Çarşamba'da Hasarın Boyutu Ortaya Çıktı

Çarşamba'da 30-31 Aralık 2015 tarihlerinde etkili olan yoğun kar yağışı sonrasında 300'ün üzerinde çiftçi hasar dilekçesi yazdı.

Çarşamba'da Hasarın Boyutu Ortaya Çıktı

Geçen yılın son günlerinde yoğun kar yağışı sonrası Çarşamba Ovası’nda meydana gelen hasarla ilgili Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü görevlileri çiftçilerin zararlarının tespiti çalışmalarını tamamladı.

Yoğun kar yağışı nedeni ile oluşan aşırı yükten dolayı yıkılan seraların belirlenmesi için Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Gürsel Balcı ve Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, hasarın yoğun olduğu mahallelerden Damlataş Mahallesi’nde yerinde inceleme yaptılar. Damlataş Mahalle Muhtarı İsmail Öztürk ve mahalle sakinlerinden konuyla ilgili bilgi alan heyet çalışmalarını tamamlamak üzere oldukları öğrenildi.

Konuyla ilgili, İlçede meydana delen doğal afetin zararlarını yerinde görmek için hasarların sadece Damlataş Mahallesi’nde değil, ilçeye bağlı Turgutlu, Bölmeçayır, Karabahçe, Kuşhane ve diğer mahallelerinde de irili ufaklı seraların zarar gördüğü belirtildi. Aynı zamanda besi ve hayvan barınaklarında da çatıların yıkıldığı tespit edildi.

300’Ü AŞKIN DİLEKÇE ULAŞTI

Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü kar yağışı ile birlikte mahalle muhtarları ile irtibata geçerek zarar ziyana uğrayan diğer çiftçilerin de dilekçe vermeleri konusunda bilgilendirme toplantılarının da yapıldığı öğrenildi. Bu bilgilendirmeler neticesinde il ve İlçe Müdürlüğüne 300'ü aşkın zarar dilekçesi verildiği ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, hali hazırda 2015/7510 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre Çeşitli Afetlerden Zarar Gören Gerçek veya Tüzel Kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi kapsamında işlem yapılacağı bilgisi verilirken, zarar tespitinin sonuçlarının kısa sürede açıklanacağı vurgulandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

3 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

4 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

5 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Kadroda önemli eksikler

6 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

7 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

8 Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

9 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!

10 Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!


SIRADAKİ HABER