HaberlerSinop'ta telefon dolandırıcılarına operasyon

Sinop'ta telefon dolandırıcılarına operasyon

Sinop'ta telefon dolandırıcılığı yöntemiyle, 3 gün içerisinde 4 vatandaşı yüklü miktarda para ve ziynet eşyalarını alarak dolandırdığı iddia edilen iki kişi, yakalanarak tutuklandı.

Sinop'ta telefon dolandırıcılarına operasyon

Sinop'ta telefon dolandırıcılığı yöntemiyle, 3 gün içerisinde 4 vatandaşı yüklü miktarda para ve ziynet eşyalarını alarak dolandırdığı iddia edilen iki kişi, yakalanarak tutuklandı.

İlk olay, 2 Ağustos tarihinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bir vatandaşın GSM hattı aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahıs, "Adınız darbe girişiminde geçiyor, kimlik bilgileriniz FETÖ tarafından kullanılıyor. Evde bulunan para ve altınlarınızı getirin. Nereden kazanıldığı yönünde tespit yapıp geri vereceğiz" şeklinde konuşarak vatandaşa hastane civarına gelmesini istedi. Evde bulunan para ve ziynet eşyalarını alarak belirtilen noktaya gelen vatandaş, yolda yanına gelen ve kendisini sivil polis olarak tanıtan şahsa teslim etti. Ardından da dolandırıldığını anlayarak polisten yardım istedi.

İkinci olay, 29 Ağustos tarihinde yaşandı. Alınan bilgiye göre, bir vatandaşı ev telefonundan arayan şahıs polis olduğunu, telefonunun terör olaylarında kullanıldığını, evde arama yapılacağını, ne kadar altın ve para varsa çıkartarak sandık üzerine koyması gerektiğini söyledi. Evinde bulunan 8 bin TL para, altın ve ziynet eşyalarını sandık üzerine koyan vatandaş, bir süre sonra ikametine gelen şahsın altın ve paraları alarak gitmesinden sonra dolandırıldığını anladı.

31 Ağustos tarihinde de benzer iki olay daha yaşandı. Aynı yöntemi kullanan şahıslar iki vatandaşı aramaları ardından bir vatandaş 2 adet bilezik ile 500 TL para, başka bir vatandaş da aynı gün ikametinde bulunan 3 bin TL para ve altın ziynet eşyalarını poşete koyarak kendini polis olarak tanıtan şahıslara teslim etti.

Polis, 4 olayla ilgili başlattığı geniş çaplı soruşturma ardından günübirlik ev kiralayan A.A. ve İ.H.Y. adlı şahısları yakaladı. Günübirlik kiraladıkları ikamette arama yapan polis, yaklaşık 6 gram eroin ile mağdurlara ait para ve ziynet eşyaları ele geçirdi. Para ve ziynet eşyaları sahiplerine teslim edilirken, yakalanan şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Sinop E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Emniyetten uyarı

Bu arada Sinop İl Emniyet Müdürlüğü vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı. İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, “Kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, ‘adınız darbeye karıştı, darbeciler listesinde’ diyerek para veya altın isteyenlere karşı kesinlikle itibar etmeyin, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara kesinlikle itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda vakit kaybetmeksizin 155 Polis İmdat hattını arayın, en yakın emniyet birimine veya Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edin. Sinop Emniyet Müdürlüğü olarak çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir" denildi. sinop  


SIRADAKİ HABER
}