YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

REİS DESTANI

Milletler felaketlerle karşılaşınca kılavuz liderler çıkar ortaya. Liderin iktidar kaybetmesi ya ömrünün bitmesine       ya da onu acze düşüren yeni felaketlerin gelmesine bağlıdır. Millî muhayyilelerin kaydedildiği destanlarda açıkça görülür bu gerçek.  Destanlarımızdaki karakterimiz,kahramanlık ve haksızlığa tahammülsüzlüktür.

Manas Destanı’ndahaksızlık virüsüyle iktidar kavgaları, isyanlar, hainlikler tarihe derstir. Çanakkale Destanı, kahraman millet evlatlarının düşmanaBurada ne işiniz var? diye  ölüme yürümesiyle doğmadı mı? Burada başlayan Mustafa Kemal liderliği onun ömrünün sonuna kadar sürmedi mi? Bu kahramanlığı 15 Temmuz ihanetinde de göstermedi mi bu büyük milletin evlatları? Lütfen dikkat!

Bizim destan kültürümüzü çok iyi biliyor düşman beyinler ve sosyal mühendislik senaryoları yazıyorlar. 68 kuşağı adıyla ABD emperyalizmi vehaksızlıklara baş kaldıran gençlerin başlattığı sol hareket, devrim yapmak istemedi mi? Ülkücüler, onların karşısına niye çıktı? Vatan millet tehlikede demiyorlar mıydı? Sonları 12 Eylül 1980 darbesi olmadı mı? Darbeci generallerin lideri geçici olarak kurtarıcı görülmedi mi? Halk ona meydanlarda alkış tutup getirdiği anayasayı onaylamadı mı? Sonra da yaptığı zulüm vehaksızlıkları görüp ona tavır koyarcasına Merhum Özal’ı seçmedi mi? Özal’ın da eski siyasetçileri engelleme çabasıhaksızlığına karşı çıkmadı mı millet? Bu tutumu yüzünden aldığıhaksızlık virüsü Özal’ın Anavatan Partisini eritmedi mi? Demirel’in sık sık zaafa uğraması ve iktidarı bırakıp gitmesi, bunalımlar getirmedi mi? Merhum Ecevit, halk gözünde önce terör başını yakalatıp getirdi diye kahramanlaştırılmadı mı? Sonra hasta diye acze düşürülmesi hafızalarımızda değil mi?

2001 kriz felaketi olmasaydı İstanbul Belediyesinden birReislakabı doğar mıydı? Doğmazdı belki ama doğunca onun iktidarına da felaketler getirildi.Reis16 yıldır iktidarda. Partisini kapatmak için kurulan mahkeme tuzağını ve asker müdahalesini dik duruşuyla yenince girdi milletin gözüne. Olmadı gezi olayları, yolsuzluk tuzakları kurdular şeytanca. Acze düşmedi, millî muhayyilemizdeki kahramanlık duruşunu göstermeyi başardı ve millet gözünde destanlaştı. Kalkınma hareketlerini de sürdürdü sürdürüyor. Millet de yanında durdu kaydediyor muhayyilesineReis Destanı’nı. Her faninin olduğu gibi hataları da oldu ama sevabı çok diye onları da bağışladı millet. Şimdi de ekonomik saldırılar aldı başını gidiyor ancak esas önemlisiReis’in başarıyla yürüttüğü millî muhayyilemizin adalet ve kalkınma davasınahaksızlık virüsü bulaştırılıyor. Çok acı!  Endişeliyim.

Sayın Burhan Kuzu başkanlık sistemiyle halk temayülünün Meclise yansıyacağını iddia ediyordu. STK mensuplarından aldığım yorumlarla onu haklı buldum yazılarımda. Halk temayülünün seçtiği Meclis denetiminde bir başkanlık diyorduk. Lakin ne acı ki listeler yine tepeden. Reis,prensiplerimize uymayanları listelere almadıkdiyor. Ya o prensiplerin havuzuna yanlış bilgilerle haksızlık virüsü bulaşırsa? Bu virüse panzehir olsun diye 25.Dönem aday adaylığımdarakip değil ekibiz  sloganımdı. Listede yer almasak da sahalardaydık hepimiz.

Sayın Ergün Taşçı ile dostluğumuz onun da listede yer alamadığı bu dönemde başladı. 26. Dönem vekilliğini de izledim, benimle olduğu gibi halkla samimi ilgilenişine çok şahit oldum. Hakkında model vekil yazısını yazma ihtiyacı bile hissettim doğrusu. Lakin Ünye ve çevre ilçeleri STK mensuplarınınilgisi var da neticesi yok,bizden sorumlu vekilin de yanına gittiğimizde ders dinliyoruz, kendi yöremizden değil yakınmasıyla karşılaştım. Bu virüs dalga dalga yayılmasın diye kurmaylara ulaşma çabasına giriştim ama başaramadım. Ergün Beyvalla ben de ulaşamıyorumdedi. Ulaşma durumunu 2.sıraya gelmesinden kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Defalarca aradım Ordu Teşkilatımı, yine sonuç alamadım.  Bu dönem, davama aday olmadan daha iyi hizmet edeceğimi düşündüm. Teşkilatıma dayazar olarak üstüme düşen var mıdiye sordum.

 Listeler açıklandı, şoktayım. Ünye ve çevresinin adayı son sırada ve konuştuklarım arasında tanıyan da yok!İnfial kol geziyor. Nereden ve nasıl bulaştı buulaşılmazlık virüsü Ak Parti kurmaylarına? Samsun’da da 2002 seçimlerinde 7.sıradan seçilerek tarih yazan Sayın Mehmet Kurt’un oğlu listede yok! Kimse kusura bakmasın, Halkın Sesi Partisi falan kurmadım ama  ilgi görmese de çabam halkın sesine fikir adamı olabilmek! O sesi duyup duyurabilecek yörenin temayülü aday kimse onunlayım. Ancak dilerim ki liste başındaki saygınlığı tartışılmaz Sayın Dr.Şenel Yediyıldız zamanla buulaşılmazlık ve doğurduğu haksızlık virüsüne ilaç olsun.

Ulaşılmaz kurmaylara da son sözüm şu:Reis Destanı’na kıymayın efendiler!     

 

EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
AKIL ORTAKLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BREMEN MIZIKACILARIMIZ VE GAZZE!...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
ACABA BİZ DEİST MİYİZ?
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KİCK BOKS
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Turgay SAAT
ADALARI KAYBETMEYELİM
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEMDİNLİ VE ŞIRNAK ŞEHİTLERİ YÜREKLERİMİZİ YAKTI
Ayhan HAMLI
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI