oportünizmin mesleki birikimin önüne geçmesi hem benim anlayacağım hem de ona yakışır bir şey değil.

Samsun-Çorum-Ankara Hızlı Tren projesi kendisine Devlet’in yatırım programlarında hala “çed-etüd-proje-fizibilite etüdü” alt başlığı kısmında yer bulabilen bir tasavvurdur. Şayet bu ön çalışmalar tamamlanır ve devletin diğer projelerine ön alabilirse, kesin projenin ısmarlanması, tamamlanması ve ardından yapım ihalesine çıkılması, ondan sonra da uzunca bir süre inşasının beklenmesi gereken bir projeden bu.

Elimizde iki resmi belge var; birisi “2018-2020 Yatırım Programı Hazırlama Rehberi” diğeri ise “2018 Yılı Yatırım Programı.” İkisi de yayınlandı. İsteyen her vatandaş internet ortamında Kalkınma Bakanlığı ya da Resmi Gazete sitelerinde bulabilir. Kaldı ki, Sayın Usta’nın bunlara ulaşmak için internet sitelerine ihtiyacı da yok; her bilgi ya hafızasında ya da elinin altında. Ben Sayın Usta için değil ama okuyucular için her ikisinden de konuyla ilgili alıntılar yapacağım.

“2018-2020 Yatırım Programı Hazırlama Rehberi”nde demiryollarıyla ilgili olarak  “Demiryolu sektöründe; Ankara-Sivas, Ankara-Afyonkarahisar-İzmir Yüksek Hızlı Tren projeleri ile Sivas-Erzincan Demiryolu projesine, ikinci hat yapımlarına, sinyalizasyon ve elektrifikasyon yatırımlarına ve önemli yük merkezlerine iltisak hattı yapım projelerine öncelik verilecektir” deniliyor. Bu satırlarda Samsun-Çorum-Ankara’dan bahsedilmiyor.

Yatırım Programı’nda ise bizim kısaca Samsun-Ankara diye tanımladığımız proje “Kırıkkale-Çorum-Samsun(DOKAP-KOP)” şeklinde ve “Muhtelif Etüd-Proje ve Mühendislik Hizmetleri” başlığı altında yer alıyor. Projenin başlama ve bitim süreci 2015-2018, tutarı ise 23 milyon 720 bin TL olarak veriliyor. Şimdiye kadar 10 milyon 201 bin TL harcanmış, kalan 15 milyon 519 bin lira da bu yılın bütçesine konulmuş. Eğer tahsisat zamanında ve tam olarak verilir ve bir aksilik olmazsa Samsun-Çorum-Ankara hızlı treninin ÇED, etüd-proje ve fizibilite etüdü bu yıl tamamlanacak.

Sonrası mı? Allah büyük. Bizim daha önce dediğimiz gibi inşallah 2035’e doğru biz de hızlı trenle Ankara’ya gider geliriz.

Dedeleri vardı onlarınYENİ İSİMLER10 KASIM'DA SAMSUN'DA OLMAKZAMAN TUTULMAZBU NASIL BİR YÜREK?BAKAN YARDIMCISI VE SAMSUN'UN GERÇEKLERİKİM DOST KİM DÜŞMANÇok mu zor?SEVİNCİMİZ VE HÜZNÜMÜZVEKİLLER ADAY OLUR MU?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Dedeleri vardı onların
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
ATATÜRK'Ü VENİZELOS NOBEL'E ADAY GÖSTERDİ
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
ÖDÜL  
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-2
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
KONKORDATO SUİSTİMALLERİ
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Olmadı Samsunspor
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
İMAR BARIŞI YA DA AFFI !!!
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
YANGIN VAR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Ceyhun DONBAY
KIRILMA NOKTASI: HAKEM FERHAT KESTANLIOĞLU
Ceyhun DONBAY
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK
Hikmet KURADA
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Yavuz BAYRAM
2023 Eğitim Vizyonu Şifreleri
Yavuz BAYRAM
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu