YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ahmet HAYVALI

CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...

Teşvik ve yatırım fukarası Samsunumuzda üstün çabalarıyla  büyük başarılara imza atan ve hemen hemen her yıl İTO tarafından belirlenen Sanayide İlk 500 Büyük Firma listesine girmeyi başaran Yeşilyurt, Ulusoy Un ve Borsan Kablo ile ikinci 500 Büyük Firma arasına girmeyi başaran  Özyılmaz Fındık Tic. LTd. Şti., Karaçuha Tarım Ürünleri  Tic. Ltd. Şti., Erçal Fındık Otomotiv San. ve Tic. A.Ş ve Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş. gibi firmalarımızla gurur duyuyoruz. 

 

Bugün, özellikle bir yıldız gibi parlayan ve tüm Türkiye’nin kurumsal vergi rekortmenleri listesinde ilk 100’e girmeyi başaran Cemal YEŞİLYURT ağabeyin sevk ve önderliğindeki YEŞİLYURT DEMİR ÇELİK’ten söz etmek istiyorum.  Samsun’ da 1987 yılında 420.000 ton/yıl kapasiteli haddehanesini kuran Yeşilyurt 1997 yılında da kendi ürününü elde etmek üzere çelikhanesini kurmuştur. Günümüzde sektöründe 800.000 ton/yıl kapasiteli üretimi ile her yıl İSO 500 sanayi kuruluşları sıralamasına ilk 150 firma arasında yer alma başarısını göstererek tüm Samsun’ un gururu olmaya devam etmektedir.

 

Bu yıl yine İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan, Türkiye’nin kurumsal vergi rekortmenleri listesinde ilk 100 arasına 96. sıradan girme başarısını göstermiş bulunmaktadır.

Gazetemiz yazarlarından sevgili Erdem EROL kardeşim geçen gün “YEŞİLYURT”  başlıklı köşe yazısında hem bu gurur verici olayı okurları ile paylaşmış ve hem de 2013 yılında Cemal abi ile yaptığı bir söyleşiden hatırlatmalar yapmıştı. O röportajda bakın Cemal Yeşilyurt neler söylemiş;

"Samsun’dan kazandığımı, Samsun’da yatırım yapmak için söz verdim, sözümü de tutuyorum, tutmaya da devam edeceğim" demiş ve devam etmiş…

"Samsun’da sanayiye yeterince önem verilmiyor. Samsun 1 milyon insan yaşatmaya namzet bir yer ama bu kadar insana iş vermezseniz ne olacak?Bir milyon insan yaşarken 100 bini işsiz olursa o şehirde huzur ortamı olmaz. Sanayiyi bilen yok bu memlekette; işte sanayi bu!  Demek ki 5 tane Yeşilyurt olsa Samsun kurtuluyor demektir.Ben en çok iftihar ettiğim şey, varlığım, fabrikalarım, param, malım, mülküm değil, kazandığımı insanlarla paylaşmamdır.Kazandığımı paylaşmak beni mutlu ediyor ve ben buna devam edeceğim. Zannediyorum ki benim Samsun’da istihdam ettirdiğim işçilerdeki nüfusum 5 bin civarındaEn büyük hedefim; bu 5 binleri, 10 bin, 15 bin yapmak. Tabii ki bu yaştan sonra bunları çok göremeyeceğimi biliyorum ama çocuklarıma bunu öyle aşıladım ki, zannediyorum onlarda bu şuur içinde bunu devam ettirecekler. Bu benim çocuklarıma vasiyetimdir."  

 

Türkiye’ de ilk 100 arasına girmiş ve bizden birisi olan duayen bir sanayicinin yaşadığı kentle ilgili düşünceleri ve gelecekle ilgili planları ne kadar da duygulandırıcı.

 

Ben de sizleri biraz daha gerilere,  2007’ye kadar götürerek,  Cemal ağabey ile yaptığımız bir söyleşiden gazetedeki köşeme taşıdığım küçük bir bölümü paylaşmak istiyorum. 

 

Ben hiçbir biçimde vergi mükellefiyetimi Samsun dışına taşımak istemem. Yeşilyurt Samsun’da kazanıyor, vergisini de Samsun’ da ödemeye devam edecektir. Bu vergilerden bir pay alınacak ise o payı Samsun Büyükşehir Belediyesinin almasını isterim….”  “… Bir Fehmi YILDIZ mükellefiyetini Samsun’dan almış götürmüştür. Keza Yıldırım’lar da öyle.  Bunların sebepleri doğru araştırılmalıdır...”

Samsun’da yatırımcının önü kesilmemelidir diyen Cemal ağabey,  bakın basit bir formülle önerisini nasıl açıklıyor.

 

“…Havaalanı ile Çarşamba arasında arazi yapısı sanayi sektörü için müsait bir alan. Bakın hesap gayet basit,  önce üretilecek alana bakalım;

(4 x 250  = 1000) + (6 x 150 = 900) + (10 x 100 = 1000) + (20 x 50 = 1000 ) = 3900 x (1,20 inş.alanı) = 4680  dönüm inşaat alanı eder.   Devlet 400 Megavat gücünde elektrik trafosunu koysun bu alana ve sanayiciyi davet etsin.  Bu olayı gerçekleştirsinler,  Ben Samsun’ a bu alan üzerinde iki fabrika daha yapmayı taahhüt ediyorum.  İşte size ikinci organize sanayi sitesi nereden baksanız en az 40 fabrika…”

 

Samsun’da kazandığını hemen yine Samsun’da yatırıma dönüştüren ve istihdam alanı yaratan Cemal YEŞİLYURT’un en büyük üzüntüsü bazılarının kendisini hala Samsunlu olarak görmemesi.

 

Sevgili Cemal ağabey sen hem çok iyi bir Samsunlu hem de iyi bir Samsun’cusun.  Bir Samsunlu olarak  verdiğin ve vermekte olduğun hizmetlere  teşekkürler....”

 

Bu söyleşinin üzerinden tam 11 yıl geçmiş ve 2. organize sanayi bölgesi önerisi dikkate alınmamasına rağmen Yeşilyurt yatırımları, katkıları ile yıldızlaşmaya ve Samsun’ un gururu olmaya devam ediyor. 

Tekrar tekrar teşekkürler Cemal ağabey ve Yeşilyurt ailesi...         

ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ DENETİM VE YAPTIRIMLAR  ( I ) ...ÇAN EĞRİSİ VE MAĞDUR OLAN ADAYLAR...7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...LİMİTED ŞİRKET ORTAKLARI ve ÖDENMEYEN KAMU BORÇLARI...TELEFONLA DOLANDIRICILIK...DOSTLUK ÜZERİNE...DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…KONKORDATO…Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ASIL KAVGA!
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
GAZ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HAYDİ KADINLAR BELEDİYE MECLİSLERİNE
Şakir DEMİRCİ
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL