HaberlerBu ballar güvenilir

Bu ballar güvenilir

Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, BALMER etiketli balların, güvenilir olduğunu belirterek, vatandaşların piyasada 15-25 liradan satılan ballar yerine 50 lira ve üzeri satılanları tercih etmesini istedi

Bu ballar güvenilir

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, Avrupa Birliği ile Türkiye tarafından desteklenen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen "Arım Balım Peteğim Projesi" kapsamında Ordu'ya 10 milyon avro yatırım yapılarak bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarı kurulduğunu anımsattı. Tesiste yer alan analiz laboratuvarının baldaki tüm katkı maddelerini oranlarıyla birlikte ortaya çıkardığına işaret eden Şahin, laboratuvarın Türkiye'de üretilen tüm balları test ve analiz edebilecek güçte olduğunu belirtti.

TESİSE SAHİP ÇIKIN

Bal üreticilerini ve sektörün tüm paydaşlarını tesise sahip çıkmaya davet eden Şahin, şunları söyledi: "Maalesef birçok arıcımız yıllardır katkı maddeli bal ürettikleri için kurulan bu tesise çok sıcak bakamıyorlar. Arıcılar üretilen balların şeker ve antibiyotik oranlarının yüksek olduğunu düşünerek ürünlerini buraya getirip tahlil yaptırmak istemiyorlar. Şu anda kilogramı 15 liradan bal satılıyor. Halbuki gerçek balın fiyatı daha fazladır. Arıcılarımız burada analizini yaptırdığı balları satmaları durumunda en az beş kat daha fazla kar edebilecekler." Şahin, tesiste analiz edilen balların BALMER etiketiyle satışa sunulduğunu belirterek, "Standardın çok altında şeker çıkan ve antibiyotik hiç olmayacak ballar analizi geçebiliyor. Dolayısıyla BALMER etiketli ballar güvenilir ballardır. Vatandaşlarımız piyasada 15-25 liradan satılan balları değil, 50 lira ve üzeri satılanları tercih etsin" dedi.

SIRADAKİ HABER
}