YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

İSLAMCI POLİTİKACI

Geçenlerde   genç bir akademisyenle Afrin harekatını konuşurken konu Hükümetin  diğer icraatlarına kaymıştır.

Genç akademisyenimiz  İslamcıların bir gün bu memlekette iktidardan söz edemeyeceklerini söylemiştir.

Ben de, “hiçbir iktidarın ebedi olmadığına dikkat çekerek bugünkü mevcut iktidarın ve her partinin içinde İslamcıların bulunduğunu fakat,  bu iddia ile  icraat yapanın bulunmadığını” ifade ettim. Bunun da tabii ki, nedenleri vardır.

Bu ülkenin nüfusunun % 98’i resmen Müslümandır.

İslam’a gerçek anlamda inananlara bu adı Kur’an-ı Kerim’de Allah(cc), “Allah sizi Müslüman olarak adlandırdı” buyurarak bizzat vermiştir.

Bu adla adlandırılmak ve anılmak şereflerin en büyüğüdür. Müslüman olmak demek günah işlememek  demek değildir. İnsanın yada Müslüman’ın masumiyetini(günahsızlığını- yanlışsızlığını) savunmuyoruz.

Bir Müslüman, şirk((Allah’a ortak koşmak) koşmaksızın dünyanın en büyük suçlarını    haramlılığına inanarak işlese yine Müslümandır. Ancak her şeye inanıp da inanılması gerekli herhangi bir ilkesine inanmaması durumunda İslam’ın dışına çıkar.

Peki, İslamcılığa ne diyeceğiz?

İslamcılık, 19 yyda ortaya çıkmış dini ve politik bir kavramdır.

Sallanmaya ve hatta dağılmaya başlamış Osmanlı  Devleti’ni toparlama ve koruma adına aydınlarımız tarafından Osmanlıcılık, Türkçülük, Turancılık,  ve Batıcılık gibi çeşitli alternatif çözümler ileri sürülmüştür, Bunlardan biri de biri de İslamcılık olmuştur.

İslam ekonomisiyle, eğitimiyle, politikasıyla, ibadetiyle, hukukuyla, aile yapısıyla vs ile bir bütündür. İmanın tecezzi( parçalanma) kabul etmediği için bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamak tümüne inanmamak gibidir. İslamcılık, İslami alternatif çözüm arayışıdır.

Müslümanların yaşadığı her yerde sorunların çözümünü  İslam’da arayanlar hep var olacaklardır.  İslamcı  yada Müslüman demek, yaşamının tüm alanlarının referanslarının vahiy kaynaklı olması gerektiğine inanan insan demektir.  Ama amel yani pratik / uygulama eksikliği olabilir. Hepimizin eksikleri vardır.

İslamcılar görevlerini neden ve niçin yapamıyorlar? Bunun cevabını da bir başka yazımızda bir neneden alalım. Ne dersiniz? Selam ve sevgi ile…

AMERİKA İLE BİR DAHA ASLA!STRATEJİK ORTAK MI YOKSA KÖLE Mİ?BU JANDARMA TANIDIK!KAR MI YAĞAR UMUT DAĞIMA?ASTARI YÜZÜNDEN PAHALI PAPAZ!“VAR İDİ DE NE OLDU?”DİYANET’E GÖRE İMAM HATİP OKULLARI, İLAHİYATLAR VE KUR’AN KURSLARI BİR TEHDİT Mİ?İMAM HATİP LİSELERİNDE OLUŞAN KONTENJAN BOŞLUĞU!KADIN İSTİHDAMI SORUNU…ABD NE YAPMAK İSTİYOR?Yazarın Tüm Yazıları