Afrika'dan Türkiye'ye Yeni Toz Kütlesi Yaklaşıyor!

Çöl Tozu

Meteoroloji uzmanları, Afrika ülkesi Çad'dan yola çıkan ve "sarı kabus" olarak da bilinen yoğun bir toz kütlesinin pazartesi akşamından itibaren Türkiye'ye giriş yapacağını duyurdu.

Toz Kütlesi Ne Zaman Gelmeye Başlayacak?

Toz kütlesinin pazartesi akşamı Akdeniz üzerinden Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor. En yoğun etkisini ise çarşamba günü gösterecek.

Hangi Bölgeler Etkilenecek?

Toz kütlesinin ülkemizin batı bölgelerinde daha yoğun şekilde etkili olması bekleniyor.

Alerjisi Olanlara Uyarı!

Meteoroloji uzmanları, alerjisi olan kişilere maske takmalarını öneriyor. Toz kütlesi, alerjik reaksiyonlara ve solunum problemlerine neden olabilir.

Hava Forum Sitesi Uyarıyor:

Hava forum sitesinde yer alan uyarıda şu ifadeler yer alıyor:

Alevlerin Kahramanı Olmak İsteyenlere Müjde : İtfaiyeci Olmanın Yolları ve Önemi! Alevlerin Kahramanı Olmak İsteyenlere Müjde : İtfaiyeci Olmanın Yolları ve Önemi!

"Çad üzerinden yurdumuza çok yoğun bir Afrika toz kütlesi geliyor. Şu an Akdeniz üzerinde. Denizi geçip pazartesi akşamı yurdumuza giriş yapacak. En yoğun tozlu gün ise çarşamba olacak. Alerjisi olanlar maske taksın."

Unutmayın!

Toz kütlesinden korunmak için özellikle alerjisi olan kişilerin maske takması ve solunum problemleri yaşayan kişilerin ise doktorlarına danışması önemlidir.

Editör: Arda KERSU