Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun'da çevre için pedal çevirdiler

TEMA Vakfı Samsun Temsilciliği tarafından, karbon salınımını azaltmak ve kömürsüz yaşama dikkat çekmek amacıyla 'Kömür mü, Ömür mü?' sloganıyla bisiklet turu düzenlendi.

Samsun'da çevre için pedal çevirdiler

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği (EKOBİD), Samsun bölgesinde faaliyet gösteren diğer bisiklet toplulukları ve doğaseverlerin de destek verdiği 18 kilometrelik bisiklet turunda, önemli tarımsal bölgelerin de bulunduğu alanlara kurulmak istenen kömür projeleri gerçekleştirmek isteyenlere 'Kömürü Bırak!' çağrısı yapıldı.

TEMA Vakfı Samsun Temsilciliği tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlenen ve Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyelerinin destek verdiği bisiklet turu Atakum Marina’dan başlanıp 18 kilometre pedal çevrildikten sonra İlkadım Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.
Yaklaşık 100 kişilik bisikletli doğa severin katıldığı etkinliğin sonunda Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapan TEMA Vakfı Samsun İl Temsilcisi Leman Özay, TEMA'nın Nisan ayı sonu ve Mayıs ayı boyunca düzenlediği etkinliklerle kömürle ilgili gerçeklere dikkat çekildiğini söyledi.

Türkiye'de doğa ve tarımın kömür tehdidi altında olduğunu belirten İl Temsilcisi Özay “Türkiye'de doğa ve tarım kömür tehdidi altında. Zonguldak, Adana, İzmir, Çanakkale başta olmak üzere 80'e yakın kömür santrali, Konya Kapalı Havzası, Trakya Ergene, Eskişehir Alpu, Afyon Dinar gibi önemli tarımsal bölgelerin kömür ocaklarına dönüştürülmesi planlanıyor. Bu planlamadan Samsun’un güzide ilçesi Terme de etkilenmektedir. Planlanan kömürlü termik santral projeleri hava, su, toprak varlıklarına etkileri bakımından kümülatif olarak değerlendirilmek yerine tekil projeler olarak değerlendirildiği için etkilerinin gerçek büyüklüğü hesaplanmıyor” dedi.

Bisiklet turu sonunda bisikletçiler Cumhuriyet Meydanı’nda kömür santrallerinin doğaya verdiği zararları anlatan kısa bir piyes oynadı. Etkinlikte son olarak topluca fotoğraf çektiren bisiklet severler ve vatandaşlar ellerinde açtıkları 'Toprağı Koru Kömürden Kurtul', 'Kömürsüz Yaşam Herkesin Hakkı' yazılı dövizlerle mesaj verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

1 Karadeniz'in merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

Samsunda Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

2 Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

Trabzonspor Başkanı Ustadan Samsunspora destek sözü

3 Trabzonspor Başkanı Usta'dan Samsunspor'a destek sözü

Samsun Havalimanı bakıma alınacak

4 Samsun Havalimanı bakıma alınacak

Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

5 Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylüden yerel medyaya başka yaygın medyaya başka

6 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü'den yerel medyaya başka yaygın medyaya başka

Samsun dahil 9 kentte abla operasyonu

7 Samsun dahil 9 kentte 'abla' operasyonu

Samsunda cami eylemi

8 Samsun'da cami eylemi!

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren En büyük acıyı biz yaşadık

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: En büyük acıyı biz yaşadık

Samsunda dev DAEŞ operasyonu Çok sayıda gözaltı var

10 Samsun'da dev DAEŞ operasyonu! Çok sayıda gözaltı var


SIRADAKİ HABER