HaberlerSamsun'dan dünyaya açılan marka: Agromec

Samsun'dan dünyaya açılan marka: Agromec

Samsun'da Agromec markasının 2004 yılında patentini alan Kemal Zirai Alet.İşmak.San.İç ve Dış Tic.Ltd.Şti.Agromec Markalı Ürünler'in dünyanın tüm ülkelerinde kullanılması için gece gündüz çalışıyorlar.

Samsun'dan dünyaya açılan marka: Agromec

Kemal Zirai Alet İş Makine Sanayi, İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Özal ve Şirket Genel Müdürü Salih Özal, Samsun’un gururu haline gelenagromec markasını hayata geçirdiler. Yaklaşık 12 yıllık marka olan ve 3 bin bayide satılan Agromec, güven algısı ile herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği ürünler üretiyor.

Yaklaşık 35 yıl önce Osman Özal tarafından kurulmuş ve o tarihten itibaren Samsun’da çalışmalarına devam eden bir şirket oldu. Özellikle 2000’li yıllardan sonra çalışmalarını ülke genelinden iş ortaklığı anlayışıyla yurt dışına da açmış olan Kemal Zirai Aletler halen günümüzde Güney Kore, Çin, Tayvan, Almanya, Hindistan ve Portekiz gibi ülkelerle bağlantılı olarak çalışmaktadır. Bugün ülke çapında yaklaşık 3 bin noktaya aktif satış yapan Kemal Zirai Aletler, mevcut yönetimini devralan Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Özal ve Genel Müdür Salih Özal ile birlikte kendi markaları olan agromec markasını oluşturdular. Özellikle makine yedek parça ve aksesuar gruplarında sektöründe lider durumda olan agromec, halen mevcut 3 bin adet ürün çeşitliliğiyle piyasada söz sahibi haline geldi. Agromec, piyasanın ihtiyaç ve taleplerine göre bünyesinde oluşturduğu AR-GE çalışmaları ile her gün yeni ürünleri pekiştirmekte ve bunu nihai tüketiciye ulaştırmak amacı ile çalışmalarını titizlikle yürütmektedir.

Agromec markasının patentini 2004 yılında aldıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Özal, hikayelerinin 80 yıl önceye dayandığını belirtti. Dedesi Mustafa Kemal Özal’ın Karadeniz’in ilk hırdavatçısı olduğunu kaydeden Kerem Özal, “Dedem Karadeniz Bölgesinde ilk hırdavat işini yapan isimdir. Dedemden sonra iki kardeş olan babam ve amcam hırdavat işini devam ettirmişler. Daha sonra babam, şirketimizin Onursal Başkanı Osman Özal, tarım makineleri, orman ve bahçe aletleri satmaya başlıyor. Daha sonra ise Kemal Zirai Alet şirketini kardeşimle beraber sırtlanarak şirketimizi daha yukarıya taşımak için kolları sıvıyoruz” dedi.

 

Tarım makineleri, orman ve bahçe aletleri üzerinde yaptıkları değişik çalışmalar ile piyasada başarılara imza attıklarını dile getiren Özal, “2004 yılında agromec markasının patentini alarak global bir pazara açılmak için ilk adımımızı da atmış olduk. Perakende ve toptan satış işini üretime dönüştürerek, Türkiye’nin her noktasında ve komşu ülkelerde yaklaşık 3 bin bayiye ulaştık. Markamızın ağırlıklı kırmızı beyaz renklerden oluşması da Samsun’u ve Samsunpor’u temsil etmesinden kaynaklıdır. Samsun’dan bir markanın çıkması sadece Özal ailesinin değil Samsun’un da bir gururu ve onurudur diye düşünüyorum. Yurt dışında üretimi yapılan ürünlerimizin de dağıtımını özellikle Samsun’dan yapıyoruz. Bunun asıl amacı ise Samsun’un katma değerini artırmaktır” diye belirtti.

 

 

Yaklaşık 4 bin çeşit ürünleri olduğunu belirten Kerem Özal, “Ürettiğimiz ürünler arasında motorlu tırpan, motorlu testere ve bunların yedek parçaları, bağ makasları, budama makasları ve budama testereleri, iki zamanlı yağ grubu, tarımsal alanda kullanılan ilaçlama makineleri, meyve toplama makineleri ve hırdavat aletleri. Agromec markasının ürettiği ürünleri vatandaşlar o kadar benimsedi ki Agromec yaparsa en iyisini yapar algısı oluştu. Bu algı ile birlikte çoğu vatandaş üretim yapmadığımız bazı ürünleri dahi bizden almak için üretim yapmamız konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Bayiler aracılığı ile gelen her türlü tavsiye ve teklifi Ar-Ge ekibimizle tartışarak üretime geçmek için çalışmalarımızı yapıyoruz. Fabrikalarda üretimi yapılan tüm ürünlerimizi uzman ekiplerimiz kontrolünü yaparken Samsun’a gelen ürünler merkezden dağılarak bayiler aracılığı ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulmakta” diye kaydetti.

 

33 yaşında olan ve genç yaşta çıktıkları yolda hızla ve emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Kerem Özal, “Samsun’dan doğan Türkiye’nin ulusal markasını oluşturmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Özellikle sektörümüzle alakalı kurulan tüm fuarlara katılırken teknolojiyi yakından takip ederek ihtiyaca göre ürünlerimizi geliştiriyor ve yeniliyoruz. Birçok ürünümüzü yurt dışında yaptırıyoruz. Ürünümüzün kaliteli olması için de buna mecbur kalıyoruz. Gönül ister ki tüm ürünlerimizi aynı kalitede Türkiye’de yaptırmak ama maalesef bu ülkemizde şuan için mevcut değil. Agromec olarak,direk ve dolaydı olarak toplamda 3 bin bayimizle beraber,10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Günden güne büyüyen markamız daha çok kişiye de istihdam sağlayacak. Önümüzdeki günlerde de Kurupelit Bölgesinde yeni inşa ettiğimiz bin 2.000 metrekarelik binamızda şube showroom mağazamızı da açıyoruz. İstanbul’da irtibat ofisimizle de bayilerimize hizmet veriyoruz. Agromec olarak dünyanın her ülkesinde ve herkesin gönül rahatlığı ile kullandığı bir marka haline gelmek istiyoruz. Bunun için de emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}