Kilis’in 14 bin nüfuslu Musabeyli ilçesinde bu yılın başlarında faaliyete giren Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan 152 kursa 4 bin 500’e yakın kişi katılırken, 14 bin kitabın bulunduğu halk kütüphanesi de ilgi görüyor.

Musabeyli Kaymakamlığının desteği ile kurulan Musabeyli Halk Eğitimi Merkezi, bu yılın başlarında 12 bin 500 kitabın bulunduğu kütüphanesi ile kapılarını açmıştı. 4 ayda kitap sayısı 14 bine çıkan Halk Eğitim Merkezi, açtığı kurslarla da vatandaşa hizmet veriyor. Yıl içinde açılan 152 kursa 4 bin 500’e yakın kişi katılırken,

halk kütüphanesi de büyük ilgi görüyor.

Eşinin işinden dolayı Balıkesir’den Kilis’in Musabeyli ilçesine geldiklerini söyleyen Seda Kırvak, ‘‘İlçe küçük olduğundan dolayı çok fazla sosyal aktivite olacağını düşünmeyerek geldim. Musabeyli Kaymakamlığının açtığı Halk Eğitim kurslarının olduğunu duydum. Çocuğumu kreşe bıraktım, ben de tırnak ve makyaj alanında kursa katıldım. Oğlum kreşte, ben de burada sosyalleşiyorum’’ dedi.

8 aydır ilçede ikamet ettiğini ve çok mutlu olduğunu söyleyen Gamze Özdemir, ‘‘Halk Eğitim Merkezi’ne 2 ay oldu başlayalı. Direkt kuaförlük alanını seçtim. Burada hem öğreniyor hem de öğretiyorum. Çok eğlenceli ve çok kaliteli zaman geçiriyoruz burada. Büyük küçük demeden herkesi buraya davet ediyorum’’ şeklinde konuştu.

‘‘Bu binaya girince ben çok mutlu oluyorum’’

Halk Eğitim Merkezi’nde çok mutlu olduğunu söyleyen 4. sınıf öğrencisi Öykü Zeynep Gültekin, ‘‘Okuldan sonra buraya gelerek saz ve gitar çalarak çok mutlu oluyorum. Stresimin hepsini burada atıyorum. Öğretmenlerim de arkadaşlarım da çok iyiler. Tüm arkadaş grubumu buraya davet ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Her yaştan insanı saz ve gitar kursuna davet eden 3’üncü sınıf öğrencisi Ayşe Tunç, ‘‘Biz burada çok mutluyuz. Sizler de gelin ve siz de mutlu olun. Piyanoyu öğrendikten sonra ilk hedefim öğretmen olmak ve piyano öğretmek" dedi.

14 bin nüfuslu ilçede herkese bir kitap düşüyor

14 bin nüfuslu ilçede 14 bin de kitap olduğunu söyleyen İlçe Halk Eğitim Müdürü Fatime Uluçoban, ‘‘İlçeye bağlı 46 köyün 25’inde faaliyet gösteriyoruz. Mesleki ve teknik alanda el sanatları, giyim, kuaförlük ve güzellik bilgisi, bilişim teknolojileri gibi toplamda 39 kursta 507 kursiyerimiz eğitim öğretim görmekte. Genel kurslar alanında halk oyunları, din eğitimi, spor, okuma yazma ve 113 kurs alanında bin 308 kursiyerimizle eğitim öğretime devam ediyoruz’’ diye konuştu.