DÜZCE(İHA) – Düzce’nin Aybaşı köyünde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, çiftçiler kahverengi kokarca zararlısı, yem bitkileri, tarımsal desteklemeler, TARSİM ve ORKÖY projeleri konularında bilgilendirildi.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Aybaşı köyünde gece gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun ve Orman İşletme Müdürü Murat Yıldız katıldı. Toplantıda İl Müdürlüğü Şube Müdürleri ve İl/İlçe teknik personeli ve Orman Şefleri de hazır bulundu.

Toplantıda Ziraat Mühendisi Burhan Şahin, hazırladığı sunuyla bölgeye yeni bulaşan ve 300’den fazla bitkiye zarar veren kahverengi kokarca zararlısını tanıttı. Zararlıyla mücadele etmek için yapılması gerekenler hakkında üreticileri bilgilendirdi. Zararlıyı kontrol altına almak için durgun ve aktif dönemde alınması gereken önlemlerin önemine değindi.

Toplantının devamında İl Müdürü Esra Uzun, kahverengi kokarca zararlısının tüm dünyada ve Türkiye’de büyük verim kayıplarına neden olduğunu belirtti. Doğal afetlerin meydana getireceği olumsuzluklardan üreticilerin çok fazla etkilenmemesi için devlet destekli tarım sigortasını (TARSİM) yaptırmasının önemini vurguladı.

Orman İşletme Müdürü Murat Yıldız da katılımcılara ORKÖY projelerinden ve ormanlık alanlarla ilgili çalışmalardan bahsetti. Çiftçilerden gelen talepleri dinledi.

Toplantı sonunda üreticilerin soruları konu uzmanı teknik personeller tarafından yanıtlandı.