YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...

  Daha kaç kez yazmak zorunda kalacağımı bilmiyorum. Ama şunu çok iyi biliyorum ki şehitlikten gül söküp götürmek sadece ayıp değil, aynı zamanda hırsızlıktır. ”Belediyenin diktiği gülü söküp götürmek niye hırsızlık olsun” diyenler çıkabilir. Onlara sadece şunu söylemek istiyorum ruhunuzda şehitlere saygının kırıntısı varsa böyle düşünmez sizde tepki verirsiniz.

  Ne acıdır ki Samsun Asri Mezarlık Şehitliği birilerinin keyfine bırakılmış. Bu yüzdende yasaya yönetmeliğe rağmen bakımı, onarımı, çiçeklendirilmesi, çiçeklerin sonraki bakımları, mezarların onarımı, solan ve yıpranan bayrakların değişimi şehit yakını duyarlılığında takip edilmiyor. Her şey sadece özel günlere bağlanmış. Günü kurtarmak adına işler yapılıyor. Şahsen ben bir şehit yakını olarak bu durumu hiçbir zaman içime sindirmedim ve sindiremiyorum. Yapılan güzellikleri elbette görüyoruz ve teşekkür ediyoruz. Ama eksik ve göstermelik yapılanları da asla kabullenemiyorum. Çok uğraştım, çok zorladım talebim geri çevrilmedi, şehitliğin üst duvarının dibine toprak dökülerek geçen yıl renga renk onlarca bodur gül fidesi dikildi. Çok da güzel oldu… Ne yazık ki o gül fideleri mezarlık yetkilileri tarafından korunmadı ya da korunamadı. En son geçtiğimiz Ramazan bayramı ile birlikte o dikilen renga renk güllerin üçte ikisinin sökülerek başka yerlere götürüldüğünü boşalan yerlerinden tespit ettim. Ne yazık ki benim gördüğüm bu tablo yetkililer tarafından bilindiği halde önleyici hiçbir tedbir alınmadı. Herkes şehitlik edebiyatı yapıyor da neden şehitlik duvarının dibindeki güllerin sökülmesini önleyici bir tedbir almıyor ya da aldırılmıyor. Bu duyarsızlığı anlamakta zorlanıyorum. Samsun Asri Mezarlık Şehitliğinde yatan şehitlerimiz bu duyarsızlığı hak etmiyorlar. Biz şehit yakınları olarak istiyoruz ki şehitliklere herkes sahip çıksın. Her şeye her yere bir görevli bulunuyor da neden bu şehitliklere daimi bir görevli verilmiyor? Şehitliğin hemen yakınında kamera var ama o kameralar bu güllerin dikili olduğu yeri görmüyormuş. Bana öyle söylendi. Büyükşehir Belediyesi fazladan 2 kamera daha koyup şehitliği yakın takibe alamaz mıydı? Şehitlikler ve şehitler hepimizindir bunu bir şehit yakını olarak söylüyorum. Umarım şehit yakını olmayan herkes aynı düşüncededir. Bu şehitlikler evimiz gibi korunmalı evimiz gibi bakımlı tutulmalıdır. Eğer bunu yapamazsak, şehitlerimizin kemiklerini sızlatmış oluruz. Aksini düşünen var mıdır? Hiç kimse şehitliklerin bakımsız ve sahipsiz olmasını istemez. Ama görüyorum ki her zaman olmasa bile zaman zaman şehitlikler unutuluyor ve özel günlerde hatırlanıyor. İşte bu samimiyetsizliktir.

          Şehitlikten birer birer sökülerek taşınan güller şehit yakınlarından başkasının dikkatini çekmiyor ve başkasının vicdanında rahatsızlık yaratmıyorsa yazıktır, günahtır. Hırsızlık sadece birisinin parasını ya da malını çalmak değildir. Şehitlikten gül söküp götürmenin de adi bir hırsızlık olduğunu unutmayalım. Bunu yapanlar ve bu tür hırsızlıklara seyirci kalanlar şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Samsun Asri Mezarlık Şehitliğindeki basit görünen bu gül hırsızlığı basit bir iş değildir. Mezarlıkta görevliden çok, ne yaptığı belli olmayan kontrolsüz insanlar bulunmaktadır. Özelikle bayramlarda ve ziyaret günlerinde bu sayı artmaktadır. Şehitlikten gül söküp götürecek kadar vicdansızca hareket edenler ya çocuktur ya da şehidine saygısı olamayan zavallılardır. Bir şehit yakını olarak işin sahiplerinden isteğim eksilen güllerin yerine yenilerinin dikiminin yapılması, yeniden dikilenlerinde sıkı bir şekilde takip edilerek korunmasıdır. Şehitler ve şehitlikler hepimizinse bu iş ihmal edilemez.

 

NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!TERÖRİSTBAŞI APO’YU TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE TUTMAK NEDİR?ASKER KATİLİNİ TRT’YE ÇIKARMAK SUÇ DEĞİL Mİ?ŞEHİTLİKTEN GÜL SÖKMEK HIRSIZLIKTIR...ASIL ŞEHİTLERİMİZ HAKLARINI HELAL ETSİNLER…ŞEHİT HABERLERİ BAYRAMIN TADINI KAÇIRMIŞTIR…BAYRAM ŞEHİT KOKUYOR…BAYRAM GELMİŞ NEYİME ÇÜNKÜ OĞLUM 27 YILDIR GELMİYOR”CADDE CADDESİ HANGİSİ DOĞRU?KENDİNİ AŞANLAR...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
BU İŞ CEMAATSİZ OLMAMIŞTIR…
Mustafa GENÇ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
ALGORİTMA DÜNYASI
Doç Dr Yetkin BULUT
Nagehan Yeşilyurt
MAGANDALAR
Nagehan Yeşilyurt
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN’UN UNUTULMAZ ŞOFÖRLERİ
Şakir DEMİRCİ
Ergin KAHVECİ
ERKAN MUMCU
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Onaylanma İhtiyacı ve Onay Bağımlılığı
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
SANAT VE SANAT TARİHİ
Mustafa ÖZBALCI
Serkan Eskalen
Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
LÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMI
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
Karagöl Dağı Zirveden
Kenan ÖZTÜRK
Nurullah Kızıldağ
SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR 'BEYAZ'DA DEVAM...
Metin ATLI
Birol BİRCAN
Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.
Birol BİRCAN
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
YAZAR ÇATLAK OLUNCA...
Akın ÜNER
Ersin ERGE
ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN
Ersin ERGE
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Psk Beste Güneysu
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT