YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Embiya SANCAK

DAVALAR ve BAŞKANLAR

Belediye mevzuatında, imar ve çevre konularında bilen kişi konumunda bulunmuş olmam nedeniyle, başkan adaylarına faydası olur kanaatiyle köşemde makale yazmayı sürdürüyorum.

Hiç hoşuma gitmeyen bir gelişmeyi aktarayım Samsun Büyükşehir belediyesi aleyhine açılan imar davalarının hepsinde Danıştay kararları ile davacılar haklı bulunmuştur, planlar ve kararlar iptal edilmiştir. Gene yargılama usullüleri gereğince tekrar görüşülmesi ve/ veya karar düzeltme hakkı verilerek iptal kararları verilmiştir.

Bunları teker teker yazmaktayım. Öncelikle Yabancılar Pazar Yeri davası imar planları, ruhsatların iptaline ilişkin kesinleşen karar verilmesinde beri sekiz yıl geçmiştir. Yani mahkeme kararını uygulatmak üzere bir suç duyurusu yeterli olacaktır. Zaten bu durum bilindiği için Samsun Büyükşehir Belediyesi yarışma ile sahil düzenleme projesinde bu alanda hiçbir yapıyı korumamıştır. Bunun manası şudur: önümüzde ki dönemde Büyükşehir Belediye İdaresi bir çözüm bulmak zorunda kalacaktır.

Yabancılar pazarında işini iyi bilen bir esnaf nesil yetişmiştir. Sermayeleri ise çok müsait değildir. Yaptıkları işe halkın ihtiyacı vardır. Hep beraber bir çare bulmak zorundayız. Kent önü sahasında bu tür yapı ve ticari faaliyet olmayacaktır.

Bütün bu yanlışlıkların müsebbibi; 1976 yılında komisyon raporunu  ( 21.10.1976 ) onaylamayarak kıyı kenar çizgisini kesinleştirmeyen zamanın İmar ve İskân Bakanlığıdır.

Yabancılar Pazarının davası esnasında hata fark edilerek, Samsun Valiliği ve İmar Bakanlığı konuya el atarak tüm yasal mevzuata ve 1976 Kıyı Kenar Çizgisi Komisyonu raporuna uygun rapor hazırlatarak kıyı kenar çizgisi çizilmesi teşebbüsüne geçti. Bu çalışma esnasında Fener burnu hariç Kıyı kenar çizgisi mevzuata uygun olarak çizilerek onandı.

Ama gene 1976 yılında olduğu gibi maalesef devleti idare eden el, tekrar müdahale etti. Bu tezat ve ters durumun sebebi şudur:

Kanun koyucular ve yönetenler bazen uygulamalarda; çıkardıkları yasalara uyulmamasını isterler veya sumen altı edilmesine zorlarlar. Bu kişisel menfaat ile ilgili de değildir veya olmayabilir. Fener burnunda Maliye Hazinesi üzerinde bir otel yapılması kararını yönetenler ve bu yatırımı yapabilecek kapasitesi olan sermaye sahipleri verdiler. Yani imar planlarında burada otel ve turizm tesisi yapılacak hükmü yoktu. Liman inşaatı ve Samsun İmar planı aynı yılda yürürlüğe girmiştir. Limanın 1954 yılı gerekçe raporunda konaklama tesisi önerisi veya iması bile asla yoktur. Tam tersine tavsiyeler vardır. Ama çokbilmişler, çok hızlı hareket ederek dikine göklere doğru giden kule otel düşündüler tam 130 metre yüksekliğinde bina kafalarında tasarladılar.

Nasıl mı?: Hesap soran , veya bu nedir diyebilen, cesaret edebilen çıkmaz hesabı yapıldı da ondan. Fakat mimarlar odası konuyu takibe almıştı. Tüm belgeler odanın arşivindedir. Üstelik dava açma konusunda danışmanlık yapan, sahasında en iyi olan mesleğin tecrübede duayenlerin oluşturduğu komisyonları vardır. Ben de şehircilik uzmanı resmi yetkimle bu kurul üyesiyim.

Nitekim zamanında rahmetli genel sekreter Kenan beye sayısız kere gittim. Üstelik öneri proje çizerek müracaat ettim.‘’ Gel Kenan Bey, şöyle yapalım, konaklama binasını dikey nokta blok olarak değil de DLH binasına doğru yayalım. Eğer otel çok önemli ise DLH binasını da kaldırın. Burası ilerde kruvaze limanı konaklama alanı olur. Kıyıdan uzaklaşalım. ‘’ Çünkü kıyı kenar çizgisi sorunu çıkacağını biliyordum. Ama asla ikna edemedim. Gücendim de.

Mevzuat ve21.10.1976 ve sonraki KKK kararlarına aykırı olan, itiraz edilen iki nokta arasında ki kıyı kenar çizgisi onandı( 06.01.2010). Mimarlar odası elbette kıyı kenar çizgisine karşı dava açtı.

 Yerel idari mahkemeden bir karar ‘’ Mimarlar Odası ehliyetli değil ‘’ Bu nedenle davanın reddine. (1. İdare mahkemesi karar tarihi: 09.06.2010 ) . İnşaat bitinceye kadar bu tür oyalama kararları usuldendir ( !). Bu karar Danıştay 14. Dairesince bozuldu (31.01.2013) Dava Samsun 1. İdare Mahkemesinde görüldü. Bu defa kayalık kısımdan numune alınan bir bilirkişi raporuna istinaden dava ret edildi (18.03 . .2015)  Aslında kanun ve yönetmelik kitabı herkeste var. Üstelik çok anlaşılır dille yazılmıştır (inşaatın bitmesi gerektiğinden süre sağlamak önemlidir ) .

Tekrar Danıştay yoluna müracaat edildi. Bu defa da üç yıl beklenilerek21.06.2018 tarihinde Danıştay kararı ile fenerde ki otelin sorunu olan kıyı kenar çizgisinin uygun olduğuna dair Samsun 1. İdare Mahkemesi kararını bozulmuş oldu.

Diyeceğim şudur: Ne gerek vardı bunlara. Mimar her arazide en iyi otel projesini yapar. Siz yönetenler neden yasal mevzuatları delmek istersiniz ki…

Şimdi ne olacağı belirsizdir..

 

 

 

 

GÜLSAN VE ADAYLARATAKUM'DA FELAKET ZAMANI YAKLAŞIYORDAVALAR ve BAŞKANLARBAŞKANLAR ve SEMT PAZARLARI"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTALPOŞET100 GÜNÜN RAPORUSAMSUN’a NASIL BAŞKAN ;SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSANSAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSANYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
İLKELER Mİ İLİŞKİLER Mİ?
Osman KARA
Erdem EROL
BİZİM EVİN BUZAĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
"SENİN ADIN AH OLSUN!"
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
HAYIRLARA VESİLE OLSUN
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
GÜLSAN VE ADAYLAR
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
İŞSİZLİK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GÜVENLİK
Doç Dr Yetkin BULUT
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM  ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Kadir GÜRKAN
BDI
Kadir GÜRKAN
Kürşad GÜNDOĞDU
İTİBAR SONADIR
Kürşad GÜNDOĞDU
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
DÜNYADA SAADETİ YAŞAYANLAR
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kenan ERZURUMLU
Yeni nesil ülkücülere açık eleştiri…
Kenan ERZURUMLU
Ahmet HAYVALI
BAĞIMSIZ DENETİME TABİ OLMANIN KRİTERLERİ...
Ahmet HAYVALI
Salim YILDIZ
Bizi bu hallere düşürenler utansın
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Taşdemir'in akıl oyunları...
Selçuk KAYA
Metin ATLI
ANKARA'DA ÖNEMLİ GALİBİYET
Metin ATLI
Ayhan HAMLI
ÇÖZÜM SÜRECİNDE ÖCALAN FOTOĞRAFLARINI SERVİS YAPANLARI UNUTMADIK...
Ayhan HAMLI
Ömer PAMUK
FARKINDALIK YARATMAK...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
OZAN ARİF'İ ANLAMAK...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
SEVMEK ve SEVİLMEK
Cesur CEYLAN
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Gül TURAN
BENİM OYUM  ZİHNİ  ŞAHİN' E...
Gül TURAN
Ersin ERGE
AHA GELDİM GİDİYORUM
Ersin ERGE
Şakir DEMİRCİ
KARADENİZ KİTAP FUARI SAMSUN’A DEĞER KATIYOR
Şakir DEMİRCİ
Hasan Cem KESKİN
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN
Hasan Cem KESKİN
Nami Cem İYİGÜN
İŞLERİN SONU
Nami Cem İYİGÜN
İlker Mutlu
İki oyuna gittim
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ah şu hastaneler
Kenan ÖZTÜRK
M. Halistin KUKUL
MUSTAFA CEMİLOĞLU’NDAN ABDUREHİM HEYİT'E
M Halistin KUKUL
Naci ALTUNCU
Çocuklara, gençlere ve kadınlara sorsalar!
Naci ALTUNCU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Ergin KAHVECİ
TÜKETİM TOPLUMU
Ergin KAHVECİ
İbrahim TELLİOĞLU
AVRUPA'DAKİ TÜRK ALEYHTARLIĞININ TARİHİ ARKA PLANI
İbrahim TELLİOĞLU
Mehmet ÖZ
TARİHTEN GÜNÜMÜZE İFRAT-TEFRİT ÇIKMAZI
Mehmet ÖZ
Ender GÜR
YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLSUN
Ender GÜR
Cevdet YILMAZ
TÜRKİYE'DE ŞEHİRLERİN YATAY BÜYÜMESİ MÜMKÜN MÜ?
Cevdet YILMAZ
Hikmet KURADA
KANSERİN HİÇ ŞAKASI YOK!..
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
Bafra’nın Dergileri
Birol BİRCAN
Yavuz BAYRAM
AKIL MI DUYGU MU ÜSTÜNDÜR?
Yavuz BAYRAM
Mustafa ÖZBALCI
DİL, DİLLER VE DİLİMİZ    
Mustafa ÖZBALCI
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ADANA MUTABAKATI NEDEN GÜNDEME GETİRİLDİ
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Erdal AĞAR
İçimizdeki Şiddet
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ