YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

KİTAP FUARININ ARDINDAN

Geçen haftanın ilk günü yayımlanan yazımın başlığı “Güzel Bir hafta Başlarken” idi. Haftaya Samsunlu Sanatçılar Derneği’nin(SASAD) Dilek Türkan Hanımefendinin konuk sanatçı olarak katıldığı konserini izleyerek başladım. Beş gününü de gençlerin cıvıltıları ve coşkuları arasında 4.Karadeniz Kitap Fuarı’nı gezerek, dostlar ve yazarlarla sohbet ederek ve yine bol bol kitap alarak geçirdim.

Bu fuarın benim için en sevindirici yanı çok eskilerden tanıma şansını yakaladığım gazeteci-yazar Sayın Banu Avar’la altı yıl aradan sonra yeniden bir arada olmak, dinlemek ve sohbet etmek oldu. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin davetlisi olarak geldiği Samsun’da hem kitaplarını imzaladı, hem bir söyleşi yaptı hem de Haberaks TV’de Ali Kaan Kolcuoğlu ve Onur Nurdemir’in konuğu oldu. Program öncesi ve sonrasında da ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli ve Haber Hayat Dergisi Editörü Kübra Şenocak’la birlikte uzun sohbet imkânı da buldum.

Bu yıl fuara gelen(yoksa getirilen mi demeliydim) genç okuyucu yine geçen yılki gibi oldukça yüksekti, belki de daha da fazlaydı. Ama yayınevi ve yazar katılımı -bana göre- geçen yıldan bir hayli düşütü. Galiba bunda aynı tarihlerde Ankara’da düzenlenen bir başka kitap fuarının etkisi var. Umarım gelecek yıl bu çakışma ortadan kaldırılır ve Samsun daha fazla yayınevinin ve daha fazla yazar ve fikir adamanın katıldığı bir fuara kavuşur.

Ben bu yıl da -geçen yıllar kadar olmasa da- yine bir hayli kitap aldım. Özellikle ilgi alanıma giren yayınların satıldığı Türk Tarih Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yanında yıllardır kitaplarını yakından takip ettiğim üç dört özel yayınevinin standını da her gidişimde ziyaret ettim.

Tüm Samsunlulara hatta tüm civar il ve ilçelerdeki hemşerilerimize gelecek yıl yine anı günlerde açılacak olan 5. Karadeniz Kitap Fuarı’nı kitap almasalar bile mutlaka gezmelerini hararetle öneriyorum. Özellikle de çocuklarıyla birlikte gezmelerini. Onların genç yaşta almasalar bile kitaplara dokunmaları, o havayı teneffüs etmeleri ileride kitap okuma alışkanlığı edinmeleri açısından son derece önemli.

“Bilgi çağındayız” deniyor ya, bu çağda ayakta kalmanın, medeniyetler yarışında geriye düşmemenin tek yolu bilgiye, ama “doğru bilgiye” ötekilerden önce ulaşmak ve o doğru bilgiyi doğru kullanmaktan” geçiyor. Eğer geride kalmak ve hata biraz acı olacak ama bilenlere maraba olmak istemiyorsak bilen biz olacağız. Üstelik de Cenabı Hak kutsal kitabımızda “Hiç bilenle bilmeyene bir olur mu?” diye buyururken.

Bu fuarda Samsunlu yazarlar da vardı, geçen yıllarda olduğu gibi yine faaldiler, etkinlikler düzenlediler, imzalar verdiler, söyleşilere katıldılar. Samsunlu yazar kardeşlerimizi önümüzdeki günlerde ayrıca yazacağım. Onlara saygı, sevgi ve hiç olmazsa moral destek benim için ama sadece benim için değil, bu kentte yaşayan herkes için bir an önce ödenmesi gereken bir hemşerilik borcudur.

DOST ELİNDEN ESEN YELLERTARİHİN İZİNDE BİR YOLCULUKALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”YİNE FINDIK HEM DE FERYAT FİGANFINDIK ÜRETİCİSİ VE FINDIĞIN KADERİBen bu İstanbul'u neden seviyorum?MAYINLI SAHADA TOP OYNAMAKNEYİN İFADESİ?YÜZÜNCÜ YILA HAZIRLANIRKENBİR BAŞKA 30 AĞUSTOSYazarın Tüm Yazıları