Kastamonu’nun Cide ilçesinde etkili olan fırtınanın bilançosu ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, “İlçemiz, devlet yardımı gelirse 1 yılda ancak toparlayabilir. Doğa ile baş edemiyoruz. İlgi gösterilmesini bekliyoruz. İlçe olarak zor durumdayız” dedi.

Kastamonu’nun Cide ilçesinde dün gece saatleri itibari ile etkili olan fırtına sebebiyle 5 metreyi aşan dalgalar gece boyunca sahili dövdü. Deniz ile karanın birleştiği ilçede, Cide ile Bartın arasında ulaşımın sağlandığı D010 karayolu sular altında kaldı. Bir kısmı deniz sebebiyle çöken D010 karayolunda ulaşım kontrollü olarak ağlanıyor. Sahil şeridinde bulunan çok sayıda bulunan bina ise denizden taşan su altında kaldı. Sahil şeridinde bulunan kamelyalar, kaldırımlar, yürüyüş yolları da kullanılamaz hale geldi.

“İlçe olarak zor durumdayız”

Fırtınanın ilçedeki bilançosu ile ilgili bilgi veren Cide Belediye Başkanı Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, sahil kesiminde büyük maddi hasarlar oluştuğunu belirterek, “An itibariyle son 40 yıldır yaşadığımız en büyük felaketi yaşıyoruz. Son zamanları ilçemizdeki dereler sebebiyle uğradığımız sel ve denizlerimizdeki fırtına sebebiyle uğradığımız afetler tahammül edilemez bir hale geldi. 11 kilometrelik sahilimizde turizm adına kullanabileceğimiz hiçbir şey kalmadı. Hızlı bir şekilde ilçemizin afet kapsamına alınmasını istiyoruz. 11 kilometrelik sahilde ne tahkimatlar kaldı ne yürüyüş yolu ne de altyapı kaldı. İlçemiz, devlet yardımı gelirse 1 yılda ancak toparlayabilir. Doğa ile baş edemiyoruz. İlgi gösterilmesini bekliyoruz. İlçe olarak zor durumdayız. Sahil şeridimizdeki binaların hepsi su altında. İlçe olarak 3 ayda yaşadığımız 3’üncü felaket. Dedelerimizin, babalarımızın mezarları da risk altında. Deniz şu anda karayolunda. Ulaşım kısmen sağlanıyor ama sahil tahkimatlarının tamamı gitti, çocuk parklarımız, kamelyalarımız gitti. Tek tesellimiz can kaybının olmaması” dedi.

Başkan Mutlu, ilçenin fırtınalardan korunabilmesi için dalga kıranların yapılması gerektiğini belirtti.