Samsun'da onbinlerce öğrenci büyüklerine örnek olacak

Toplumsal farkındalığın oluşturulması amacıyla hazırlanan 'Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' başlıklı ödüllü proje yarışmasında Samsun genelindeki 74 bin öğrenci, büyüklerine 'kanserin önlenmesi, korunması ve mücadelesi' konusunda örnek olacak.

Samsun'da onbinlerce öğrenci büyüklerine örnek olacak

İlkadım Belediyesi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Mili Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 17 ilçede 300 okulda 74 bin öğrencinin katılacağı ödüllü proje ile "kanserle mücadele" konusunda farkındalık oluşturulacak.

Samsun il genelinde tüm okullarda 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin yürüteceği projeyle kanserden korunma, kanserle mücadele ve taranabilir kanserler hakkında bilinçlendirme çalışması yapılacak. Projede ile öğrencilerin ailelerine bu konuda örnek olmaları, ayrıca ailelerini ve yakınlarını kanser taramalarına yönlendirmelerini hedefleniyor.

İL GENELİNDE 74 BİN ÖĞRENCİ KATILACAK

Samsun genelinde 300 okulda 74 bin öğrenci ile yürütülecek projenin örnek teşkil edeceğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "İlkadım Belediyemiz, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Mili Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 17 ilçede 300 okulda 74 bin öğrenciyle yürütülecek projeye imza atıyoruz. Başlatılan ‘Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider’ ödüllü proje yarışmasında öğrenciler hem kanser ve kanser e karşı korunmanın karşı yollarını öğrenecek hem de proje hazırlama noktasında kendilerini geliştirmiş olacak. Duyarlığının ve farkındalığının arttırılması ve projenin sürdürebilirliliğin artmasına yönelik bisiklet, hediye çeki ve spor malzemeleri gibi teşvik ödüllerimizde olacak" diye konuştu.

“KANSER ÖNLENEBİLİR HASTALIKTIR”

Projede okullardaki öğrencilerin hem kanser konusunda bilgi sahibi olacağını hem de toplumsal bir farkındalığa imza atacaklarını belirten Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Kanserin beraberinde taşıdığı fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra sosyal, maddi ve manevi yönleri ile mücadelesi zor bir hastalık olmasının yanı sıra kanser doğru korunma yollarıyla önlenebilir bir hastalıktır. Bu manada toplumsal farkındalığın başlayacağı yer olan okullarda bu proje ile gençlerimizin, öncelikle sağlıklı yaşam davranışlarını alışkanlık haline getirmeleri, ailelerine bu konuda örnek olmaları, ayrıca ailelerini ve yakınlarını kanser taramalarına yönlendirmelerini hedefliyoruz” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Elektrik akımına kapılan genç yaşam mücadelesi veriyor

1 Elektrik akımına kapılan genç yaşam mücadelesi veriyor

Beşiktaş, Almanya'da kaybetti

2 Beşiktaş, Almanya'da kaybetti

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba Kızılcahamam'da

3 Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba Kızılcahamam'da

İki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

4 İki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

UEFA Şampiyonlar Ligi: Bayern Münih: 5 - Beşiktaş: 0 (Maç sonucu)

5 UEFA Şampiyonlar Ligi: Bayern Münih: 5 - Beşiktaş: 0 (Maç sonucu)

Şampiyonlar Ligi: Chelsea: 1 - Barcelona: 1

6 Şampiyonlar Ligi: Chelsea: 1 - Barcelona: 1


SIRADAKİ HABER