YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Fulya ZORLU

KIYMET BİLMEK...

Kıymet bilmek, aslında gün içerisinde ya da hayatımız boyunca ne kadar çok kullandığımız bir tabir. Kelime anlamı bazında oldukça pozitifken bizler genellikle negatif cümleler içrisinde kullanıyoruz bu kelimeyi. ‘’... hiç kıymet-ımı bilmiyor.’’ Aslında oldukça yumuşak duygular belirten ve insanların yüzünü güldürecek, tebessüm ettirecek olan bu kelime ne yazık ki günümüzde bir hayıflanma olarak beliriyor. Peki, neden?

Aslında öncelikle her şey kendimizde başlıyor. Şu şekilde; Biz kendimize ne kadar değer veriyoruz? Öncelikle bedenimiz. Biz bedenimizin ne kadar farkındayız ve bedenimize ne kadar kıymet veriyoruz? Oysaki insanın kendine kıymet vermesi hayattaki en kolay şey kimseden bir şey ummadan, beklemeden, sormadan, sorgulamadan yalnızca kendimiz ile ilgili bir durum. İnsanın kendine kıymet vermesi yaptığı seçimlerle şekillenir. Yediği yemekle, içtikleriyle, arkdaşlıklarıyla, yaptığı faaliyetlerle, okuduklarıyla, dinlediği müzikle, okuduğu kitapla, yaptığı sporla kısacası hayatına faydalı olacak her bir olayda seçimlerine muazzam dikkat etmeli. Kendi kıymetimizi bilmemiz tüm bu seçimler kendi kıymetimizi bilmemiz ve her bir eylemimizin sevgi altında toplanarak olduğu gibi kabul etmemizden geçer. Bu süreçler tamamlandığında kıymet bilmek artık birazda çevremizdeki insanların insafına kalıyor ama asla tamamen değil! İnsaların beklentilerine cevap vermek yalnızca onları memnun etmek için yapılan bir iş değildir. Bu durum öncelikle kişinin kendi sorumluluklarına sahip çıkmada gösterdiği başarıdır. Gönlünüzü, emeğinizi, gücünüzü, deneyimlerinizi, maddi manevi birikimlerinizi birileriyle paylaşmak öncelikle kendi kıymetinizi bildiğinizi gösterir. Tüm bunları yapmanıza rağmen kıymet göremiyorsanız, vefa ile karşılaşamıyorsanız bu durum sizinle ilgili değildir. Bu durum öncelikle kıymet bilmeyen, vefa göstermeyen kişinin hayattaki gerçek yaşam amacının yani insan olmanın getirilerini henüz öğrenememesi ile ilişkilidir.

Öncelikle kıymet bilmek, kendini bilmektir. Kıymetinizin bilindiği ilişkiler, işler ve ortamlar dilerim.

PatavatsızlıkÜniversiteSorumluluk ve Özgürlük ÜzerineÇocuklarda Yemek ProblemiAlt-tan Al-makGünü SahiplenmekUtanç ve MahcubiyetKIYMET BİLMEK...Çocuklarla Zor Konuları KonuşmakBir Sözüm Olsun…Yazarın Tüm Yazıları