Denizli haber: 19 yaşındaki gencin organları 6 hastaya umut oldu

Denizli haber: Denizli'nin Acıpayam ilçesinde geçirdiği trafik kazasından ağır yaralı olarak kurtulan, ancak tüm çabalara rağmen hayata tutunamayan genç, ailesinin bağışladığı organlarıyla nakil bekleyen 6 hastaya umut oldu.

19 yaşındaki gencin organları 6 hastaya umut oldu

Acıpayam ilçesinde geçirdiği trafik kazanın ardından tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 19 yaşındaki Samet Acar'ın karaciğeri, akciğeri, kalbi, iki böbreği, korneaları Sağlık Bakanlığı tarafından gelen özel ekip tarafından başarılı bir operasyonla alındı. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Anastezi Doktoru Osman İlhan, başarılı bir çalışma ile bağışlanan organların ihtiyaç sahibi hastalara verildiğini ve şu ana kadar hastalarda organlar hakkında sorun olmadığını belirti.
İlhan, '19 yaşında kaza sonucu beyim ölümü gerçekleşen hastamızdı. Bir buçuk gün bizde yattı ve beyin ölümü gerçekleşti. Pek çok defa görmediğimiz bir şekilde ailenin kendi talebi ile organlarını bağışlayacaklarını söylediler. Biz de yaptığımız araştırmalar sonrasında, organ koordinatörlüğü konusunda İzmir Bölge Koordinasyon Merkezine bağlıyız. Onların üstün çalışması ile çok kısa bir sürede yaklaşık 3 saat içerisinde, tüm organlar ile ilgili gerekli araştırma yapıldı. Bunun sonucunda biz gereken organları gereken hastalara yönlendirmeye başladık. Bu konuda Sağlık Bakanlığının çok ciddi bir organizasyonu var. Organları vereceğimiz hastanın merkezi, hekimleri pazartesi gecesi saat 00.45'de bütün ekipler ameliyathanede hazır vaziyetteydi. Biz de kendilerine anestezi olarak ve cerrahi olarak gereken desteği verdik. Sabaha karşı 06.00 gibi çocuğumuzun bütün organları uygun bir şekilde alınmış ve gereken yerlere yola çıkmıştı. Daha sonra ailenin hassasiyetleri doğrultusunda cenazeyi kendilerine teslim ettik. Öğrendiğimiz kadarı ile de organları naklettiğimiz hastaların büyük bir çoğunluğunda yakın dönem için problemler görünmüyor. Hastamızın karaciğeri, akciğeri, kalbi, iki böbreği, korneaları alındı. Pankreas ve ince bağırsak da alınabilirdi ancak, mevcut kan grubuna uygun alıcı olmadığı için onlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Normal şartlarda pankreas ve ince bağırsak da herhangi bir hastaya nakledilmek için oldukça uygundu. Alınan tüm organlar oldukça sağlıklıydı. Çocuğumuzda çok güzel bakmış kendisine. Hiçbir problem olmadan gerekli organları alındı ve işlemleri yapıldı' dedi.
Baba Adem Acar ise, 'Acımız çok büyük. Bunun tarifi yok. Ama organlarıyla hayat verecek olmasından dolayı da gururluyuz' dedi.
Denizli'nin Acıpayam ilçesi Akalan Mahallesi'nde seyir halinde olan Samet Acar yönetimindeki 20 ABA 03 plakalı hafif ticari araç, kontrolden çıkarak refüje çıkmış ve elektrik direğine çarparak durabildi. Kazada Ramazan İnce kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken sürücü Samet Acar da hastanede tedavi altına alındı. 19 yaşındaki Samet Acar'ın pazar günü beyin ölümü gerçekleşti.

19 yaşındaki gencin organları 6 hastaya umut olduEN ÇOK OKUNANLAR

Düzce'de villa alev alev yandı

1 Düzce'de villa alev alev yandı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

2 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

3 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

4 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

5 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

6 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

7 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

8 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

9 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Kızılcahamam'da karne heyecanı

10 Kızılcahamam'da karne heyecanı


SIRADAKİ HABER