YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

KUŞATILIYORUZ HABERİN VAR MI DOSTUM?

70’li yılların efsane yerel siyasetçilerinden Ata Kıral ağabeyim “milli meselelere partizanlığın at gözlüğüyle” bakanları gördüğünde tartışmayı, daha doğrusu anlatmayı bırakır “Gel yeğenim, seninle bir çay içelim” derdi. Ya da Ali Paşa’ya izafe edilen “Allah’ım şu Arap’ın aklını bir geceliğine olsun bana ver de hiç olmazsa bir gece rahat uyuyayım” diye dua derdi. Ali Paşa büyükelçi, vali, şura-ı devlet reisi, sekiz kere dışişleri bakanlığı, beş kere de sadrazamlık yapmış ünlü devlet adamımız; akılını istediği Arap ise Ali Paşa’nın harem ağası.

Rivayet odur ki, Ruslarla savaşın ha çıktığı ha çıkacağı günler, vezirler, komutanlar toplanmışlar İstanbul Boğazı’nı Rus donanmasına nasıl kapayacaklarını tartışırlar. Yaz günü, hava sıcak, heyet bir türlü karar veremez, toplantı uzadıkça uzar, Ali Paşa’nın Arap ağası daha fazla dayanamaz “Kuzum, Paşa” der “Neresi şu bir tülü kapatamadığınız Boğaz?” Vezirler, komutanlar birbirlerine bakarlar, Ali Paşa masadaki haritada İstanbul Boğazı’nın yerini gösterir “Aha burası” diyerek. Arap, parmağını boğazın üstüne kor “Aha kapattım kuzum Paşam, hadi gidin artık” der. Rivayete göre Ali Paşa işte ondan sonra Allah’a o Arap’ın aklını bir gecelik de olsa kendisine vermesi için dua eder.

Zor günlerden geçiyoruz, hatta devletin en tepesindekilerin “Beka sorunumuz var” dediği günlerden. Ve dünya ahvali üzerine bırakın bir kitabı, bırakın bir ilmi makaleyi bir satır bir makale bile okumamış birileri olaylara hala “partizanlığın at gözlüğüyle” bakıyor ve dünyaya nizam vermeye kalkıyor. Ata ağabeyi öylesine özlüyorum ki, sağ olsa da birkaç bardak çay ısmarlasa bunlara “gelin yeğenlerim” diyerek.

Kuşatılıyoruz beyler, kuşatılıyoruz. Çember darılıyor beyler, çember daralıyor. Dün sadece güneydoğu sınırındaydı kuşatma kuvvetleri, bugün güneyimiz çepeçevre kuşatılmış durumda Irak’tan Suriye’ye dek. İkinci Kürt devleti/devletçiği orada ve de gözümüzün önünde kuruluyor. Sadece gözümüzün önünde mi? Hayali boyundan büyük Ahmet Davutoğlu ve ekibinin bu kuşatmanın bu kadar hızlı gelişmesindeki hatalarını ve dolayısıyla katkılarını da unutmamak gerek. Biz unutsak bile tarih unutmayacak, bundan eminim.

Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanı diğer generallerin Kardak kayalıkları açıklarındaki, dikkat ediniz lütfen kayalıklarındaki değil, açıklarındaki denetleme(!) gezintisi ve sonrasında yapılan açıklamalar Ege’deki Yunan ya da daha doğru bir ifade ile AB kuşatmasının hangi boyutlara geldiğini en kör gözlere sokacak kadar ayan beyan. Hele sonrasında hem Yunanistan hem de AB’den yapılan ve tehdit kokan açıklamalar yok mu, o açıklamalar, hala duymamakta direnen, daha doğrusu duyduğu halde “duymadım” demekte direnenlere tokat gibi bir cevap. Mısır'daki sağır sultanın bile duyduğu bir küstah açıklamayı Yunanistan’ın ve de Avrupa’nın kıyısındaki Türkiye’den birisinin duymaması ne garip!

Dostlar ya bugün bırakırız kahrolası şahsi kin ve çıkar hesaplarımızı bir kenara, vazgeçeriz şu veya parti kimliği taassubundan ve kurtuluruz paramparça olmaktan ve yeniden tıpkı Milli Mücadeleyi yapan ve kazanan ecdadımıza layık oluruz ya da yarın Allah korusun zamanında toparlanmamanın faturasını çok pahalı öderiz. Her şeye rağmen ben yarınlardan ümitliyim. Çünkü ben milletimi biliyor, milletimi seviyor ve milletime güveniyorum.

Ne diyordu Bilge Kağan o taşlara kazıttığı kitabede, nasıl sesleniyordu bize 1300 yıl önceden: “Türk Beyleri, millet, işitin! Üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk milleti, senin ilini, senin töreni kim bozabilirdi? Ey Türk milleti! Titre ve kendine dön!”

Biz Milli Mücadele'de de kuşatılmıştık. Titredik, kendimize döndük ve kuşatmayı darmadağın ettik. O günleri Faruk Nafiz Çamlıbel “At” şiirinde “ çok güzel anlatır. Biraz uzayacak bu yazı, ama şiiri kırpmaya, kesip biçmeye gönlüm razı olmadı, tamamını alacağım buraya. “Bin gemle bağlanan yağız at şaha kalkıyor/ Gittikçe yükselen başı Allah’a kalkıyor/ Son macerayı dinlememiş varsa anlatın; / Ram etmek isteyenler o mağrur, asil atın/ Beyhudedir, her uzvuna bir halka bulsa da;/ Boştur, köpüklü ağzına gemler vurulsa da…/ Coştukça böyle sel gibi bağrında hisleri/ Bir gün başında kalmayacaktır seyisleri!/ Son şanlı mâcerâsını tarihe anlatın:/ Zincir içinde bağlı duran kahraman atın/ Gittikçe yükselen başı Allah’a kalkıyor/ Asrın baş eğdi sandığı at şâha kalkıyor!”

NOT: Benim bu yazım bir yıl önce 1 Şubat 2017’de bu gazetenin bu köşesinde yayınlanmıştı. Hala geçerliliğini koruduğu ve dünden bugüne pek bir şeylerin değişmediği düşündüğüm için bir kere daha yayınlıyorum. Saygılarımla...

OKUDUĞUNU ANLAMAYANLARASAMSUN'DA BİR DEMOKRASİ DERSİMUSTAFA DEMİR KABULLENİLİRKENYENİ BİR SÜREÇ BAŞLARKENÖlen kadın mı erkek mi?OLMAYACAKLAR VE OLACAKLARYANILTMAK MI AYDINLATMAK MI?KAÇ GÜN KALDI Kİ?BEN ŞANSLI İNSANIMHABER NEDİR NE DEĞİLDİR?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OKUDUĞUNU ANLAMAYANLARA
Osman KARA
Erdem EROL
ANTRENMAN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
KADININ POLİTİKADA İSTİSMARI...
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
VERİLER
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
BOTOKS
Prof Dr Yücel TANYERİ
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Alpaslan ÇEPNİ
ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ
Alpaslan ÇEPNİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Gökoğuzlar ve Türkiye
Kenan ERZURUMLU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ DENETİM VE YAPTIRIMLAR  ( I ) ...
Ahmet HAYVALI
Kürşad GÜNDOĞDU
"Çuvalı siyasetle indirin..."
Kürşad GÜNDOĞDU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
SEVGİLİ ÖĞRETMENİM
Gül TURAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL