YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

ÜNİVERSİTE ŞEHİR İLİŞKİSİ

Üniversiteler kuruluşu ve gelişimi ile kuruldukları bölge için dinamik bir yapı oluşturur, halk arasında da bacasız fabrika olarak tanımlanır. Evrensel normlara uygun kurulup gelişen bir üniversite araştırma ve eğitim kurumu olmanın ötesinde misyon yüklenir ve bulundukları ortam ve çevreye vizyon koyan, ufuk açan, şehir ile bütünleşerek şehri daha ileriye taşıyabilen bir kurum olarak fonksiyonel görev yaparlar. Üniversiteyi halk ile buluşturamazsanız bu fonksiyonunu icra edemez ve yüksek lise konumunda bir eğitim kurumuna dönüşür.

 

Şehirlerin dinamik yapılarına ve şehirde yaşayanların üniversiteden beklentilerine baktığımızda beklentilerin çok değişken parametrelere bağlı olduğunu görürüz. Öncelikle üniversite şehrin ekonomisini canlandırmalı, gerek personeli, gerek öğrencisi şehrin arz ürünlerine talep potansiyeli yüksek pazar oluşturmalıdır. Ekonomik katkı kadar şehrin sosyo kültürel yapısına da öncülük ve rehberlik etmelidir. Büyük yatırım bütçelerine sahip olan üniversiteler şehrin ticaret ve iş dünyasının önemli bir pazarı olmalıdır. Toplumun her kesimine dokunabilen akademik kadrosuyla toplumsal dönüşüm ve gelişimin rehberi olmalı, farklı bölge, ülke ve milletlerden gelen öğrenci kadrosuyla farklı kültürlerin tanınması, kaynaşması ve dünyaya entegrasyonun kapısını o şehre açmalıdır. Vatandaşın gözünde, sağlık gibi temel problemlerini çözdüğü kurum, eğitim ve kültür danışmanlığını aldığı kadro, ticaretin ana odağındaki müşteridir üniversite.

 

Üniversiteler ise kuruluş ve gelişiminde şehirlerden beklentileri ve istekleri olacaktır. Öncelikle kapalı toplum anlayışına sahip bölgelerde farklı kültür ve sosyal dokuyu kabul edebilen bir anlayış, kurumsal kimliğini bir meta aracı ve gelir kapısından öte tanıyabilen bir halk kitlesi, bütün farklılıkları ile kendini kucaklayabilen bir şehir, kuruluş, gelişim ve işleyişinde sürekli destekleyen ve yanında olan bir sivil anlayışı arzulamaktadır.

 

Günümüz toplumlarında açıkça görülmüştür ki şehirle kucaklaşamayan, halka yabancılaşan üniversiteler gelişememekte ve istenilen başarıyı yakalayamamaktadır. Son 50 yılda çeşitli badireler atlatan ülkemizde üniversiteler çözüm odağı yerine problem kaynağı görülmüş, bulundukları şehre her gün daha da yabancılaşmıştır. Bu anlayış üniversiteleri kendi içerisine kapatmış, kampüs ve lojman sisteminde kapalı bir derebeylik, halka tepeden bakan bir algı oluşmuştur. Münevver ve aydın kesim olarak kabul edilen üniversitelerin akademik kadrolarının önemli kısmı halkla ticari ilişkileri dışında nerdeyse hiç temas kuramaz hale gelmiş, halkı avam gören bir anlayış gelişmiştir. Bunun karşılığında halkta üniversiteleri erişilemez kurumlar olarak görmeye, akademik kadroyu aristokrat sınıfı kabul eden anlayış hakim olmaya başlamıştır. Vezirköprü ’lü Hacı amcanın deyimiyle “Hocam biz kim koca koca profesörlerin kapısına ulaşmak kim, üniversiteye girmek ne haddimize …” anlayışı halkta yaygın bir düşünce haline gelmiştir.

Bu problem özellikle Anadolu’daki pek çok üniversitede kangren haline dönüşmekte, üniversiteler şehirlerden ve halktan uzaklaşarak kendi derebeyliklerini oluşturmaktadır. 19 Mayıs ruhunun ve anlayışının yaşandığı günümüzde hep birlikte bu soruna çözüm bulma mecburiyetimiz vardır. Aksi takdirde topluma yabancılaşan kurumlar ve akademik anlayış ile karşı karşıya gelmemiz kaçınılmazdır ve toplumlar bir süre sonra kendine yabancılaşan kurumları dışlarlar ve yok ederler. Bir şehrin valisi, belediye başkanı, rektörü, kamu ve özel kurumların yetkilileri, sivil inisiyatif ve şehrin ileri gelenleri birlikte kafa yorarak bu sorunları çözmeli, şehirler üniversitelerden ne istiyor, üniversiteler şehirlerden ne bekliyor sorusuna cevap bulmalıdır. Halkı ile kucaklaşamayan, şehir ile bütünleşemeyen üniversitelerin gelişmesi, üniversal normlarda bir kuruma dönüşmeleri, Dünya üniversiteleri ile yarışabilmeleri mümkün değildir. Hepimiz eteğimizdeki taşları dökmeliyiz ki çözüme katkı verelim. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindir anlayışına daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günümüzde bütün farklılıklarımızla kucaklaşmanın zamanı geldi ve geçmektedir. Unutulmasın ki hepimiz aynı gemideyiz…

Kurban Olayım…35 YILIN GETİRDİKLERİHAYATTARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİKÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Şakir DEMİRCİ
KENTİMİZİN SAYIN VALİSİNE SUNULMAK ÜZERE
Şakir DEMİRCİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Ayhan HAMLI
HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...
Ayhan HAMLI
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Psk. Beste Güneysu
Çocuklar için Oyunun Önemi
Psk Beste Güneysu
Ersin ERGE
DOLMA KALEM DERKEN
Ersin ERGE
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT