YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

BİR DAMLA SU

Günlük yaşantımızda hepimiz bir damla su der geçeriz, bu damlanın nasıl bir mucize olduğunu, Yaradan’ın bir damlaya ne özellikler yüklediğini çoğumuz düşünmemişizdir. Kuranda Yüce Allah, 100’den fazla ayette suya vurgu yapmış ve canlılığı sudan yarattığını ifade etmiştir.

Suyun fiziksel ve kimyasal özelliklerini anlatmaya kalksak ciltler ile ifade edilen kitap yazmamız gerekir. Kısaca şu soruyu sormak istiyorum, bir damla suyu tanıyor

Su basit bir kimyasal bileşim olarak görülür, 2 hidrojen ve bir oksijen atomun birleşiminden oluşur, ancak bu birleşim kendiliğinden olmaz, büyük bir enerjiye ihtiyaç duyar, bir şişeye bu atomları koyun ve yüzyıllarca bu şişede ağzı kapalı dursun su oluşmaz.  İşte bir enerji dönüşümü ile oluşan su öyle büyük mucizeleri taşımaktadır ki, her bir fonksiyonu kainatın mükemmelliğini ve Yaradan’ın suya yüklediği sorumluluğu ortaya koymaktadır.

Su, kainattaki canlılığın ve yaşamın devamının ana öğesidir.  Hiç kendinizi sordunuz mu, atmosferde yağmur yağar, yeryüzünde bu su canlıların vücudunda dolaşır ve görevini yaparak tekrar atmosfere gider, kısaca önünüze gelen bir damla acaba milyonlarca yıldır kaç defa bu döngüye uğradı ve kainatta hangi formlara girdi, bazen bir insanın kanında, bazen bir bitkinin dokusunda, bazen bir hayvanın etinde, kısaca her yerde dolaşıyor ve yine önümüze asla vazgeçemeyeceğimiz bir damla olarak geliyor. Suyun bu serüveni bile mucizeler üstü bir hayranlık uyandırmıyor mu?

Su, tüm canlıların tek taşıyıcısı ve dünyada güneşten gelen enerjiyi tek depolayan ve dönüştüren, taşıyan maddesidir. İnsan dahil hiçbir canlının vücudunda bir zerre, su olmadan bir noktadan başka noktaya taşınamaz, bir damla suyun böyle mucize bir görevi var.  Oluşumunda ki enerji dönüşümüyle katı, sıvı ve gaz formunda enerjiyi depolar veya dönüştürerek atmosfere verir, bunun sonucunda hem enerjiyi depolar, hem de canlıların kullanımına sunar.

Bir damla suyun içerisindeki moleküllerin yaklaşık 440 bin farklı molekül dizilimine sahip olduğunu ve suyun her farklı olay karşısında molekül diziliminin değiştiğini öğrenmek bilim dünyasının şaşkınlığını ve hayranlığını daha da artırmaktadır. Su nasıl bir mucize maddedir ki tüm canlılığı dizayn etmektedir, Yaradan bu mucize oluşuma hangi sorumlulukları yüklemiştir? Sorular arttıkça su ile ilgili bilmediklerimizin bildiklerimizden çok fazla olduğunu görmekteyiz. Eğer bir gün insanoğlu bir damla suyun tüm özelliklerini çözebilirse kainatın sırlarını çözmüş olur.

Su, belli sıcaklığın altında soğudukça hafiflemekte, ısındıkça da hafiflemektedir. Bu özelliği bile başlı başına yaşamın su tarafından sürdürüldüğünü göstermeye yetmektedir. Soğudukça hafifleyerek göller ve denizlerin üstten donmasını ve kutuplarda bile yaşamın devamını sağlar, ısındıkça hafifleyerek atmosferdeki tüm hareketleri, enerji dönüşümünü ve canlılarda ki taşıma görevini ifa eder.

İşte sevgili okurlarım, bir damla su dediğimiz bu mucize maddenin her gün öğrendiğim yeni özellikleri hayranlığımı kat kat artırmakta, Yaradan’ın böyle bir mucizeyi bize bahşetmesine ne kadar şükretsem az olduğunu düşünmekteyim.

Hepimiz günlük yaşamımızda su der geçeriz, israfımızın sınırı yoktur, hele de Dünya’da sınırlı sayıda bulunan ve bizler için olmazsa olmaz olan suyu her gün kirleterek, atmosferik döngüyü etkiler, geleceğimizi tehlikeye atarız ama farkında olmayız. Torunlarımıza bırakacak temiz suyumuz kalmadığında yaşanacak bir dünyanın kalmayacağını hiç düşünmeyiz. Unesconun rakamlarına göre her gün 6000 çocuğun susuzluktan veya sağlıksız suyun oluşturduğu problemlerden öldüğü bir dünya da bunun hesabının ve sorumluluğunun hepimiz de olduğunu düşünmeyiz. Sizce bir karıncanın hesabının verileceği bir inancın mensupları olarak bunun hesabı bize sorulmayacak mı?

Gelin bugünden tezi yok, “Bir Damal Su” ne demektir anlayalım, koruyalım ve geleceğe taşıyalım. Bir damla su bir can demektir unutmayalım…

 

                                                                                 Prof. Dr. Yusuf DEMİR

                                                                                  OMU Ziraat Fakültesi

KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!BAYRAMLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİÜNİVERSİTE ŞEHİR İLİŞKİSİSAMSUN, Yeniden Diriliş19 MAYIS'I ANMAK MI, ANLAMAK MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
BU İŞ CEMAATSİZ OLMAMIŞTIR…
Mustafa GENÇ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
ALGORİTMA DÜNYASI
Doç Dr Yetkin BULUT
Nagehan Yeşilyurt
MAGANDALAR
Nagehan Yeşilyurt
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN’UN UNUTULMAZ ŞOFÖRLERİ
Şakir DEMİRCİ
Ergin KAHVECİ
ERKAN MUMCU
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Onaylanma İhtiyacı ve Onay Bağımlılığı
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
SANAT VE SANAT TARİHİ
Mustafa ÖZBALCI
Serkan Eskalen
Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
LÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMI
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
Karagöl Dağı Zirveden
Kenan ÖZTÜRK
Nurullah Kızıldağ
SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR 'BEYAZ'DA DEVAM...
Metin ATLI
Birol BİRCAN
Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.
Birol BİRCAN
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
YAZAR ÇATLAK OLUNCA...
Akın ÜNER
Ersin ERGE
ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN
Ersin ERGE
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Psk Beste Güneysu
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT