HaberlerCanik 'Ekonomi Kalkınma Çalıştayı' başlıyor

Canik 'Ekonomi Kalkınma Çalıştayı' başlıyor

Canik Belediyesi tarafından şehrin ekonomik gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Perşembe günü saat 09.00'da Canik Kültür Merkezi'nde başlayacak.

Canik 'Ekonomi Kalkınma Çalıştayı' başlıyor

Üç gün sürecek çalıştay öncesinde Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta, moderatörlerle bir araya gelerek son hazırlıkları yaptı. İlk gün Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem "Şehir ve Ekonomi" konulu konferans verecek.

Çalıştayın ilk gününde ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın moderatörlüğünde düzenlenecek “Samsun ve Ekonomi” konulu panelde YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, METRO Holding Yöneticisi Haluk Tan ve SDE Uzmanı Dr. M. Levent Yılmaz, Samsun ve ekonomisini konuşacak.

İlk günün sonunda çalıştay grupları toplanacak ve çalışmalara başlayacak. İkinci ve üçüncü gün ise çalışma grupları çalışmalarını sürdürecek. Çalıştayın son günü çalıştay grupları çalıştay raporlarını sunacak.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Ekonomi Kalkınma Çalıştayı öncesinde Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta da, Çalışma Gruplarını yönetecek moderatörler OMÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Muhsin Doğan, Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yusuf Demir, İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Aksoy, Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yetkin Bulut, Ekonomi Danışmanı Oğuzhan Acar, KOBİ Danışmanı Fatih Taslak ve Beyaz Ev Et Entegre A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Güler ile Canik Kültür Merkezi'nde biraraya gelerek, son hazırlıkları yaptı.

EKONOMİNİN SORUNLARI KONUŞULACAK

Çalıştay kapsamında oluşturulan 7 ayrı Çalışma Grubu “Samsun Ekonomisinin Hedefleri ve Eylem Planları”, “Samsun’da Nitelikli İşgücü”, “Samsun’da Yatırım”, “Samsun’da Yerel Marka Oluşturulması”, “İhracat ve Samsun”, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık” ile “Samsun’da Turizm” konu başlıklarında çalışacak. Çalıştayda, Samsun'da yerel ekonomik kalkınma yaklaşımında iş dünyası ve ekonominin güncel sorunlarının ele alınacağını belirten Usta, "Son hazırlıklarımızı yaptık. Üç gün boyunca ekonominin tüm paydaşları Samsun'un ekonomik sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatıracak. Ekonomi Kalkınma Çalıştayının şehrimiz için faydalı olacağına inanıyoruz" dedi.

ÖNEMLİ KONU BAŞLIKLARI

Önemli konu başlıklarının seçildiği çalıştay süresince, "2023 vizyonu hedefinde İhracat ve Samsun", "Samsun’da yerel markalar ve markalaşma sorunu", "Samsun’da yatırım sorunları", "Samsun’un Türkiye ihracatındaki yeri son durumu", "Hibe, destek, teşvikler ve Samsun", "Üniversitelerin Samsun ekonomisine katkısı ve 2., 3. Devlet Üniversitenin ilimize kurulmasının gerekliliği", "19 Mayıs’ın 100. yılında ara hedef olarak Samsun ekonomik görünümü", "Samsun için alternatif pazarlar", "Samsun’da yatırımcı/girişimci algısı ve ortaklık kültürü" gibi konular da ekonominin paydaşları tarafından ele alınacak.

SIRADAKİ HABER
}