Haberler Kaliteli ürüne yüksek fiyat

Kaliteli ürüne yüksek fiyat

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, 'Kaliteli fındık bizim için çok değerli ve alım garantisi var. Bu nedenle kaliteye yüksek fiyat politikamız devam edecek' dedi

 Kaliteli ürüne yüksek fiyat

700 bin hektarı aşkın bahçe ile dünya fındık üretiminin büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye’de, dekarda ortalama 70-80 kilolara kadar düşmeyle yaşanan verim sorunu ile kalitesizliği ortadan kaldırmak için yapılan çalışmalara fındığın en büyük tüketicisi konumunda da bulunan, çikolata devi Ferrero firması da katkı sağlıyor. 5 yıldan beri uygulanan Değerli Tarım Projesi kapsamında Ordu’nun Ulubey İlçesi’ne bağlı Fındıklı Mahallesi’nde Nurettin Topcuoğlu’na ait bahçede 2018 ürünü fındığın hasadı ile birlikte bahçe etkinliği düzenlendi.

FINDIĞIN EN ÖNEMLİ ELÇİSİYİZ

2 yıl önce değerli tarım uygulamalarının yapılmaya başlanan ve dekarda verimin 100 kg’dan 300’ün üzerine çıktığı bahçedeki etkinlikte konuşan Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındıkta verimlikle birlikte kaliteye de çok öncelik verdiklerini belirtti. Akın, “Bunun için işe bahçeden, yani üreticiden yola çıktık. Bizim için kalite çok önemli. Bu kaliteyi tüm tedarik zincirine taşıyacağız. Kaliteye yüksek fiyat politikamız bu yılda sürecek. Ferrero olarak Türk fındığının en önemli elçisiyiz. Fındığa değer katmaya devam edeceğiz. Kaliteli fındık bizim için çok değerli ve alım garantisi var. Geçen yıl bu kapsamda kaliteli fındığa yüzde 20 ila yüzde 30 oranında daha fazla ödeme yaptık, bu yılda, bu uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

FINDIK OLMAZSA OLMAZ

Ferrero Fındık Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Yasemin Taşkın ise değerli tarım ekibi ile Türk fındık üreticisine kalite ve verimin arttırılması için her alanda destek olmaya çalıştıklarını vurguladı. , “Ferrero için fındık olmazsa olmazdır. Bizim yapmak istediğimiz Türk fındığında kalitenin artmasına destek olmak. Bunun için de çiftçiyi destekliyoruz. Ferrero’nun kaliteli fındığa ihtiyacı var. Türk çiftçisinin de kaliteli fındık üretmeye… Dolayısıyla bir kader ortaklığımız var. Bunun için değerli tarım uygulamaları ekibimizle ortalaması 70-80 kilo olan dekar başına verimi 300 kilolara doğru çıkarabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

KAZANÇ KALİTE İLE OLUR

Ferrero Fındık Tarım Geliştirme Direktörü Ersin Arısoy da, 2-3 yıl önce bazı bahçelerde 60-70 kg’a kadar verimi, model bahçeler oluşturarak, 300 kg’ın üzerine çıkardıklarını kaydetti. Arısoy, “Fındıkta kazanç verim ve kalite ile olur. Açıklanan fiyatlar 50 randıman baz alınarak yapılıyor. Randıman 54-55 olursa fiyat artar. 40-45’e düşer ise azalır. Bu yıl 2017 ürününde sağladığımız verim ve kalite artışının üzerine çıkacağız. Bunların rakamlarını da hasat sonrası göreceğiz” dedi.

SIRADAKİ HABER
}