HaberlerKoleksiyonunu müzeye bağışladı

Koleksiyonunu müzeye bağışladı

Samsun'un Bafra İlçesi'nde işletmeci Cemil Özer, 66 yıllık sigara ve kibrit koleksiyonunu kurulma çalışmalarına başlanılan Tütün Müzesi'ne bağışladı

Koleksiyonunu müzeye bağışladı

Bafralı işletmeci Cemil Özer, 1950 yıllından 2016 yılına kadar biriktirdiği 22 adet kibrit ve 387 adet sigara paketinden oluşan toplam 409 parça koleksiyonu Bafra TSO’ da düzenlenen törenle Tütün Müzesi'ne bağışladı.

MÜZE ÖRNEK OLACAK
Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar, Cemil Özer'e teşekkür ederek, “Büyükşehir Belediyemiz dünyaya örnek bir müze yapıyor. Bu sigaralar eğer burada sergilenirse uzun yıllar bu müze sergilendikçe kalır. Sizin de ismini burada yaşar diye düşündük. Kendisi de bizi kırmadı ve bu güzel koleksiyonu büyükşehir belediyemize bağışlayarak müzede sergilenmesine izin verdi” dedi.

KOLEKSİYON BABA YADİGÂRI
Tütün Müzesine bağış yapan Cemil Özer ise, “Bu sigaralar 1950 yıllarda, Bafra’da restorancı olan babam Enver Özer’den kaldı. Onun 1971 yılında ölümünden sonra biz rahmetli kardeşimle beraber bunu yıllarca devam ettirdik. Müzeye konacağı içinde çok memnunum. Tabiî ki orada kalıcı olacaktır" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK
409 paket envanteri teslim alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür ve Turizm işleri Daire Başkanı Necmi Çamaş ise “Tütün Müzesinin bina inşaatı bitmiş durumda, içerisinin düzenlenmesi yapılıyor. Gençlerimizin tütün ürünlerinin ülkemizdeki gelişimini görmesi için Türkiye’de bir ilk olan Tütün Müzesini yapıyoruz. Tütünün tarlaya girişinden itibaren tütünün teslim edilişi sigara oluşu anlatılırken bunun sosyal hayata etkilerini de anlatacak. Sizlerin huzurunda Cemil beye çok teşekkür ediyorum. “dedi.

Ümit CEYLAN

SIRADAKİ HABER
}