Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Piranaların sırrı çözüldü

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Çevik, pirana türü tropik balığın Türkiye'de dağılımı olmadığını belirterek, Seyhan Baraj Gölü'nde balıkçılar tarafından yakalanan pirananın, akvaryumdan satın alındıktan sonra vatandaşlar tarafından göle bırakılmış olabileceğini söyledi.

Piranaların sırrı çözüldü

Geçtiğimiz günlerde Amasya'daki Yeşilırmak'ta yırtıcı pirana balığının bulunmasının ardından dün de Adana'daki Seyhan Baraj Gölü'nde balıkçılar tarafından yakalanan pirana, bir kişinin eli ve ayağından yaralanmasına sebep oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Cem Çevik, pirana türü balığın tropik olduğunu ve Türkiye'de dağılımının bulunmadığını söyledi. Göllerde bulunan piranaların muhtemelen kedi-köpek gibi sahiplenildikten sonra suya terk edildiğini belirten Prof. Dr. Çevik, “Ülkemizdeki tüm akvaryumcularda bu balığı rahatlıkla satın alabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle insanlar tarafından bilerek, kasten göle bırakılmış olduğunu tahmin ediyorum. Muhtemelen alan kişi ya bakamadı göle attı ya da kasten de atmış olabilir. 'Bakalım ne olacak' diye gıcıklığına da yapmış olabilir. Ama yüzde 100 eminim ki bunun bir vatandaş tarafından göle bırakılmış bir balık olduğunu düşünüyorum” dedi.

Timsah balığına da rastlandı

Seyhan Baraj Gölü'nde, 'timsah balığı' olarak bilinen atractosteus spatula cinsi balıklara da rastlandığını kaydeden Prof. Dr. Çevik, bu türün de aynı şekilde akvaryumculardan rahatlıkla satın alınabileceğine dikkat çekti. Akvaryumcularda bu konuda denetim ve kontrol mekanizması olmadığını söyleyen Çevik, şöyle devam etti: “Timsah balığı dediğimiz türü zaman zaman çıkarıyorlar ve bize getiriyorlar. Gölde oldukça da büyüyor. Üreme imkanı da bulabilirler çünkü yakalanan bireyler büyük bireyler. Akvaryumcularda denetim olmadığı için isteyen istediği balığı alıyor ve büyüdüklerinde tıpkı kedi köpeklerde olduğu gibi öldürmeye kıyamayıp doğaya bırakıyorlar. Bu türler zaten yabancı türler. Dünyada büyük bir problem. Ülkemizde de özellikle denizlerimizde büyük problem. İç sularımızda da özellikle yayılımcı türlerle ilgili son yıllarda çok çalışmalar yapılıyor ve çok ciddi sorunlarımız var. Akvaryum balıkları da bu yayılımcı türlerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yayılmasına etkili bir tanesi.”

“İnsanlara karşı da tehdit olabilir”
 
Prof. Dr. Cem Çevik, piranaların iç sularda üreme şansının zayıf olduğunu ancak üremesi halinde başa bela olacağını vurgulayarak şunları kaydetti: “Zaten gölümüzde mevcut sazan, yayın, sudak gibi balıkların bunlar karşısında rekabet etme şansı olmayacaktır. İnsanlara karşı da bir tehdit olabilir. Çünkü bunlar özellikle yaralı, kan kokusuna karşı hassas türler. Böyle vakalarla da karşılaşabiliriz. Tabi bunlar senaryo. Böyle bir şey olacağını sanmıyorum ama olursa böyle şeylerle de karşılaşabiliriz.” 


EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

1 Karadeniz'in merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

Trabzonspor Başkanı Ustadan Samsunspora destek sözü

2 Trabzonspor Başkanı Usta'dan Samsunspor'a destek sözü

Samsun Havalimanı bakıma alınacak

3 Samsun Havalimanı bakıma alınacak

Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

4 Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

Samsunda Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

5 Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

Samsun dahil 9 kentte abla operasyonu

6 Samsun dahil 9 kentte 'abla' operasyonu

Samsunda cami eylemi

7 Samsun'da cami eylemi!

Samsunda dev DAEŞ operasyonu Çok sayıda gözaltı var

8 Samsun'da dev DAEŞ operasyonu! Çok sayıda gözaltı var

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren En büyük acıyı biz yaşadık

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: En büyük acıyı biz yaşadık

İşte Samsunspordaki sakat futbolcularda son durum

10 İşte Samsunspor'daki sakat futbolcularda son durum


SIRADAKİ HABER