HaberlerSiirt HaberleriSiirt'te iki minareli caminin temeli atıldı

Siirt'te iki minareli caminin temeli atıldı - Siirt Haberleri

Siirt'te aynı anda bin 600 kişinin ibadet yapabileceği Şeyh Faraç Camisi'nin temel atma, yapımı tamamlanan 355 Evler TOKİ Camisi'nin de açılış töreni yapıldı.

Siirt'te iki minareli caminin temeli atıldı

Siirt merkez Tınaztepe Mahallesi'nde aynı anda bin 600 kişinin ibadet edebileceği Şeyh Faraç Camisi'nin temel atma töreni düzenlendi. Törene, Siirt Vali Yardımcısı Yunus Koç, İl Müftüsü Faruk Arvas, cami yapımını üstlenen hayırsever işadamı Beşir İlçin ve çok sayıda vatandaşın katıldı. Törende konuşan Müftü Arvas, insanların sosyalleşmesinde ibadethanelerin önemli katkıları olduğunu belirterek, 'Medeniyetler gelip geçiyor ancak ibadethaneler hep ayakta kalıyor. Bunun da sebebi ibadethanelere her dönemde verilen önem. Caminin hayırlı olmasını diliyor, hayırsever İş adamı Beşir İlçin'e teşekkür ediyorum' dedi.
Siirt'te 140 caminin bulunduğunu aktaran Arvas, 'Yeryüzünde Allah'ın en çok sevdiği mekanlar, kendisini bir kabul eden Müminlerin ibadet mekanı olan camilerdir. Camiler, müminleri namazda aynı kıblede buluşturduğu gibi kalpleri birleştiren, gönülleri insana layık bir şekilde şefkat ve rahmetle buluşturan müstesna yerlerdir. Temelini atacağımız Şeyh Faraç Camisi bin 120 metrekare arsa üzerinde sahip olacaktır. Camimizde alt kat, üst kat ve mahfil olacak ve aynı anda camide bin 600 kişi ibadet edebilecektir. Bir büyük 6 küçük kubbesi, 2 minareli cami İnşası halkımızın gönül zenginliği ile tamamlanacaktır' diye konuştu.
Konuşmaların ardından dualar eşliğinde caminin temeli atıldı.

TOKİ Camisi'nin açılışı yapıldı
Daha sonra ise Veysel Karani Mahallesi'nde 355 Evler TOKİ Camisi'nin açılış töreni düzenlendi. Buradaki törene, Vali Ali Fuat Atik, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın ve diğer yetkililer katıldı. Vali Atik, fethedilen topraklarda ilk inşa edilen yapının cami olduğunu aktararak, 'Aynı husus Peygamber Efendimiz Medine'ye hicret etiğinde ilk yaptığı, Mescidi Nebevi'dir. Buradan o dönemdeki yaşantıya baktığımızda o dönemde Mescid-i Nebevi'nin üstlenmiş olduğu role baktığında sadece bir ibadet merkezi yeri değil bir toplumsal meselenin görüldüğü, devlet işlerinin görüşüldüğü bir yer olduğunu görüyoruz' ifadelerinde bulundu.
Konuşmaların ardından cami kurdele kesilerek, ibadete açıldı.

Siirt’te iki minareli caminin temeli atıldı

SIRADAKİ HABER
}