Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Alerji tanısı testten ibaret değil

Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Kılıç, alerjinin tek başına laboratuvar kağıdı ile açıklanan bir durum olmadığını söyledi.

Alerji tanısı testten ibaret değil

Medical Park Samsun Hastanesi, Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Kliniği'nden Doç. Dr. Mehtap Kılıç 'çocuk alerji testleri' hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Mehtap Kılıç 'Alerji tanısında deri testleri, hastalığa neden olan alerjenin saptanması, hastanın diyetinin ve yaşam şartlarının düzenlenmesi açısından önem arz eder. En sık yapılan hata alerjinin tanısının testten ibaret olduğu ya da sadece bu şekilde anlaşıldığıdır. Alerjik hastalıkların tanısı önce dikkatli bir şekilde hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve alerji ile uyumluluğunun değerlendirilmesi ile başlar. Ardından dikkatli bir muayene ile çocuğun cilt, boğaz, burun, kulak, akciğer muayenesinin yapılması gerekir. Öyküsü alerji ile uyumlu olan, muayenesinde alerjik nezle veya astım düşündüren olgularda alerji testinin negatif çıkmış olması alerjiyi dışlamaz. Unutulmamalıdır ki astımlı çocukların yüzde 10-20'sinde alerji testleri negatiftir' dedi.

Doç. Dr. Mehtap Kılıç şu bilgileri verdi: 'Çocuk alerjisi hekimliğinde hedef şikayetlerin değerlendirilmesi, tanının konulması ve uygun tedavi ile hastanın rahatlatılmasıdır. Bunun ardından bir alerjik hastalık varsa diğer alerjik hastalıkların riskleri, bulguları konusunda da aile uyarılmalı ve gelecekte böyle bulgular oluşursa aileye erken tanı için hemen hekimi ile iletişime geçmesi önerilmelidir. Örneğin alerjik egzama varlığı takipte astım yönünde dikkatli olunması açısından bir işarettir.'
Doç. Dr. Mehtap Kılıç 'Alerjide tanı; aile, çocuk ve hekim üçgeni ile konur ve izlenir. Sadece test yapmak çözüm değildir. Alerji tek başına laboratuvar kağıdı ile açıklanan bir durum değildir. O yüzden 'kliniğimizde deri testi yapılmaktadır', 'alerjinizi bilmek test ile artık çok kolay' yaklaşımları ancak bu sonuçların hastanın öyküsü ile tüm sistemleri içeren muayenesi ile beraber olduğunda değerlidir. Ayrıca toplumda test ile pozitif bulunan her sonuç da alerji demek değildir ve tüm bu yanılgıların kaldırılması için alerji bilim dalı vardır' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

4 bomba idmanda

1 4 bomba idmanda

Acı tablo açıklandı

2 Acı tablo açıklandı

1-2 isim daha

3 1-2 isim daha

Fındıktaki asıl sorun

4 Fındıktaki asıl sorun!..

Tarihi mekanda moral yemeği

5 Tarihi mekanda moral yemeği

 54 ilde dev FETÖ operasyonu

6 54 ilde dev FETÖ operasyonu

Taraftarlardan Samsunspora kara gün bestesi

7 Taraftarlardan Samsunspor'a 'kara gün' bestesi

60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

8 60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

76 sanıklı FETÖ davası 7 Martta başlıyor

9 76 sanıklı FETÖ davası 7 Mart'ta başlıyor

Tekin Hızlı tren başka bahara kaldı

10 Tekin: 'Hızlı tren başka bahara kaldı'


SIRADAKİ HABER