YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Osman DEMİR

BİNALİ YILDIRIM AZ LAF, ÇOK İŞ

Binali Yıldırım hakkında kısa bir yazı yazmak çok zor iştir. Onun az laf yapıyor olması işi biraz kolaylaştırabilir ama hizmet süresinin uzunluğu ve bu süreye çok sayıda büyük işler sığdırması onun hakkında kısa yazı yazmayı zorlaştırır. Dolayısıyla onun başardığı işleri bir gazete yazısına sığdırmak gibi bir iddiam olamaz, ama birazcık hatırlatmak tamamı hakkında kanaat oluşmasına katkı sağlayabilir. Üstelik böyle bir çaba “az laf, çok iş” ilkesine de uygun düşer.

Az Laf, Çok İş

Binali Yıldırım yavaş konuşma özelliğini avantaja çevirmeyi başarmış bir insandır. Bu sayede kelimeleri özenle seçer, lüzumsuz ve fazla konuşarak enerjisini boşa harcamaz ve muhatabını yormaz. Az konuşmasının aksine iş üretmede çok cömerttir. Türkiye’nin geçmişle kıyas kabul etmeyecek kadar çok ve kaliteli bölünmüş yollara, tünellere, köprülere, havaalanlarına ve internet erişim ağlarına sahip olmasında çok büyük payı bulunuyor. Bu hizmetlerden söz ederken “yolları böldük, gönülleri birleştirdik”, “yolları böleriz ama ülkeyi böldürtmeyiz” diye veciz ifadeler kullanıyor.

Zoru Başarır

Bolu Dağı Tünelinin yapım sözleşmesi 1990 yılında imzalanmıştı. Ancak Ak Parti iktidara gelinceye kadar geçen 13 yılda tünelin yarısı bile yapılamamıştı. O zamanki yetkililer işin o haliyle bırakılmasını, tünelin açılan kısmının “patates deposu” olarak kullanılabileceğini ifade ediyorlardı. Gerekçe olarak “gevşek bir bölgeye rastlandığını, tünel açmak için boşaltma yapıldıkça yukarıdan akıntının devam ettiğini, dağı tamamen boşaltmanın mümkün olmayacağını, güzergah değişikliğinin maliyetinin çok yüksek olacağını, üstelik güzergah değişse bile benzer bir gevşek bölgeye yine rastlanabileceğini” ileri sürüyorlardı.

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde, yaklaşık üç yıl gibi kısa bir sürede Bolu Dağı Tüneli tamamlandı. Bundan sonra tünel açma sıradan bir iş haline geldi. Türkiye’nin hemen her tarafında dağlar delindi, tüneller açıldı, mesafeler kısaldı, ölüm virajları ortadan kalktı, sarp geçitler otobana dönüştü.

Esprili

Devlet Bakanı Ali Babacan’ın çabalarıyla 2010 yılında bütçe açıklarına sınırlama getiren bir “mali kural” yasalaştırılmaya çalışılıyordu. Binali Yıldırım’ın başında bulunduğu Ulaştırma Bakanlığı başta olmak üzere bazı yatırımcı bakanlıklar iş yapma yeteneklerini zayıflatacağı gerekçesiyle mali kurala bağlı kalmanın doğru olmayacağını ileri sürüyorlardı. Sonunda mali kural fikrinden vazgeçildi. Bir gazeteci Binali Beye, Ali Babacan ile aralarında sorun olup olmadığını sorunca şu esprili cevabı aldı: “Onun adı Ali, benim adım Binali, eder bin bir Ali, aramızda niçin sorun olsun ki”.

Pozitif

Ulaştırma Bakanı olduğu zaman, milletvekilleri bölgeleri için kendisinden hizmet talep ettiklerinde, hiçbir zaman yasak savıcı bir tavır takınmaz, işin nasıl yapılabileceğine odaklanırdı. Yapılması rantabl olmayan işlerde muhatabını ikna etmeye çalışırdı. Söz verdiği zaman sözünde durur, nabza göre şerbet vermeye çalışmaz, doğru olanı yapmaya çalışırdı.

Mütevazi

Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı gibi yüksek makamlarda bulunduğu halde, doğallığını ve mütevaziliğini hep korudu. Makamını büyüklenme aracı haline getirmedi. Sürekli makamın yüklediği sorumluluğu yerine getirme duygusuyla hareket etti.

Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz

Bugüne kadar Türkiye genelinde ve İstanbul özelinde başardığı işler, Binali Beyin İstanbul için ideal bir belediye başkanı olacağını gösteriyor. Ulaştırma Bakanıyken Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havaalanı gibi büyük işlerin başarılmasında büyük payı olan bu kıymetli insan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda İstanbul’un trafik sorununu çözecek ve İstanbul’u dünyanın önde gelen marka şehirlerinden biri yapacak bir vizyon geliştirebilir.

Sözün özü seçilmesi halinde Binali Bey az laf, çok iş üretmeye devam eder.

KURBAN BEREKETİSIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLEMENİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARISIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLENİRSE ENFLASYONLA MÜCADELE ZAFİYETE UĞRAR MI?MERKEZ BANKASI SIFIR REEL FAİZ ORANI HEDEFLESİNS400’LER GELİYOR, TEŞEKKÜRLER SAYIN CUMHURBAŞKANIMMERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞYENİ PARTİ KURULSA TÜRKİYE'YE NE KAZANDIRIR?SEÇİM VE GEÇİMMERKEZ BANKASI: FRENE DEVAMBİNALİ YILDIRIM AZ LAF, ÇOK İŞYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MÜSLÜMANLARDA MEŞRUİYET YA DA KİMLİK SIKINTISI!
Mustafa GENÇ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Bende Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Ayhan HAMLI
HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
FINDIK HAYATTIR GEÇİMDİR... AŞKTIR
Şakir DEMİRCİ
Kenan ÖZTÜRK
Düşündüm Bu Bayramda
Kenan ÖZTÜRK
Serkan Eskalen
Sosyal Medyada Müşterilerinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
KURBAN BEREKETİ
Prof Dr Osman DEMİR
Nagehan Yeşilyurt
FINDIK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ABARTARAK…
Ergin KAHVECİ
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Hikmet KURADA
ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER
Hikmet KURADA
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Nurullah Kızıldağ
KEYİF VEREN SAMSUNSPOR
Nurullah Kızıldağ
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Metin ATLI
GÖZLER İRFAN BUZ’DA
Metin ATLI
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT