Bitlis Eren Üniversitesinde (BEÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri için önlük giyme töreni düzenlendi.

Güroymak’ta “Gençlik Yürüyüşü” düzenlendi Güroymak’ta “Gençlik Yürüyüşü” düzenlendi

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri için düzenlenen önlük giyme töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan BEÜ Genel Sekreter Doç. Dr. Behçet Kocaman, Kanuni Sultan Süleyman’ın "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmayacak devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" sözleriyle sağlığın ve sağlık çalışanlarının önemine vurgu yaptı. Öğrencilerin aldıkları eğitimi hayatlarında ve mesleklerinde başarıyla uygulamalarını temenni eden Kocaman, öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Esma Aksoy Kendilci de, beyaz önlüğün saflık, temizlik, barış, dürüstlük, empati ve insan sevgisini simgelediğini belirterek, "Beyaz önlük giymek, yetki almak ve mesleğe özveriyle ilk adımı atmak demektir. Mesleğin kutsallarından biridir" diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Köksal ise beslenme ve diyetetik alanının insan sağlığını iyileştirmek ve korumak için kritik bir rol oynadığını belirtti. Öğrencilere sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik ederek insanların hayat kalitesini artıracak ve sağlık sorunlarını önleyecek önemli bir misyon yüklendiğini ifade eden Köksal, önlük giyme töreninin gençlerin mesleğe adım atarken aldıkları ilk büyük adım olduğunu vurgulayarak, önlüğün mesleğin onuru ve sorumluluğunu simgelediğini dile getirdi. Köksal, programa verdiği desteklerinden ötürü Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’a teşekkür etti.

Tören, öğrencilerin önlük giymesinin ardından BEÜ öğrencilerinin hazırladığı konser ve teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

Törene Genel Sekreter Doç. Dr. Behçet Kocaman, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Köksal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: iha