HaberlerTekirdağ HaberleriÇorlu Spor Lisesi Milli Eğitime Devredildi

Çorlu Spor Lisesi Milli Eğitime Devredildi - Tekirdağ Haberleri

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, 11 İlçeye 11 Okul Projesi kapsamında, Çorlu'da yaptırılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisesi'nin devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Çorlu Spor Lisesi Milli Eğitime Devredildi

Devir teslim törenine Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Adalet ve Kalkınma Partisi Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Tamer Dodurka ve Mehmet Zeki Gürcün, başkan danışmanları, daire başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende ilk konuşmayı yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, 'Geçen yıl Temmuz ayında temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz inşaatımızı bir yıl içinde tamamlayıp eğitime hazır hale getirmiş bulunuyoruz. Okulumuzu 24 derslikli ve 720 öğrenci kapasitelidir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak şuana kadar Milli Eğitim Teşkilatına teslim ettiğimiz derslik sayısı 193'tür. Bu derslikler ortalama 5 bin 600 öğrenci kapasitesini içeriyor. 2 ay içerisinde Marmaraereğlisi İlkokulunu, ardından 2018 Nisan sonuna kadar da Saray Endüstri Meslek Lisesini teslim ettiğimiz zaman toplam 254 derslik kapasitesi ve 7 bin 620 öğrenci kapasiteli okullarımızı Milli Eğitim Müdürlüğümüze teslim etmiş olacağız. 2016 yılında Büyükşehir Belediyesinin tüm yatırımları içerisinde eğitime yatırımlarının oranı yüzde 13 olarak gerçekleşmiştir. Bizimle birlikte kurulan büyükşehir belediyeleri arasında bu ortalama binde 4'tür. Türkiye ortalaması ise binde birlerdedir. Dolayısıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime bu tarzda bir katkı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığımızı ifade etmek isterim. Bu okulumuzun adına yakışır bir şekilde Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı öğrencilerin, fikri hür vicdanı hür nesiller yetişmesine ev sahipliği yapacağı inancı ile okulun hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum' dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ise, 'Bugün Tekirdağ için mutlu ve huzurlu bir gün, bizler içinse iki kere mutlu bir gün. Zira hem ilimize Çorlu özelinde yeni bir okul kazandırmanın heyecanını hem de ilimizde olmayan bir okul türünün, bir spor lisesinin ilimize ilçemiz özelinde kazandırılmasının heyecanını yaşamaktayız. Tekirdağ, nüfus yoğunluğu açısından hızla büyüyen bir şehirdir. Bu eğitim özelinde de ciddi fiziksel ihtiyaçları beraberinde getiriyor. Bu anlamda şuan ilimiz dahilinde Çerkezköy, Kapaklı ve Çorlu başta olmak üzere 45 tane okul yatırımımız var. Bunlardan 10 tanesi hayırsever yatırımdır. İlimizin fiziki ihtiyaçlarının giderilmesi ile beraber ilimizin akademik başarı konusunda da adından söz ettiren bir il olması dahilinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben 11 İlçeye 11 Okul Projesi kapsamında emeği geçen başta Büyükşehir Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum' diye konuştu.

'Çorlu spor alanında önemli başarılara imza attı'
Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan da, 'Çorlu'ya böyle bir okul kazandırmasından ve eğitim alanında tereddütsüz her türlü desteği gösterdiğinde dolayı Tekirdağ Büyükşehir Başkanım Kadir Albayrak'a teşekkür ediyorum. Aklınıza neden spor lisesi diye bir soru gelebilir. Kickboksta Türkiye ve dünya şampiyonluğu, güreşte genç bayanlarımızın Türkiye ve Avrupa şampiyonluğu, Liseler Arası Güreş Takımımızın Dünya şampiyonluğu, Küçük kızlar Voleybol Takımının Türkiye şampiyonluğu gibi başarılar gösteren ilçemizde spor lisesi başarımızı daha da yukarı çıkaracaktır' dedi.
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise güzel bir amaç için bir araya gelindiğini belirterek 'Sosyal Demokrat belediyeciliğin belli kuralları, belli kaideleri var. Bu görev ve kaideleri tanıyan belediye başkanlarımız da kendi görev tanımları dışında halkımızın ihtiyaçlarını, önceliklerini, sıkıntılarını giderme konusunda kendilerini sorumlu hissederek ellerini taşın altına koyacak projeler geliştirdiler. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisemizi de bu kapsamda değerlendirecek bir proje' diye konuştu.
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün ise, 'Tekirdağ'da yapılacak her türlü hizmetin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bizler birlikte hareket ettikçe her türlü işi başarırız. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile randevulaştık. Önümüzdeki günlerde Çorlu futbol stadı ve diğer yatırımlarımızı görüşeceğiz' ifadelerini kullandı.
Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ise, 'Açılışını gerçekleştirdiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor okulu ismine yaraşır bir şekilde nesiller yetişmesine vesile olur. Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz önemli bir hizmete imza atmış durumda. 11 ilçemizde 11 eğitim yuvasının kazandırılması önemli ve değerli bir hizmet. Başta Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere tüm meclis üyelerimize Tekirdağlı hemşerilerimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Umuyorum ki bu tür hizmetler gelecekte ülkeyi yönetecek olan nesillerin gelişmesine en iyi şekilde katkı sağlar. Tekirdağ'ın artan nüfusu okul ihtiyacını da doğuruyor. Biz de bu amaçla gerek hayırsever vatandaşlarımız gerek yerel yönetimlerimiz gerek merkezi yönetimimizi, hükümetimizin vermiş olduğu katkılar ile gerçekleştireceği yeni yatırımlar ile birlikte 45 okulumuz için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz' şeklide konuştu.

'Başarı Tekirdağ halkınındır'
Açılış töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, '11 İlçeye 11 Okul projesinin başarısı ben Kadir Albayrak'a değil, 11 ilçe başkanımız, 48 belediye meclis üyesi ve benim de bulunduğum 60 belediye meclis üyesinin ve o üyeleri seçen Tekirdağ halkınındır. Spor lisemiz Trakya'nın tek spor lisesidir. İçindeki Kapalı spor salonu ve diğer tesisleri ile çok güzel bir okul oldu ve Çorlu'ya da yakıştı. En kısa zamanda kapalı spor salonun temel atmasını yapacağız. En büyük bisiklet parkuru olan Bülent Ecevit Parkı'nın birinci kulvarını bitirdik. Teslim almaya başladığımız 15'e yakın yeni otobüsleri de devreye sokacağız. Otogar ve Sebze Meyve Hali hazırlıları da devam ediyor. Mesai saatimizi sabah 05.00'ten akşam 23.00'e kadar uzattık. Mahallerimizi tek tek gezerek talep ve önerilerini dinliyoruz. Hizmet süremizin sonunda söz verdiğimiz her şeyi yapmış olacağız. Ben bu okulun dünya şampiyonlukları getireceğine inanıyorum. Okulumuzu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adını vermekten dolayı duyduğumuz gurur ile teslim ediyoruz' dedi.
11 İlçeye 11 Okul projesi kapsamında yapımı tamamlanan Çorlu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisesini devir teslim ve açılış töreni, konuşmaların ardından kurdele kesimi ile son buldu.

Çorlu Spor Lisesi Milli Eğitime Devredildi

SIRADAKİ HABER
}