HaberlerTrabzon HaberleriKaradeniz Bölgesi'nin taleplerini devletin zirvesine iletti

Karadeniz Bölgesi'nin taleplerini devletin zirvesine iletti - Trabzon Haberleri

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye Ekonomi Şurası'nda yaptığı konuşmada Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilin taleplerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binalı Yıldırım ve ekonomiyle ilgili 12 bakana iletti.

Karadeniz Bölgesi'nin taleplerini devletin zirvesine iletti

TOBB'un organize ettiği Türkiye Ekonomi Şurası'nda TTSO'yu Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve Başkan M. Suat Hacısalihoğlu temsil etti. Türkiye Ekonomi Şurası'nda, açılış konuşmalarının ardından Türkiye'nin önde gelen odalarının temsilcileri, bulundukları bölgelerin taleplerini dile getirdikleri birer konuşma yaptı. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilin taleplerini dile getirdiği konuşmasında, turizm, tarım, ulaştırma, cazibe merkezleri, demiryolu ve yeni projeler konusunda taleplerde bulundu, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Hacısalihoğlu, Türkiye Ekonomi Şurası'nda Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilin ortak görüşlerini ve taleplerini Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlara sunduğunu belirterek 'Konuların esas başlığını turizm oluşturuyor. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız Karadeniz Bölgesi'ni yeni turizm alanı ilan etti. Buna bağlı olarak da turizmin gelişmesi konusunda tanıtım faaliyetleri yaptık. Katar Emiri'nin Trabzon'a gelmesi önemli bir reklam unsuru oldu. Özellikle Körfez ülkelerinde çok sevilen Cumhurbaşkanımızın da Katar Emiri ile Trabzon'da bulunması nedeniyle şehrimizin de ayrı bir reklamı oldu. Bu nedenlerle Cumhurbaşkanımıza teşekkür ettik. Turizmde kamu ve özel sektörün yatırımlarının desteklenmesi konusunda talepte bulunduk' dedi.
Başkan Hacısalihoğlu, tarım konusunda da bölgenin taleplerini dile getirdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:
'Çay Kanunu'nun çıkarılması ve KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi talep edildi. Bölgede fındık alanları artırılmadan, birim alanda daha fazla fındık üretilmesiyle ilgili, yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi konusunda Tarım Bakanlığı'nın desteği talep edildi. Yapılacak yenilenmeyle verimin 3 katına çıkacağı aşikardır. Fındık hiçbir ithal girdisi olmadan yıllık yaklaşık 3 milyar dolar civarında ihraç girdisi olan bir ürünümüzdür. Bu yüzden çok daha fazla desteklenmelidir. Bu yöndeki taleplerimizi ilettik.'
Hacısalihoğlu, ulaşımla ilgili taleplerin de iletildiğini vurgulayarak, 'Sahil yolu tamamlandı fakat sahildeki büyükşehirlerde trafik çok yoğun oluyor. Sahil şeridimiz Kazakistan'a kadar giden TIR'ların güzergahı olması nedeniyle belirli mevsimlerde aşırı yoğunluk olmaktadır. Bununla ilgili çözüm olarak da büyükşehirlerde çevre yollarının bir an önce hayata geçmesini talep ettik. Demiryolu raylı sistem talep edildi. Samsun'dan Sarp'a kadar istenen bir demiryolu var. Aslında bizim talebimiz Batum'dan üçüncü Boğaz Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne kadar sahil demiryolunun yapılması yönündedir. Yine illerimizin istediği sahilden iç bölgelere dikey bağlantılı demiryollarının yapılmasıdır. Bu taleplerimize konuşmamda yer verdim' diye konuştu.
Yaptığı konuşmada yeniden belirlenen cazibe merkezleri konusuna da değindiğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, 'Trabzon ve Samsun'un cazibe merkezleri kapsamına alınmasını istedik. 9. Kalkınma Planı içinde ülkenin gelişmesine bağlı olarak 12 il Cazibe Merkezi seçilmişti. 7 tanesi yeni yapılan düzenlemeye alındı. Trabzon, Samsun, Sivas, Konya ve Kayseri dışarıda kaldı. Bunların da cazibe merkezleri kapsamı içine alınmasını talep ettik. 5 ilin cazibe merkezi yapılması devlete çok büyük yük olmayacaktır ama yaratacağı KDV açısından büyük katkısı olacaktır' ifadelerini kullandı.
Hacısalihoğlu, Zonguldak'ta sonlanan maden sahasında geliştirilecek yeni projeyle bölgenin ekonomiye katkısının sağlanması adına yapılacak çalışmalara destek talep ettiklerini de sözlerine ekledi.

Karadeniz Bölgesi’nin taleplerini devletin zirvesine iletti

SIRADAKİ HABER
}