"Aziz milletim, sevgili Ankaralılar, kıymetli yol ve dava arkadaşlarım, değerli genç kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan AK Parti Genel Merkezi'nden tüm Türkiye'yi saygıyla selamlıyorum. Desteğiniz, kadirşinaslığınız için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şahsıma sizler gibi vefakar yol arkadaşları, dava arkadaşları veren Rabbime hamd ediyorum. 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'i idrak ediyoruz. Sizlerle birlikte tüm Müslümanların Ramazan-ı Şerif'ini tebrik ediyorum. Bu mübarek günleri bombaların altında geçiren Gazzeli kardeşlerimizin Mevlam yâr ve yardımcısı olsun diyorum."

'BAZI VAKALAR HARİCİNDE SEÇİME GÖLGE DÜŞÜRECEK HADİSE YAŞANMADI'

"31 Mart Mahalli İdareler seçimlerini demokrasimize yakışır bir olgunlukla hamdolsun tamamladık. Münferit bazı vakalar haricinde seçim atmosferine gölge düşürecek müessif hiçbir hadise yaşanmadı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde, vatandaşlarımıza yönelik bölücü örgütün kölelerinin baskı ve hakaretlerine şahit olduk. Ama emniyet birimlerimizin etkili müdahaleleriyle ciddi sorun çıkmadı. Vatandaşlarımızın sağduyusu, güvenlik güçlerimizin fedakarlıkları sayesinde Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispat etmiş oldu."

'BİZİM İÇİN BİR BİTİŞ DEĞİL ASLINDA BİR DÖNÜM NOKTASI'

"Seçimler bildiğiniz gibi demokrasilerin en kritik günleridir. Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet sözünü sandık yoluyla söyler. Millet siyasetçiye mesajını sandık vasıtasıyla iletir. Millet uyarısını ve takdirini sandık aracılığı ile ifade eder. Milletin kararının hiçbir baskıyla, dayatmayla, yönlendirme ile karşılaşmadan sandıkta tebarüz etmesi demokrasimiz için başlı balına büyük bir kazançtır.

31 Mart bizim için bir bitiş değil aslında bir dönüm noktasıdır. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde de Türk milleti yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırmıştır. Sonuçlardan bağımsız olarak bu seçimin galibi öncelikle demokrasimiz, milli iradededir. Hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun 85 milyonun tamamıdır. Bugün AK Parti ve Cumhur İttifakı'na oy verenlerle birlikte demokratik haklarını kullanarak sandığın gücüne güç katan herkes kazanmıştır."

'HEP BAŞARDIK, BAŞARARAK GELDİK, BUNDAN SONRA DA BAŞARARAK YOLA REVAN OLACAĞIZ'

"Yüksek sorumluluk bilinciyle mesai harcayan herkese samimi teşekkürlerimi iletiyorum. Gecenin bu saatinde görevlerini yapan buraya gelen siz değerli kardeşlerime şükranlarımı iletiyorum. Belki de şimdi sahura kadar dertleşeceksiniz. Ondan sonra sahur. Sahurdan sonra okullar tatil. Seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. 31 Mart seçimleri son 22 yılda girdiğimiz 18. sandık imtihanımız oldu. Hep başardık, başararak geldik. Evelallah bundan sonra da başararak yola revan olacağız."

'İSTEDİĞİMİZ NETİCEYİ ALAMADIK'

"Bu yolda sizlerle inşallah bizler kazanarak yine devam edeceğiz. 14-28 Mayıs seçimlerindeki zaferimizden 9 ay sonra maalesef yerel seçim imtihanından istediğimiz, umduğumuz neticeyi alamadık. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak bu seçim sınavına da yoğun bir çekilde hazırlandık. Seçim takvimi işlemeye başladığı günden itibaren AK Parti kadroları sahadaydı. Teşkilat mensuplarımız, ittifak ortaklarımız uyum içerisinde olağanüstü özveriyle çalıştı, emek verdi. Biz de son 2 aylık dönemde şahsım, 52 farklı şehrimizi ziyaret ettim. Oralarda mitingler yaptım, halkımla bütünleştim, kucaklaştım. Netice böyle oldu. Her olanda bir hayır vardır. Öyle diyor büyüklerimiz."

'SAYIN DEVLET BAHÇELİ'YE, TÜM MHP'Lİ KARDEŞLERİME ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM'

"Buradan bizi muhabbetle bağrına basan tüm illerimize teşekkür ediyorum. Genel merkezimizden, il başkanlıkları, ilçe başkanlılarına, son dakikaya kadar yerlerini terk etmeyen sandık görevlilerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Cumhur İttifakı'nda beraber hareket ettiğimiz MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'ye, tüm MHP'li kardeşlerime aynı şekilde şükranlarımı sunuyorum.

İttifakımıza desteğini beyan eden diğer siyasi partilerin genel başkanlarına ve mensuplarına minnettarlığımı ifade ediyorum. Rabbim herkesten, partimizin, ittifakımızın, büyük ve güçlü Türkiye davamızın tüm emektarlarından razı olsun diyorum. Biz siyasi hayatımız boyunca milletle yol yürümüş, milletin çizdiği istikametten ayrılmamış bir kadroyuz. Burada olduğu gibi."

'MİLLETİMİZ TARAFINDAN SEÇİLEN TÜM BAŞKANLARI KUTLUYORUM'

"Kardeşlerim, bugüne kadar hep sağduyunun, sabrın ve vakarın yanında olduk. Her zaman demokrasinin, milli iradenin, sandığın tarafında yer aldık. Bugün de aynı sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz. Milletin muazzez iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Şimdiye kadar milletimizin takdirini baş tacı etmekten, tebrik etmekten, kabul etmekten, millettin iradesine boyun eğmekten geri durmadık. Bugün de milletimiz tarafından seçilen büyükşehir, il, ilçe, belde belediye başkanlarını, meclis üyelerini, il genel meclisi üyelerini, muhtarları ve azalarını ayrı ayrı kutluyorum.

Görev sürelerince atalete kapılmadan temsil ettikleri şehrin taleplerini yerine getirmeye gayret edeceklerine bütün kalbimle inanıyorum. Biz de hükümet olarak şimdiye kadar olduğu gibi, milletimizin oyuyla seçilmiş tüm yerel yöneticileri, şehirlerin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz."

HeeSay'in Kahkaha Toplama Kampanyası Dikkat Çekti HeeSay'in Kahkaha Toplama Kampanyası Dikkat Çekti

'ÖZELEŞTİRİMİZİ CESARETLE YAPACAĞIZ'

Millet sözünü söylemiş, kararını vermiştir. YSK önümüzdeki günlerde kesin sonuçları açıklayacaktır. Elbette her siyasi parti seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında 31 Mart seçiminin sonuçlarını açık yüreklilikle değerlendireceğiz, özeleştirimizi cesaretle yapacağız. Sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde mahalli idarelerde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini ayrıca masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız."

"EKSİKLERİMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ"

Milletimizin teveccühüne mazhar olduğumuz yerlerde ise bu güveni boşa çıkarmamak için her zamankinden daha fazla çalışacağız. Ama hiçbir suretle milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz. Milletle inatlaşmaktan, milletin takdirini sorgulamaktan bugüne kadar olduğu gibi yine uzak duracağız. Milletin sandıkta verdiği mesajları objektif şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak gerekli adımları mutlaka atacağız. Önümüzde 4-4,5 yıllık süre var. Bu süre zarfında yanlışlarımızı düzelteceğiz, eksikliklerimizi tamamlayacağız. Bir sonraki seçimlere olan dönemi her açıdan kendimizi yenileyeceğiz."

'HEM HÜKÜMETTE HEM DE YEREL YÖNETİMLERDE MESULİYETLERİMİZİN FARKINDAYIZ'

"Geçen sene bu zamanlar başlayan genel ve yerel seçim maratonu bugün artık tamamlanmıştır. Son 1 yıldır ülkemizi, milletimizi ve ekonomimizi yoran seçim defterini bugün itibariyle kapanması bir büyük kazançtır. Türkiye'nin önünde hazine değerinde 4 yıldan fazla süre var. Bu zamanı çok iyi değerlendirmemiz önemlidir. Milletin ve ülkenin vaktini çalacak tartışmalarla bu dönemi heba edemeyiz.

İktidarda 21. yılını tamamlamış bir siyasi parti olarak hem hükümette hem de yerel yönetimlerde mesuliyetlerimizin farkındayız. Deprem bölgesinin yeniden ihyası ve ekonomik sıkıntılarımızın giderilmesi başta olmak üzere ülkemizin acil meselelerine daha fazla eğileceğiz. Ekonomide yol haritamız olan orta vadeli program ve 12. kalkınma programımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık. Ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist adımlardan uzak durduk."

'EKONOMİ PROGRAMIMIZIN OLUMLU SONUÇLARINI YILIN 2.YARISINDA GÖRECEĞİZ'

"Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız ekonomik programımızın olumlu sonuçlarını yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız. İş dünyası, bürokrasi, tüccar, esnaf, işçi, öğrencilerimize kadar herkes kendi asıl gündemine odaklanabilecektir."

'TERÖR ÖRGÜTÜNE ÖLÜMCÜL DARBEYİ MUTLAKA İNDİRECEĞİZ'

"Başarılı operasyonlarımız sayesinde iyice köşeye sıkıştırdığımız bölücü terör örgütüne ölümcül darbeyi mutlaka indireceğiz. Güney sınırlarımızın ötesinde bir teröristan kurulmasına izin vermeyeceğiz.

15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ ihanet şebekesinin son kalıntılarını da temizlemekte kararlıyız. Seçim sürecinin geri plana ittiği konuları süratle gündemimize alarak gerekli adımları atacağız. Türkiye'nin uluslararası rolünü, sözünün ağırlığını, küresel barışın tesisindeki anahtar konumu hamlelerini devam ettireceğiz."

'GÖNÜLLERİ FETHETMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ'

"Buradan bir kez daha milletimize ve tüm Türkiye'ye söz veriyoruz. 85 milyonun her ferdinin refah, huzur ve güvenliği, umutlarını artırmak için durmadan, dinlenmeden koşuşturacağız. Mazlumlara sahip çıkacak, nerede zulüm varsa zalimlerin karşısında dimdik duracağız.

Bundan sonra da eser ve hizmet siyasetimizle farkımızı ortaya koyacağız. Milletimizin yetki verdiği ellerde gerçek belediyecilik vizyonumuzu başarıyla hayata geçireceğiz. Milletimizin farklı tasarrufta bulunduğu yerlerde çok daha güçlü bir şekilde gönülleri fethetmenin yollarını arayacağız." 

Editör: Nilda Erol