HaberlerBakanlık o ürünleri imha edecek!

Bakanlık o ürünleri imha edecek!

64. Hükümet'in eylem planında yer alan patentlerle ilgili düzenlemede son aşamaya gelindi. Yasalaşan tasarıyla, taklit ürünler yargılama bitmeden imha edilebilecek.

Bakanlık o ürünleri imha edecek!

Mevcut düzenlemede, davası süren taklit ürünler imha edilemiyor. Hal böyle olunca, asıl üretici taklit ürünlerin piyasada satılmasına engel olamıyor. Milliyet’in haberine göre, 64. Hükümet’in eylem planında yer alan patent düzenlemesiyle durum değişecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Meclis’te komisyon süreci devam eden Sınai Mülkiyet Hakları (Patent) Kanun Tasarısı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

-  Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara uyumunun artmasıyla Türkiye yatırımcılar açısından daha cazip hale gelecek.

-  Marka başvurularının ilan süresi 3 aydan 2 aya indirilecek, tescil süresi 1 ay kısaltılacak.

-  Kullanılmayan tescilli markaların yeni girişimcilerin önünü kesmesi engellenecek. Kullanılmayan markalar iptal edilecek.

-  Modası hızlı değişen ve tasarım ömrü kısa olan tekstil, giyim ve ambalaj gibi sektörlerde, tescilsiz koruma imkanı getirilecek.

-  Yedek parçaların muadili olan eşdeğer parçalar, tasarım koruması kapsamında değerlendirilecek.

-  Öğretim elemanlarının yaptığı tasarımların hakkı üniversitelere verilecek, ancak bu tasarımın ticarileşmesinden elde edilecek gelirin en az yarısı tasarımcıya verilecek.

-  Patent tescil süreci kolaylaştırılıp kısaltılacak. Patent verilme süresi 17-42 aydan 7-27 aya kadar düşürecek düzenlemeler hayata geçirilecek.

-  Sınai mülkiyet haklarında, “uluslararası tükenme” ilkesi benimsenecek. Bu ilkeye göre, hak sahibinin izniyle yurtdışında piyasaya sürülen bir ürünün ithalatına engelleme getirilemeyecek. Taklit ürünlerin, yargılama sona ermeden önce imha edilebilmesinin önünü açılacak.

SIRADAKİ HABER
}