YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

DOST ELİNDEN ESEN YELLER

Ne güzeldir dost elinden esen yeller. Nasıl ferahlatır insanı, nasıl söndürür cehennem ateşine eş yangınları? Ve nasıl sevdalar, nasıl büyük tutkular tomurcuklanır onun kardeş bahçelerden taşıyıp getirdiği tohumlarla. Yüzyıl değil bin yıl geçse de, soğukların en dondurucusu hüküm sürse de o tohumlar karın altında güneşin doğacağı, toprağın derinlerinde bir kavi bileğin çapayı kavrayacağı günü hiç kurumadan ve hayatiyetinden bir şey kaybetmeden bekler. Derinlerdeki tohum bir gün genç bir fidan olarak yeryüzüne çıkar, büyük çınar olur ve hiç ölmez. Kökü derinlerde olanlar ölmezler.

 

Tam yüz yıl üç gün önce böyle bir el uzandı Anadolu’dan Azerbaycan’a. Bir kavi el, bir dost eli, ne dostu düpedüz öz kardeş eliydi uzanan ve o güzelim vatanın semalarını kaplayan zulmet bulutlarını dağıtıp attı. Yüz yıl üç gün önce Kafkas İslam Ordusu Bakü’ye girdi.

 

Adına ister marş deyin ister türkü, ne güzeldir o sözler ve o beste. O kutlu günü ondan daha güzel anlatan ve daha anlamlı bir söz ve beste var mıdır acaba? Ben bilmiyorum, bilen varsa lütfen söylesin. Gençliğim o marşı hançeremin bütün kuvvetiyle haykırarak geçti. Hala mırıldanır, duygulanır ve zaman zaman da ağlarım.

 

Bakü’ye giren ordu fiilen Osmanlı ordusu ama adı Kafkas İslam Ordusu. Kuran, kurduran Enver Paşa, komutanı kardeşi Nuri Paşa, Ordular Grup Komutanı amcası Halil Paşa. Bakmayın siz rütbelerinin paşa oluşuna, daha hayatlarının baharında insanlar. Nuri Paşa henüz 26, Enver ve Halil Paşalar ise 38 yaşlarındalar. Onlar savaşın, onlar zor şartların komutanları, mücadeleleri ve hayatları gibi terfileri de normal zamanın ölçülerine uymaz.

 

Anadolu Türklüğü dört yıldan beri dört cephede birden asrın en güçlü ordularıyla vuruşmaktadır. Ama Azerbaycan Türklüğü de Ermeni çetelerinin vahşetine karşılık Osmanlıdan yardım istemektedir. Enver Paşa -iki elimiz kanda da olsa- yardıma koşma emri verecektir, çünkü kardeşlerin bağrı kanamaktadır.

 

Kafkas İslam Ordusu 12 Şubat 1918’de ileri harekete geçer, bir taraftan Ruslar, İngilizler ve Ermeniler, diğer taraftan da dost ve müttefikimiz(!) Almanlarla vuruşarak 15 Eylül’de Bakü’ye girer. Kardeş Azerbaycan Türklüğü “dost elinden esen yellerle serinlemekte ve Türk’ün şanlı bayrağını” selamlamaktadır.

 

Komutanlar, subaylar ve askerler Osmanlı ordusuna mensuptur ama Azerbaycan’a giden, Bakü’ye giren ordunun adı Kafkas İslam Ordusu’dur. Sebepsiz değildir bu adın seçilişi. Bir taraftan Brest-Litovsk ve Batum antlaşmaları bize daha ileriye gitme imkânı vermemekte, diğer taraftan da müttefikimiz(!) Almanya bizim Azerbaycan’a girmemizi istememektedir. Onların derdi Bakü petrolleridir. Ruslarla anlaşmışlardır, Almanlar bizim ilerlememizi engelleyecekler, Ruslar da buna karşılık Bakü petrollerinin dörtte birini Almanlara vereceklerdir. Bu adın seçilişinde ordunun hedefleri kadar Almanları şaşırtma amacı da etkilidir. Ordunun Azerbaycan ve Kafkas gönüllülerinden oluştuğu intibaını vermektir amaç.

 

Sadece Azerbaycan’la sınırlı değildir hedefler ve orduya verilen talimat, “Kafkasya, Dağıstan, Türkistan, Afganistan ve bütün Rusya’daki İslamlara muhtaç oldukları yardımın sağlanmasıdır.” Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’dan sonra Kafkaslara geçer, orada da girdiği muharebeleri kazanır ama ne yazık ki Osmanlı İmparatorluğu yenilmiş ve Mondros’u imzalamıştır. Muzaffer ordu kanla kazandığı toprakları mensuplarının ve yöre halkının gözyaşlarıyla terk edecektir.

 

Türkiye Barolar Birliği’nin yüzüncü yıl kutlama mesajındaki iki cümleyi buraya hem dünün özeti hem de yarının kararlılık vurgusu olarak alıntılayacağım: “Nuri Paşa Komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan Halkına etnik temizlik uygulayan, Bakü'yü işgal altında bulunduran Ermeni çetelerine karşı Anadolu'dan uzanan dost elidir. Bütün dünya bilmelidir ki, o dost eli, o kardeş eli Azerbaycan'ın ihtiyaç duyduğu her an uzatılmak için yine hazırdır.”

 

Meraklısına not: Kafkas Ordusundan 15. Fırka Samsun’a, 5. Fırka da Amasya’ya konuşlanacak ve Milli Mücadelede ciddi hizmetler verecektir.    

NE GÜZEL BİR ANDDI O.OSMAN AĞALAR OLMASAYDIHALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI