YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

ESKİ TÜRKİYE’Yİ KÖTÜLEMEK!

Dün önceki güne göre yeniydi, bugüne göre de eski. Düne göre yeni olan bugün de yarına göre eski olacak. Önceki günü “eski” diye horlayan dünün çok değil daha bir gün sonra bugün tarafından “eski” diye horlanacağı, küçük görüleceği ve hatta suçlanıp yargılanacağı hiç aklına gelmiş miydi acaba? Gelseydi “eski düne” karşı öylesine saldırgan, öylesine horlayıcı ve öylesine suçlayıcı olur muydu?

Başta elbiselerimiz, ayakkabılarımız ve kullandığımız tüm eşyalar olmak üzere her şeyi eskiterek büyüyoruz. Ama kimi eskileri hala özlemle anıyoruz kimi yenileri ise bir türlü eskiler kadar sevemiyoruz. Eski dostluklar, eski yaşanmışlıklar ve eski sevdalar, hepsi de yıllarla birlikte büyüyen ve hiç eksilmesin diye dualar edilen değerler.

Türk şiirinin büyük ismi Yahya Kemal Beyatlı’nın en güzel şiirlerinin toplandığı kitabın adıdır “Eski Şiirin Rüzgârıyla.” Bir zamanlar Serteller ve Nazım Hikmet “Putları Kırıyoruz” diye bir kampanya başlatmışlar ve bizim eski şiirimizin, musikimizin, kısacası edebiyatımızın tüm ustalarını inkâra kalkışmışlardı. Eskiyi bir türlü yakalayamamanın ezikliği midir bu yola girmelerine sebep bilemem ama bu inkârın ömrü pek uzun olmadı. Yapılacak iş ustaları ve onların eserlerini inkâr değil tam tersine Yahya Kemal’in dediği ve yaptığı gibi “eskinin rüzgârıyla eski ustalardan daha ileri ufuklara yelken açmak” ve yeni ama daha güzel olduğu genel kabul gören eserler vermekti.

Ben gözümü dünyaya eski Türkiye’de açtım, okula eski Türkiye’de gittim, eski Türkiye’de sevdim, sevildim, ev bark, iş güç sahibi ve sonunda emekli oldum. Bugüne göre daha fakirdi ama asla yok yoksul hele de ezik hiç değildi benim yaşadığım o “Eski Türkiye.” Üstelik de bir önceki günün, günlerin kısacası bir büyük imparatorluğun bakiyesi önceki günün Türkiye’sine göre de daha varlıklıydı. Dişinden tırnağında artırarak bir taraftan onun Düyun-u Umumiye borçlarını ödüyor, yabancı kumpanyaların imtiyazındaki demiryollarını ve limanları, Reji fabrikalarını ve madenleri parasını ödeyerek millileştiriyor öbür yandan da kendisi yeni yeni yollar, fabrikalar, limanlar yapıyordu. Küçüklerdi belki ama hepsi de yerliydi ve milliydi. Küreselleşme rüzgârlarının tüm dünya ile birlikte bizi de sarıp sarmaladığı seksenli yıllardan sonra özelleştirme adı altında kimisi yerli kimisi yabancı para babalarına satılanların hepsi o “Eski Türkiye” yadigarıydı.

Evet; bugüne göre daha az yolu, daha az havaalanı, daha az üniversitesi vardı ama her gün yeni yeni eserlere imza da atılıyordu. Keban, Atatürk, Altınkaya, Suat Uğurlu barajları, Petkim, Tüpraş, İskenderun Demir Çelik, Azot, Bakır, Seydişehir Alimünyum ve daha onlarcası, yüzlercesi o günlerin yüz aklarıdır. Petlas da, şimdilerde haklı olarak gurur duyduğumuz Aselsan da o günlerin bir şanlı başkaldırısının sonrasında temeli atılan iki yerli ve milli tesistir.

“Ezik” derler “pısırık” derler, daha birçok şey derler ama bize Kıbrıs Barış Harekâtının coşkusu ve gururunu o “Eski Türkiye” yaşattı. Ne coşkuydu Ya Rabbim, ne gururdu o; yetiden yetmişe herkes, kadın erkek, çoluk çocuk bir arada bir zaferi nasıl da kutlamıştık. “Çıkma” demişlerdi de bir gece yarısı, bir sabaha karşı ansızın havadan inmiş, denizden çıkmış, karadan ilerlemiştik. Kızmışlar ambargo uygulamışlar, biz de kızmış ya da daha doğrusu gerçekle acı da olsa yüzleşmiş ve Nato’ya girdikten sonra terk ettiğimiz milli ve yerli savaş sanayiine geri dönmüştük. Petlas, Aselsan ve diğerleri o ambargodan sonra kurulmuştu.

Ben Eski Türkiye’de” doğdum, “Yeni Türkiye’de” yaşıyorum. İkisi de benim ve ben ikisini de çok seviyorum; ben yarın ki Türkiye’yi de çok seveceğim ve o Türkiye’den de gurur duyacağım. Çünkü ben Türkiye benim milletimin vatanı ve ben bu millete mensup olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. NE MUTLU BU MİLLETE MENSUP OLANA, NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE/DİYEBİLENE…

   

 

NE GÜZEL BİR ANDDI O.OSMAN AĞALAR OLMASAYDIHALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI