YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Fulya ZORLU

Sosyal Medya

Öncelikle sosyal medya kavramına bir açıklık getirelim.  Medya; İnsanların, diğer insanlarla belirli olaylar üzerinden kurdukları bir iletişim ortamıdır. Televizyon, gazete, dergi, internet gibi araçların hepsi ile bir iletişim gerçekleşiyor. Peki, bu medyanın sosyali nasıl oluyor?Sosyal sözcüğü toplum ve toplumsal kavramlar için kullanılır.Sosyal medyadailetişim araçları toplumun kendisi oluyor. Bu durumdasosyal medya, kişinin kendisinin ürettiği içeriği, yayınladığı ve paylaştığı ortamın adıdır. Sosyal medyada, karşılıklı bir iletişimin söz konusu olmasıdır. Kişilerin birbirleriyle, kurumların kişilerle doğrudan iletişim kurabildiği ve cevap alabildiği bir ortamdır.

Sosyal medya, herkesin dışarıda selam verdiği insandan fazla arkadaşı var. İnsanlar, yüz yüze konuşmaktansa, sosyal medya içerisinde sayfalarca yorum yapmayı tercih ediyorlar.  Sosyal medyayı sınırlı kullanan insanlar adeta toplumdan dışlanıyor. Birçok insanın hayatı, başkalarının kişisel sayfalarını süslüyor. Beğeniler, tartışmalar, kıskançlıklar havada uçuşuyor.  Facebook’un kurucusu MarcZuckerberg’in hayatının anlatıldığı “TheSocial Network” filminin sloganı şu şekildedir: ”Birkaç düşman yapmadan 500 milyon arkadaşa ulaşamazsın.” Bu sloganın kişisel yorumunu sizlere bırakıyorum…

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve hızlanan kentleşme sosyal becerilere zarar veriyor. Özel günlerin hepsini ayaklar altına alıyor. İnsanların çoğu, fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmaktan anın tadını kaçırdıklarının farkında dahi değiller. Geleneksel arkadaşlık ritüelleri zayıflıyor. Peki, mantıklı olan nedir? Sosyal medya hiç kullanılmamalı mı?

Sosyal medyanın kullanılmaması fikrine asla katılmıyorum! Kişiye bir bakış açısı ve anlam katan her şey değerlidir. Ancak, sosyal medyanın yaşanılan hayatın önüne geçmesini ise çok tehlikeli buluyorum! Kişilerin duygu durumları bir yoruma, bir beğeniye bağlı olmasını kabul edemiyorum. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak gibi bir sorun ile karşı karşıya kaldık. Teknolojik çevrenin dışında kalanlar toplum içerisinde bir ötekileştirmeye sebep oluyor. Sosyal medya hesaplarında birileri tarafından takip edilmek veya merak edilmek isteği kişileri gün geçtikçe paranoyaya sürüklüyor. Yolda görmesine rağmen selam vermeyen arkadaş önemsenmezken, sosyal medyada paylaşılan her hangi bir veriye yapılmayan yorumlar ya da beğeniler kişilerin ilişkilerini bozar duruma geldi. Sosyal medya yüzünden asosyal insanlar haline geldik.

İnsana sunulan her şey, insan hayatını kolaylaştırdığı ya da insan hayatına bir anlam kattığında işlevseldir.

PatavatsızlıkÜniversiteSorumluluk ve Özgürlük ÜzerineÇocuklarda Yemek ProblemiAlt-tan Al-makGünü SahiplenmekUtanç ve MahcubiyetKIYMET BİLMEK...Çocuklarla Zor Konuları KonuşmakBir Sözüm Olsun…Yazarın Tüm Yazıları