HaberlerAsgari Ücret Haberleriİşte TÜİK'in asgari ücret önerisi

İşte TÜİK'in asgari ücret önerisi - Asgari Ücret Haberleri

TÜİK, asgari ücreti ağır statüdeki işlerde 2 bin 13 lira 40 kuruş, orta statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önerdi.

İşte TÜİK'in asgari ücret önerisi

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (TÜRK-İŞ) ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda işçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarına ilişkin rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından komisyonla paylaşıldı. TÜİK,  asgari ücreti ağır statüdeki işlerde 2 bin 13 lira 40 kuruş, orta statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önerdi. 

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "TÜİK’in açıkladığı rakam 2 bin 213 lira 40 kuruş. Bizim hesabımız bundan fazla, 2 bin 385 lira" dedi. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonunu oluşturan işçi, işveren ve bakanlık heyetleri önümüzdeki hafta son kez bir araya gelecek. Son görüşmenin ardından 2019’da geçerli olacak asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 6 Aralık'ta Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.İkinci toplantı 13 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde yapıldı.

Bugünkü toplantının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu oluşturan işçi, işveren ve bakanlık heyetleri önümüzdeki hafta son kez bir araya gelecek. Son görüşmenin ardından 2019’da geçerli olacak asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanacak.

Geçen yıl TÜİK'in asgari geçim ücreti 1.893 TL seviyesindeydi.  Asgari ücret bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde 2018 için yüzde 14.2 artışla ve net 1.603 TL olarak belirlenmişti.

SIRADAKİ HABER
}