Bodrum’da geleneksel hale gelen ve bu yıl 18.’si düzenlenen uçurtma festivali binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti. Eğitim yararına organize edilen programda yeryüzü çocuklarla, gökyüzü ise uçurtmalarla şenlendi.

Bodrum Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ve Miyase&Serdar Karlıova Organizasyon işbirliği ile düzenlenen ve ana sponsoru Bodrum Çökertme Gazetesi olan “18.Uluslararası Bodrum Uçurtma Festivali” her yıl olduğu gibi bu sene de Anneler Günü’nde Bodrum Gümbet Değirmenler Mevkii’nde gerçekleşti.

Turgutreis Zeyyad Mandalinci İlköğretim Okulu’na yardımın hedeflendiği bu yılki festivalde yine uçurtma satışlarından elde edilen gelirler “Engelsiz Eğitim İçin Engelleri Gökyüzünde Kaldıralım” sloganıyla Turgutreis Zeyyad Mandalinci İlköğretim Okulu için uçurtmalar Miyase Karlıova Organizasyon tarafından satın alındı ve bedelsiz olarak Turgutreis Zeyyad Mandalinci İlköğretim Okulu okul aile birliğine verildi. Satışlardan elde edilen 55.340 TL’nin okulun ilköğretim kısmındaki önemli ihtiyaçları için okula bağışlandı.

Festival öncesi Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen talimatla bu yıl ilk kez okullarda kargıdan uçurtma yapımı, festivalin bu seneki teması olan “su tasarrufu” konulu kompozisyon ve resim kategorilerinde yarışmalar yapıldı. Birincilere bisiklet hediye edildi. Yine en yüksek uçurtma, en yüksek çocuk uçurtma ve özel birey uçurtması dallarında yapılan yarışmalarda kazananlar ödül olarak verilen bisikletlerini sahnede törenle aldılar.

Eğitimde engelleri kaldırmayı hedefleyen Festivalde 15 yaşındaki Bodrumlu şair ve yazar Sevinç Su Karlıova, şiir kitabını imzalayarak, kendi tasarımlarından oluşan “Her Anne Kraliçedir” adlı Farkındalık T-shirt lerinden oluşan kapsül koleksiyon defilesi sundu.

Menteşe Belediye tiyatrosu yaz turnesi başlıyor Menteşe Belediye tiyatrosu yaz turnesi başlıyor

Türk pop müziğinin efsane ismi Seyyal Taner 18. Uluslararası Bodrum Uçurtma Festivali programında ilk kez sahneye çıktı ve yoğun ilgi gördü.

Kaynak: iha