Türkiye’nin dört bir tarafından gelen dağcılar, 6. Ulusal Karcı Dağı Karababa Zirve Şenliği için hafta sonu Denizli’de bir araya geldi. Pamukkale Arama Kurtarma Doğa Sporları Kulübü’nün (PAKDOS) düzenlediği yaklaşık 400 kişinin katıldığı programda ilk gün kamp yapan katılımcılar, ikinci günün ilk ışıklarıyla birlikte Karcı Dağının en zorlu zirvesi olan 2308 metre rakımlı Karababa zirvesine doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Denizli İl Temsilciliği ve PAKDOS tarafından bu sene 6.’sı düzenlenen Karcı Dağı Karababa Zirve Şenliği 27-28 Nisan tarihlerinde Denizli’nin ev sahipliğinde yapıldı. 27 Nisan Cumartesi günü başlayan program, ilk olarak sabah saatlerinde Denizli Valiliği Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Geleneksel olarak bu sene 6.’sı yapılan dağcılık faaliyetini desteklediklerini ifade eden İlman, güzel bir etkinlik olmasını diledi. Kampa ilk gün katılan dağcılar ve doğaseverler, yeni hizmete açılan Kent Müzesini İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından görevlendirilen rehber eşliğinde gezdi. Ardından Tarihi Kaleiçi Çarşısı ve Babadağ işhanı gezisi yapıldı.

İlk gün kamp, ikinci gün zirve yürüyüşü

Mahallemde Maç Var’ın şampiyonu Tekkeköy-Gökpınar oldu Mahallemde Maç Var’ın şampiyonu Tekkeköy-Gökpınar oldu

Merkezefendi ilçesi Ornaz vadisi üzerinde bulunan ormanlık alanda ilk gün çadır kampı kuruldu. Faaliyete 15 ilden 230 dağcı ve dogasever ile 70 öğrenci ve Dağ Arama Kurtarma Derneğinden 40 arama kurtarma gönüllüsü katıldı. Kampta yapılan eğlenceli etkinliklere halk oyunu ekipleri gösterileri ile eşlik etti. 28 Nisan Pazar sabahı 05.00’te dağcılar ve doğaseverler zirve tırmanışı ve doğa yürüyüşü için harekete geçti. 2308 metre rakımlı Karcı Dağı Karababa zirvesine 99 sporcu ve görevli ekipler tırmanırken, doğaseverler ve öğrencilerden oluşan katılımcılar ise Karcı Dağının muhteşem patika ve şelaleleri ile bezeli Ornaz vadisinde 12 kilometrelik doğa yürüyüşü yaptı.

“Doğa sporlarına ilgi her geçen gün artıyor”

Etkinliği organize eden Türkiye Dağcılık Federasyonu Denizli İl Temsilcisi ve Pamukkale Arama Kurtarma Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ali Fuat Avcı, Denizli’nin dağcılık sporu için güzelliklerini ve bu spora olan farkındalığını 6.sını düzenledikleri Ulusal Karababa Zirve Şenliği ile bir kez daha gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını söyledi. Pandemi sonrası doğa sporlarına olan ilginin arttığını belirten Avcı, ilk organizasyonlarında 120 kişi ile yapılan bu faaliyetin, bu yıl resmi kayıtlı 340 kişiye ulaştığını, kampa gelenlerle birlikte yaklaşık 400 kişinin bu heyecanı yaşadığını kaydetti. faaliyetin gerçekleşmesinde katkısı olan tüm kurumlara teşekkür etti.

Kaynak: iha