Darbe gecesi TRT'de neler yaşandı?

Memur Sen'e bağlı Birlik Haber Sen Manisa Şube Başkanı Temel Çildaş, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara'da TRT Genel Merkezini basan darbeci askerleri püskürtmek için o gece TRT'ye girdiklerini ve darbecilerin başındaki yarbayın rütbesini söktüklerini belirtti.

Darbe gecesi TRT'de neler yaşandı?

Memur Sen’e bağlı Birlik Haber Sen üyeleri PTT Manisa Merkez Şubesi önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla darbeye kalkışanları lanetledi. Açıklamaya Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa İrğat ve Memur Sen'e bağlı sendikaların başkanları da katıldı. Darbe Gecesi TRT’yi kurtarmak için giden vatandaşlar arasında yer alan Birlik Haber Sen Manisa Şube Başkanı Temel Çildaş’ın anlattıkları basın açıklamasını dinleyen bazı vatandaşların duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Vatandaşlar da Türkiye’ye bu acıları yaşatan Fethullah Gülen’e tepki gösterdi.

Birlik Haber Sen adına açıklamayı yapan Manisa Şube Başkanı Temel Çildaş, “Yüce Türk milleti, vatan denildiğinde kanının son damlasına kadar harcamaya yetecek imanı ile öyle bir duruş sergilemiştir ki ülkesine, devlet düzenine yapılan her saldırıda öyle bir savunma göstermiştir ki tüm dünya ülkelerinin hayranlığına ve takdirine mahzar olmuştur. İşte bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti büyüktür, işte bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti bölünmezdir, işte bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır“ dedi.

TRT baskınını anlattı
Çildaş o gece Ankara’da olduğunu belirterek, “Bir avuç cuntacının korsan bildiri yayınladıklarını duyduğumuz anda genel başkanımızın önderliğinde inanın hiç tereddüt etmeden hemen karar alarak önce Ankara Kızılay Meydanına gittik. Orada ne mutlu bize ki tankların önüne geçip siper olma onurunu yakaladık ve Kızılay Meydanında tankları ilerletmeyerek adeta geri püskürttük. Akabinde artık darbenin simgelerinden biri haline gelen TRT’ye gittik. TRT’nin tekrar halk tarafından temizlenmesi büyük bir moral motivasyon kazandıracağını biliyorduk. Nitekim de öyle oldu. Gittiğimizde milletimizin sesi olan güzide kurumumuz TRT’nin önü asker elbisesi giymiş darbecilerle çevrili durumdaydı. İnanın ellerinde bulunan ağır silahlarla gelişigüzel ateş ediyorlardı. Fakat hiç kimse geri adım atmadı. Herkesin ortak dili ‘Ya ölürüz ya da alırız’ şeklindeydi. Devamında halkın kararlılığı sayesinde askerlerden bazıları ikna olarak bazıları da zor kullanılarak TRT’ye girdik ve darbeci yarbayı yakalayarak polise teslim ettik. Söz konusu yarbayın rütbesi de bizzat bizler tarafından sökülmüştür.” şeklinde konuştu.

“Memur Sen olarak o gece hayatımızın en onurlu işini yapmak nasip oldu” diyen Çildaş açıklamasını şöyle tamamladı: “Namus olarak gördüğümüz vatana karşı vücudumuzu siper etme onurunu ve hazzını yaşadık. O gece bu ülkede teröristlerin bırakın darbeye teşebbüs etmeyi bir daha akıllarından dahi geçiremeyecekleri bir tutum sergiledik. Aynı zamanda 81 ilde bulunan bütün teşkilatlarımıza ‘Meydanlara inin, demokrasiye sahip çıkın’ çağrısında bulunduk. Bu çağrımızı alır almaz meydanlara inerek can siper hane demokrasi nöbeti tutan ve tutmaya devam eden bütün teşkilatımıza ve üyelerimize teşekkür ediyor, onlarla gurur duyuyoruz.”

Çildaş ayrıca ABD’den Fethullah Gülen’in iadesini beklediklerini belirterek, tüm şehitlere Allah’tan rahmet yaralılara da acil şifalar diledi. Çildaş’ın açıklamasının ardından Yiğitbaş Veli Camii İmamı Murat Emgener’in yaptırdığı dua ile tüm şehitler için Fatiha okundu.

Bu sırada basın açıklamasını takip eden bazı vatandaşlar da Fethullah Gülen’e tepki göstererek lanet okudu. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

1 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

2 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

3 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Kaldırım aday adayı

4 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

5 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Şaşırmayın!..

6 Şaşırmayın!..

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

7 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

8 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

9 Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

Yaşam savaşını kaybetti

10 Yaşam savaşını kaybetti


SIRADAKİ HABER