YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?

            1970’li yıllarda, kürsüye çıkan herkesin ortak söylemi, yazarların ve bilim adamlarının ortak görüşü Dünya’da kendine yeten 7 ülkeden biriyiz. Diğer 6 ülke hangisidir diye sorsanız kimse bilmez, önemi de yok, biz kendi kendimize yetiyoruz ya ne mutlu bize. Ne oldu da bu günlere geldik, nerdeyse tarım ürünlerinin önemli bir kısmını ithal eden ülke olduk.

            Üniversiteleşme arttı, okur  yazar oranımız yükseldi, Ziraat, Veteriner ve ilgili Fakülteler yurdun her köşesine yayıldı, tarımda bilgi birikimi ve bilgi üretimi dünya ile rekabet eder hale geldi, tarımda teknoloji kullanımında çağ atladık vs. saymakla bitmeyen olumlu gelişmeye rağmen tarım her geçen gün geri gitti ve bugün maalesef önemli tarım ürünleri ithalatçısı ülkeye dönüştük. Evet nüfusumuz arttı, ancak birim alandan üretimimiz ve potansiyelimiz nüfus artışını 3’e -5’e katlayabilir. Bu mazeret tarımda ki çöküşümüzü izaha yetmiyor.

            1980’lerden sonra ülke olarak sanayileşme ve sanayi toplumu olma sevdası bütün siyasi hareketleri etkisine aldı, iktidarlar sanayileşme ile ülkenin kurtarılabileceği tezine sarıldılar. Düz mantıkla bakıldığında yanlış bir düşünce değil gibi görünüyordu, yanlış olan sanayileşme ve gelişmenin olabilmesi için tarımın ihmal edilmesi veya böyle bir algıya kapılmada yatmaktadır. Tarımla uğraşan, tarımda ileri giden toplumlar sanayileşemez fikri belirli bürokratlar tarafından benimsenince tarım üvey evlat muamelesi bile göremez oldu. Köyden kente göçün hızlandığı bir dönemde, tarımla uğraşacak genç jenerasyonun şehre kaydırılması, kırsal nüfusun düşürülmesinin gelişmenin gereği olarak görülmesi sonucunda tarımla uğraşacak insanın azalması önemli bir etken olmuştur. Dünyanın tarım alanında gelişmiş ülkelerini bakıldığında, tarımsal üretim ve gelişim ana parametre olarak alınmış, tarımsal faaliyetler ve tarımla uğraşanlar devletler tarafından desteklenmiştir. Tarımın sübvanse edilmeden rekabet edebilmesi günümüz teknolojisinde mümkün değildir.

            Türkiye bir tarım ülkesidir, kalkınması ve gelişimi ancak tarım ve tarıma dayalı sanayi ile olabilir. Bu düşünce ülkenin teknoloji ve sanayileşmede gelişmesinin önünde engel değil, aksine bu gelişmeyi sürükleyen bir parametredir. Asıl engel tarımın ihmal edilmesidir.  Ülke olarak son 30-40 yıldır tarımı 2. hatta 3. plana attık, üretimi ve ihracatı destekleme yerine ithalatı destekledik, hatta iç piyasa dengesinde ithalatı baskı unsuru olarak kullandık. Tarımda bilgi, teknoloji ve üretimi destekleme yerine, üretimi engelleyici tedbirleri geliştirdik, bitkisel ve hayvansal üretimdeki geniş üretim yelpazemizi daraltarak, genetik materyallerimizi koruyamadık ve gen kaynaklarımızın yok olmasına göz yumduk. 1980’lerde Ziraat ve Veteriner Fakültelerine en başarılı gençler giderken, istihdam politikası sonucunda bu fakültelere giden öğrencilerinin kalitesini çok düşürdük, hatta toplumda Ziraat Mühendisliğimi… dedirtecek bir algıyı oluşturarak bilinç altında tarımımızı sıfırladık.  Bu olumsuzlukları satırlarca yazmak mümkün, gelinen sürece sorumlu yaratmakta mümkün, bence bu sürecin sorumlusu bu ülkede 40 yıldır siyaset yapan iktidarı ve muhalefeti ile herkes, bu ülkenin üniversiteleri ve Ziraat Fakülteleridir. Birinin sorumluluğu diğerinden az veya çok olabilir ama gelinen sonuçta hepimizin bir katkısı bulunmaktadır.

            Türkiye bir tarım ülkesidir, bugün değil 80 milyonu 380 milyonu bakabilecek potansiyele ve bilgi birikimine sahiptir. Yeter ki tarımı bu ülkenin lokomotifi olarak görelim, ülke olarak politikalarımızı buna göre revize edelim. Ülkemizin çevresi ile ilişkileri, gelişmesi, sanayisi, bilimi velhasıl muasır medeniyet seviyesine ulaşması tarımdan geçmektedir. Ülkemizin kasasına para gireceği en temel ve yegane üretim tarım ve tarıma dayalı sanayidir. Bu konuda en alttan en üste kadar hepimize düşen sorumluluk ve görevler bulunmaktadır. Haydi taşın altına elimizi hep birlikte koyalım, yoksa Suriye’de üretilen patatese, Irak’ta üretilen soğana mahkum oluruz…

 

KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!BAYRAMLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİÜNİVERSİTE ŞEHİR İLİŞKİSİSAMSUN, Yeniden Diriliş19 MAYIS'I ANMAK MI, ANLAMAK MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN…
Mustafa GENÇ
Nagehan Yeşilyurt
MAGANDALAR
Nagehan Yeşilyurt
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN’UN UNUTULMAZ ŞOFÖRLERİ
Şakir DEMİRCİ
Ergin KAHVECİ
ERKAN MUMCU
Ergin KAHVECİ
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
TURİZM AJANSI
Doç Dr Yetkin BULUT
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
KÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?
Prof Dr Yusuf DEMİR
Psk. Beste GÜNEYSU
Onaylanma İhtiyacı ve Onay Bağımlılığı
Psk Beste GÜNEYSU
Mustafa ÖZBALCI
SANAT VE SANAT TARİHİ
Mustafa ÖZBALCI
Serkan Eskalen
Sinema Mı Yoksa Online Film Platformları Mı?
Serkan Eskalen
Hikmet KURADA
LÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMI
Hikmet KURADA
Kenan ÖZTÜRK
Karagöl Dağı Zirveden
Kenan ÖZTÜRK
Nurullah Kızıldağ
SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
MERKEZ BANKASI MEĞER BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Metin ATLI
SAMSUNSPOR 'BEYAZ'DA DEVAM...
Metin ATLI
Birol BİRCAN
Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.
Birol BİRCAN
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Cesur CEYLAN
Aile Mahkemelerinin Uzmanlık Potansiyeli 2
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
NİYE TRT'YE DEĞİL DE WASHİNGTON POST'A TEPKİ!
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
YAZAR ÇATLAK OLUNCA...
Akın ÜNER
Ersin ERGE
ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN
Ersin ERGE
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Psk. Beste Güneysu
Benmerkezci (Narsisistik) Olmak
Psk Beste Güneysu
Alpaslan ÇEPNİ
DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE
Alpaslan ÇEPNİ
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Salim YILDIZ
Hayaller bir başka bahara...
Salim YILDIZ
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT