YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

DERSİM’İN HESABINI KİM VERECEK?

“Dersim'de yaptıklarının hesabını veremeyenler bugün gidip orada konuşuyorlar. Önce Dersim'in hesabı verilmeli. Cumhuriyet Halk Partisi Edirne'de gidip terör müzahiri bir adayı ziyaret edeceğine önce Dersim'in hesabını versin. Türkiye Dersim'le yüzleşmelidir.”

Tarihe de, gerçeklere de akla ve vicdana da aykırı bu sözler herhangi bir sorumsuza ya da herhangi bir ayrılıkçıya değil, görevi Türk Devleti’nin bekasını, Türk Milleti’nin birliğini ve Türk vatanının bütünlüğünü korumak olan birisine, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı Binali Yıldırım’a ait. Sayın Başbakan bu sözleri “Doğu ve Güneydoğu Anadolu kanaat önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile buluştuğu” bir toplantıda söylemiş. Yazık hem de çok yazık. Devlet adına, millet adına, tarih ve gerçekler adına yazık. Muharrem İnce’nin bir yanlışını eleştireceğim diye tarihi çarpıtmak ve devleti suçlu ilan etmek olacak iş değil.

Sayın Başbakan, Dersim’in tüm belgeleri devletin arşivlerinde, elinizde; elinizi tutan, engel olan, olmaya kalkan mı var; açıklayın ve hesaplaşacaksanız hesaplaşın lütfen. Oturduğunuz makam hem yetkili hem de sorumlu bir makamdır. Lütfen konuya herhangi bir siyasetçinin oy peşindeki sorumsuzluğu ile değil oturma şansını yakaladığınız makamın hassasiyetleri çerçevesinde yaklaşınız.

Türk Devleti’nin ve Türk Milleti’nin verilmesi gereken ve de verilemeyecek herhangi bir hesabı yoktur. Hesabı sorulması gereken isyan ve ihanet hareketidir ki onunda hesabı görülmüş ve defteri kapatılmıştır. O defterden devletin dışında kimseye beş paralık alacak çıkmaz. Boşunadır o sayfaları açmak, o sayfaların tozları arasından bugüne oy devşirmeye kalkmak.

Onlarca, yüzlerce kitap yayınlandı bu konuda; üç beşini açıp okumak yeter Dersim’deki ağa-şeyh- mütegallibe üçlüsünün ta Osmanlıdan gelen feodal sömürü düzenlerini sürdürmek uğruna devlete nasıl isyan ettiklerini, askere nasıl kurşun sıktıklarını anlamak için. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın başbakanlığı döneminde devletin tüm arşivleri Başbakanlıkta toplandı; açıklanacaktı, niyeyse bir türlü de açıklanmadı. Onlarda vardır her şey, onlara bakmak yeterlidir bu ihanetin aslını öğrenmek için.

Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı eski milletvekili Hasan Korkmazcan “Dersimle hesaplaşma Atatürk’le hesaplaşmadır, İsmet İnönü’yle, Celal Bayar’la hesaplaşmadır” diyor. Doğru, ama noksan; bu hesaplaşma aynı zamanda Mareşal Fevzi Çakmak’la hesaplaşmadır, bu hesaplaşma aynı zamanda Türk Ordusuyla hesaplaşmadır. Dersim Harekâtını arazide Abdullah Alpdoğan Paşa yönetse de ordunun başındaki isim Mareşal Fevzi Çakmak’tır ve tüm kararlar O’nun da katıldığı toplantılarda alınmış, harekâtı karargâhta O yönetmiştir.

Bir şey daha; Dersim’de tüm yalanlara, yakıştırmalara, isnat ve iftiralara rağmen ölen ya da öldürülen asi sayısı bu hükümetin Afrin ya da Zeytin Dalı operasyonlarında öldürmekle övündüklerinden asla fazla değildir, hatta kesinlikle daha azdır. Tarih bilmezlerin ya da Türk’e yabancı ve düşmanların uydurduğu “10, 20, 30, 40, 50 bin ve hatta daha fazla insan” ölümü sadece bir adi yalandır. Kimileri zaman zaman bilerek kimileri de bilmeden bu rakamları telaffuz ederler ama hiç kimse ortaya bir belge, hatta bir belge kırıntısı bile koymaz, koyamaz; çünkü yalanın belgesi olmaz.

Dersim bir yaradır ama asla bir katliam ve asla tarihimizde bir kara leke değildir; Dersim bir isyandır, Dersim bir ihanettir. Türk Devleti, her devletin yaptığı ve yapması gerekeni yapmış, önce nasihat etmiş, teslim olmaları için süre vermiş, silaha en son başvurmuştur. Osmanlının aynı bölgede daha önce en az sekiz kere tedip ve tenkile başvurduğunu ancak arazi ve iklim şartları nedeniyle bölgeye girmeyi bile başaramadığını da unutmamak gerek.

Dersim’de dönemin hükümeti de tıpkı seksenden bugüne PKK’ya karşı tüm hükümetlerinin yaptığı gibi silaha silahla karşılık vermiş ve isyanı kısa zamanda bastırmış, ağa-şeyh-mütegallibe düzenine son vererek devlet nizamını hâkim kılmıştır. Bugünkü hükümetlerin Diyarbakır’da, Cizre’de ve diğer yerlerde yaptığı ve yapmaya çalıştıkları da bundan farklı bir şey değildir. Dünü suçlarken bugünü suçlamak için can atanlara kendi elimizle koz vermeyelim lütfen.  

 

 

 

ADAYLAR VE KADROLARMUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?"DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT..."Dedeleri vardı onlarınYENİ İSİMLER10 KASIM'DA SAMSUN'DA OLMAKZAMAN TUTULMAZBU NASIL BİR YÜREK?BAKAN YARDIMCISI VE SAMSUN'UN GERÇEKLERİKİM DOST KİM DÜŞMANYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ADAYLAR VE KADROLAR
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
SORUN KAFADA
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
"VAR OLMAYA SEBEP, ALEME RAHMET SON PEYGAMBER DOĞDU İSMİ MUHAMMED!"
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Yazık oldu Samsunspor'a
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
POŞET
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Selçuk KAYA
Bu kayıp hocaya yazar
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
İyiki varsın Ahmet
Salim YILDIZ
Metin ATLI
HOCA KREDİSİNİ TÜKETİYOR
Metin ATLI
Ceyhun DONBAY
TANER HOCA DEDİĞİNİ YAPTI!
Ceyhun DONBAY
Kürşad GÜNDOĞDU
Şah çekiyorlar Mat olmayacağız!
Kürşad GÜNDOĞDU
Cevdet YILMAZ
Karadeniz Sahil Yolu İzlenimleri - ILAZ SEDDİ
Cevdet YILMAZ
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Turgay SAAT
ADALARI KAYBETMEYELİM
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
GÖZ GÖRE GÖRE
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ