Samsun Haber: Samsun'un tarihine derin bakış

Samsun Haber: Tekkeköy Belediyesinin ev sahipliğinde 27?29 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 'Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu' düzenlenen şehir gezisiyle sona erdi.

Samsun'un tarihine derin bakış

Tekkeköy Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Oxford Üniversitesi (İngiltere), Oulu Üniversitesi (Finlandiya), Karadeniz Tarih Araştırmaları ve Çevre Platformu (KATAP) ile Amisos Yayın Birliği ortaklığında dünyanın ve Türkiye'nin farklı üniversitelerinden 55 akademisyenin katılımıyla cuma günü başlayan sempozyum pazar günü Akademisyenlerden oluşan heyetin Samsun’un ve Tekkeköy’ün tarihi yerleri ile müzelerini gezilmesiyle son buldu.

Genel sekreterliğini dünyaca ünlü arkeolojide otorite bir isim olan ve Oxford Üniversitesi Karadeniz Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gocha Tsetskhladze ile Türkiye'de arkeolojide önemli bir isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy’un birlikte yürüttüğü Uluslararası Arkeoloji Sempozyumunun tamamlanmasının ardından Sempozyuma katılan birbirinden değerli akademisyen ve arkeologlar Samsun’un tarihi değerleri ve müzeleri ile sempozyumunda çıkış noktası olan Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaralarını gezdiler. Tekkeköy Arkeoloji Vadisine hayran kalan Akademisyen ve Arkeolog heyeti alanda en kısa zamanda arkeolojik kazıların başlaması gerekliliğini ifade ettiler.

Uluslararası Arkeoloji Sempozyumunun tüm dünya Arkeologlarının dikkatini çekeceğini söyleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Sempozyumumuz sonrasında ortaya konulan bilgiler bölge ve Tekkeköy için bilimsel anlamdaki en kapsamlı çalışmalar bütünü olacak. Bölgede başlatılacak Arkeolojik kazılar beklide tarihin seyrini değiştirecek yeni buluntuların ortaya çıkmasına neden olacak. Bu ve bu gibi birçok konuda ulusal ve uluslararası Sempozyumları düzenlemeye devam edeceğiz. Bir daha ki yıl daha kapsamlı ve daha uzun soluklu bir çalışma düzenleyeceğiz. Sempozyumumuza katılan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Sempozyumu değerlendiren Prof. Dr. Gocha Tsetskhladze, "Onlarca farklı bilginin paylaşıldığı çok verimli ve yararlı bir Sempozyum gerçekleştirdik. Alanında uzman Arkeolog ve akademisyen arkadaşlarımız bölge hakkında önemli paylaşımlar gerçekleştirdi. Bu Sempozyum Tekkeköy için önemli bir kazanım sağladı. Böyle büyük bir Uluslararası Sempozyumu düzenleyen dünyanın farklı üniversitelerinden 55 Arkeoloğu Tekkeköy’de bir araya getiren Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’a teşekkür ederiz” diye konuştu. 

Sempozyumu değerlendiren Türkiye'de arkeolojide önemli bir isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy ise, “Bölge ve Tekkeköy için büyük arkeolojik çalışmaların kapılarını araladık. Sempozyumumuz özellikle Tekkeköy Mağaralarındaki çalışmaların yol haritası olacaktır. Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve organizasyonda emeği geçen herkese, katılımcılarımıza teşekkür ederim” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Çarşamba'da dev operasyon! 20 gözaltı

1 Çarşamba'da dev operasyon! 20 gözaltı

Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

2 Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

Derbiyi izlemek 10 TL

3 Derbiyi izlemek 10 TL

Kamp yeri hazır

4 Kamp yeri hazır

Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

5 Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

6 Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

Samsun'da gence ustura ile saldıran travesti yakalandı

7 Samsun'da gence ustura ile saldıran travesti yakalandı

Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

8 Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın ayrılığının nedeni para

9 Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın ayrılığının nedeni para

Yerli otomobil için yer önerisi: 'Tersane alanı' doğru tercih'

10 Yerli otomobil için yer önerisi: 'Tersane alanı' doğru tercih'


SIRADAKİ HABER