Samsun Kültür Yolu Festivali Samsun Kültür Yolu Festivali

Antalya’nın en fazla turist ağırlayan tarihi ve turistik noktalarının başında gelen Kaleiçi’nin geleceği ve yakın zamanda yapılacak düzenlemelerle ilgili izlenecek yol haritası Antalya Valisi Hulusi Şahin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Vali Şahin, "Kararlı hareket edeceğiz, popülist davranmayacağız. Kaleiçi konusunda küçük günlük bir takım çıkarlar uğruna Kaleiçi’nin feda edilmesine kimsenin müsaade etmeyeceğine inanıyorum” dedi.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya’da kenti ziyaret edenlerin en uğrak noktalarının başında gelen Kaleiçi’nde yakın dönemde hayata geçirilmesi planlanan değişiklikler ve öneriler Antalya Valisi Hulusi Şahin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda görüşüldü. Toplantıya Vali Yardımcıları Yalçın Sezgin ve Erol Tanrıkulu’nun yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Kaleiçi Otelciler ve Esnaflar Dernek Başkanı Hasan Yetkin ve diğer kurum yetkilileri katıldı.

Kaleiçi tartışıldı

Antalya için turistik ve ticari olarak önemli noktalarından birisi olan Kaleiçi’nin hak ettiği değeri bulması gerektiğinin altını çizen Vali Şahin, “Antalya’mızın en kıymetli değerlerinden biri olan Kaleiçi’nin Antalya’ya yakışır bir şekilde yönetilmesi ticaretimize, turizmimize katkı sağlaması için neler yapılabileceğini hep birlikte değerlendirdik. Daha önce bu kapsamda 2017 yılında bir toplantı yapılmış. Ondan sonra küçük kapsamlı toplantılar yapılmış ama bu çapta bir toplantı 7 yıl yapılmamış. Bundan sonra bu toplantıları tekrarlayarak ve spesifik konular üzerinde çalışma grupları oluşturarak yapma ve Kaleiçi yönetimini, ahengini, koordinasyonunu en güzel şekilde yürütme kararı aldık” dedi.

‘Fikri olan kim varsa, kapımız açık’

Kaleiçi için fikri olan tüm kurum ve kuruluşlara kapılarının açık olduğunu belirten Vali Şahin, “Antalya Valiliği’nin koordinasyonunda genel idarenin bütün kuruluşları, yerel yönetimlerimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Muratpaşa Belediyemiz, odalarımız, STK’larımız, esnaf temsilcilerimiz ve kale içiyle ilgili söz söyleme niyeti olan, Kaleiçi için fikri olan kim varsa kapımızı açtık. Bundan sonraki toplantılarda da yine katkı sağlamak isteyen herkese kapımız açık olacak. Böylece hedefimiz dünyada çok az olan binlerce yıllık bir tarihin yaşayan bir şehrin içerisinde dokusunda olduğu ve muhteşem bir denizle de örtüştüğü bu muhteşem coğrafyanın bu çok güzel kentin hak ettiği değeri bulması konusunda mesafe kat etmek. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Zarar verecek hiçbir faaliyete müsaade etmeyeceğiz"

Kaleiçi’nin kısa ve orta vadeli sorunlarının tespiti için çalışmalara başladıklarını söyleyen Antalya Valisi Hulusi Şahin, "Bu konuda günlük problemler, kısa vadeli problemler var. Bunları tespit ediyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı gözden geçirdik. Orta vadeli konular var. Bu konuları da değerlendirdik. Bazı proje hazırlıkları var. Bunların üzerinde çalışmaları yapma kararı aldık. Paydaşlarımız üzerinde çalışacaklar. Özellikle kale içi yat limanı konusunda bir çalışma Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. Bunun üzerine çalışmalar yapacağız. İşletme sorunları var. Bu işletme sorunları konusunda sıkı denetimlerle Kaleiçi’ne zarar verecek hiçbir faaliyete müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

"Kaleiçi hak ettiği değeri alacak"

Özellikle trafik konusunda Kaleiçi’nde yaşanan sorunlarla ilgili çalışma başlatıldığını vurgulayan Vali Şahin, “Trafikle ilgili sorunları konuştuk. Trafikle ilgili Kaleiçi’nde ki trafik akışıyla ilgili kararlar aldık. Bu kararları yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız ve bunların da sıkı bir şekilde takip edilmesine önem vereceğiz. Bunu takipçisi olacağız. Yine Kaleiçi’nin temizliği, peyzajı, estetik yönden güçlendirilmesi konusunda niyetler, fikirler ortaya atıldı. Bunları önümüzdeki günlerde projelendirip hayata geçireceğiz. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Kaleiçi ile ilgili değişiklikleri kamuoyu olarak hepiniz yakından takip edeceksiniz. En azından şimdilik bu kadarını söyleyebilirim. Antalyalılar müsterih olsunlar, kale içi hak ettiği şekilde hak ettiği değeri alarak Antalya’mızın, Türkiye’mizin, turizmimizin istifadesine sunulacaktır” dedi.

"Kararlı hareket edeceğiz, popülist davranmayacağız"

Kaleiçi’nde bugüne kadar çok önemli mesafeler kat edildiğini vurgulayan Vali Şahin, “Çok iyi işler yapılmış ve kale içi aslında çok önemli bir turizm destinasyonu haline almış, ama bazı küçük detaylar var. Bunlar bütün fotoğrafı olumsuz etkiliyor. Bu detayları temizlemek de bize düşüyor. Bunun da gereğini hep beraber yapacağız. Biz bu konuda ortak bir tavır sergiliyoruz. Bu masanın etrafında olanlar net bir tavır sergiliyoruz. Kamuoyunun da bizimle olacağına ve Kaleiçi konusunda küçük günlük bir takım çıkarlar uğruna Kaleiçi’nin feda edilmesine kimsenin müsaade etmeyeceğine inanıyorum. Bu hususta kamuoyunun bizimle birlikte olacağına inanıyorum. Bizlerde bu konuna kararlı hareket edeceğiz, popülist davranmayacağız. Kararımız, Kaleiçi’nin ticari olarak çalışırken turizmimize, şehrimizin ve ülkemizin imajına katkı sağlayan ve parmakta gösterilen özel bir konuma ulaşacağı yönünde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha