Yarın buraya 1 milyon kişi gelecek

Samsun Bafra'da Deltaya Manda Salınım Festivali geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Festivale, başta Samsun Vali'si İbrahim Şahin olmak üzere, çok sayıda isim katıldı.

Yarın buraya 1 milyon kişi gelecek

Samsun’un Bafra ilçesi Kızılırmak deltasındaki kuş cennetinde ikincisi düzenlenen Deltaya Manda Salınım Festivali büyük ilgi gördü.

Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi ve Samsun Damızlık Manda Yetiştiriciler Birliği tarafından Samsun’da yapılan Manda Salınım Festivalinde deltaya temsilen 400 manda salındı.

Festivalin açılışında konuşan Bafra Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin, “İlimiz manda yetiştiriciliğinde 17 bin baş manda sayısı ile ülkemizde ilk sırayı almasının gururu ile bakanlığımızın, valiliğimiz, büyükşehir belediyesi, Bafra Kaymakamlığı, Belediye, İl ve İlçe Tarım müdürlükleri, esnaf ve tüm halkımızla birlik ve beraberliğin fotoğrafını sergilemekteyiz. Bu fotoğrafın aktörleri Samsun'un simgesi doğa harikası Kızılırmak ve deltasının olmazsa olmazı manda. Amacımız kültürel varlıklarımızı korumak, manda ürünlerini tanıtmak ve ekonomiye kazandırmaktır" dedi.

Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz da, 1980'li yıllarda milyonla ifade edilen manda varlığının bugün yüz binin altına düştüğünü belirterek "Ancak bakanlığımız tarafından 2011 yılında başlatılan halk elinde Anadolu mandası projesi ve 2012 yılında başlatılan anaç manda desteklemeleriyle manda sayımız artışa geçmiştir" diye konuştu.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin de; "Mandanın ne kadar önemli olduğunu buna hükümetimizin de değer vererek, destek vererek, gündeme getirmesi ve manda mamullerinin Bafra ve ülkemize büyük ekonomik katkıda bulunacağına gönülden inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Festivalin amacının deltayı tanıtmak olduğunu ifade eden Bafra Kaymakamı Halis Arslan, şunları söyledi: "Bu onuru bize yaşatanları tebrik ediyorum. Bütün mesele buradaki güzel topluluğun ve ilçemizdeki insanların dikkatini deltaya çekmektir. Bu festivalin esas amaçlarından biri de bu deltaya ve kuş cennetine odaklanmak ve buraya insanların dikkatini çekmektir.”

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, burasının çok kıymetli bir yer olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Buranın kıymetini hepimiz bilmeliyiz. Bir taraftan burayı burada yaşanan insanlarımızın verimli bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Biz burayı halkın kullanımına sunmazsak burası bir şekilde başkalarının istilasına uğrar. Onun için buraya sahip çıkalım. Burası turizme kazandırıldığında şimdi dolaşan 100 kişi, 200 kişi bilemediniz bin kişi yarın buraya 1 milyon kişi gelecek. Bu bahsettiğimiz içinde bulunduğumuz coğrafya belki de dünyada bir kaç yerde var. Türkiye'de 100 bin civarında manda var. 17 bini Samsun'da ve Samsun Türkiye'de birinci sırada."
Bafra Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin de Vali İbrahim Şahin'e desteklerinden dolayı plaket verdi.

Protokol konuşmalarının ardından manda yoğurdu ve manda kaymağın da dereceye girenler ile 7-10 litre ile en yüksek süt verimli mandanın sahibine ödül verildi. Yapılan festivalde ağalığı 4 bin lira ile Ahmet Taş kazandı.

Festival, temsilen bir manda sürüsünün deltaya yetiştiriciler eşliğinde salınımıyla sona erdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

1 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Samsunsporda imzalar an meselesi

2 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

3 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

4 Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

Lokantada tüp patladı 3 yaralı

5 Lokantada tüp patladı: 3 yaralı

Deaflympıcste günün müsabaka raporu

6 Deaflympıcs'te günün müsabaka raporu

Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

7 Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti: 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

8 Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

Manavda yangın

9 Manavda yangın

Samsunspora izin yok

10 Samsunspor'a izin yok


SIRADAKİ HABER