HaberlerSamsun HaberleriZMO Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun: Üretici kaybedecek

ZMO Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun: Üretici kaybedecek - Samsun Haberleri

ZMO Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun, TMO'nun buğday ve arpa ithalat kararını eleştirdi. Tosun, 'İthalat hamlesiyle de ülke ve üretici kaybettiriliyor' dedi

ZMO Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun: Üretici kaybedecek

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı, Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) yaklaşık 252 bin ton buğday ve arpa ithalatı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açmasını eleştirdi. Alımların 1 Ekim'den itibaren yapılacağını söyleyen Tosun, "Ürünün hasat döneminin başladığı zamanda yurtdışından ithalat yaparak yine şikayet ettiğimiz cari açığa sebep oluyorlar" ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIĞA NEDEN OLUYOR

Tosun, "İthal ederek bu işlerin önlenemeyeceği alenen ortadayken halen çözüm olarak sunmayı üreten ve kalkınan ülke için mümkün değil" diyerek, "Ürünün hasat döneminin başladığı zamanda yurtdışından ithalat yaparak yine şikayet ettiğimiz cari açığa sebep oluyorlar. Rekolte olarak bu sene buğdayda düşüş olmasına rağmen, fiyat süreci kontrol edilmez ve üreticinin kazanamadan ürününün elden çıkmasına neden olursa ekim sürecine başlayacak olan üreticiyi buğdaya iyice küstüreceğiz. İthalat ve bunun üzerine kurulan politikalarda, temel gıdamız olan ekmekte ciddi anlamda sıkıntılı bir süreç yaşayacağız. Arpa da yem sanayide kullandığımız önemli ürünlerden bir tanesi. İthal ettiğimiz ürünleri ucuza alacağımızı zannetmiyorum, çünkü ithalat dövizle yapılıyor; artan kurla birlikte ülkeye ilave maliyete neden oluyor. Yılbaşındaki kur ile bugünkü geldiğimiz kur arasındaki farkı ithal ettiğimiz ürünün toplam parasal değerini üreticiye verseydik bugün pek çok kalemde üretim patlaması yaşardık, ithalata da ihtiyacımız olmazdı. Bu sürdürebilir bir durum değil. Bu ithalat hamlesiyle de ülke ve üretici kaybettiriliyor" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

 

SIRADAKİ HABER
}