University of Maribor Araştırmacıları ESTÜ’yü ziyaret etti University of Maribor Araştırmacıları ESTÜ’yü ziyaret etti

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen II. Uluslararası Opera Günleri, açılış konseri ile başladı.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı tarafından düzenlenen II. Uluslararası Opera Günleri, açılış konseri ile başladı. Açılış konserinde sahnede Litvanyalı opera sanatçısı Stein Skijervold (Bariton) yer alırken, piyanoda ona Prof. Dr. Anatol Jagoda eşlik etti. Konserin ardından öğrenciler Stein Skijervold ile masterclass gerçekleştirdi. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof.Lilian Maria Tonella Tüzün, 13-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan2. Uluslararası Opera Günleri açılışında bir konuşma yaptı. Tüzün, yaptığı konuşmada, Prof.Lilian Maria Tonella Tüzün, II. Uluslararası Opera Günleri’nin açılışında şunları söyledi: “Sizinle burada olmaktan çok mutluyum. Devlet Konservatuarı olarak Opera Anasanat Dalı’nda öğretmenlerimizle beraber bir etkinlik düzenlemek istedik ve bunu başardık. Bu sene de bunu devam ettirerek ikincisini gerçekleştirmek bizim için oldukça değerli ve özel. Bizim olan bu başarı için hepimizi tebrik etmek istiyorum” dedi.

“Opera sanatı zor bir yol”

Açılışta katılımcılara seslenen Doç. Dr. Sancar Tunalı ise, “Opera bölümümüzde Türkiye’nin farklı operalarından çok sayıda önemli opera sanatçısı hocamız ve bizi hem yurt içi hem yurt dışında en güzel şekilde temsil eden güzel öğrencilerle birlikteyiz. Opera sanatı zor bir yol. Bu yolda yürümenin bize çok değerli katkılarının olduğunu düşünüyorum. Düzenlediğimiz II. Uluslararası Opera Günleri ileride de gerçekleştireceğimiz birçok etkinliğin teminatıdır diyoruz. Bu süreçte bizlerle olanlara teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

2. Uluslararası Opera Günleri’nin açılışına, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof.Lilian Maria Tonella Tüzün ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı Başkanı Doç. Sancar Tunalı’nın yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katılım gösterdi. Ayrıca, II. Uluslararası Opera Günleri beş gün boyunca konserler ve masterclasslar ile Devlet Konservatuvarında devam edeceği belirtildi.

Kaynak: iha