Fırtına Kulp’ta evin çatısını uçurdu Fırtına Kulp’ta evin çatısını uçurdu

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde okulöncesi eğitim kurumlarına yönelik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “Kukla Macerası” projesi çerçevesinde öğrenciler çeşitli etkinliklerle buluşturuldu.

Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir projeye daha imza attı. Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş, Şube Müdürü Hakan Çetinkaya’nın desteğiyle Bağlar İlçe Milli Eğitim Özel Büro Proje Koordinatörü Seda Coşkun Eliküçük tarafından koordine edilen okulöncesi eğitim kurumlarına yönelik "Kukla Macerası: Ramazan Renginde Karagöz Hacivat” projesi Ramazan ayı boyunca ilçede bulunan okulöncesi okullarda uygulandı.

3 aşamadan oluşan projenin ilk kısmı, Suna Cengiz ve Havvanur Arslanca tarafından seslendirilen Pamir, Hacivat Karagöz gösterimi, ikinci kısmı öğrenciler tarafından hazırlanan kuklalar ve kukla sahneleri ile akran gösterimi oldu. Projenin finali ise "Renkli Gösteride Ramazanın Coşkusunu Kuklalarla Yaşa" sloganıyla Bağlar İlçesi tüm bağımsız anaokulların katılımı ile 23 Nisan Anaokulu ev sahipliğinde gerçekleşti. Şenlikte, Ramazan ayı boyunca tüm ana okullarda uygulan proje çıktıları kuklalar sergilendi, öğrenciler tarafından kukla gösterileri gerçekleştirildi, geleneksel çocuk oyunları, ikramlar ve sürpriz etkinliklere yer verildi.

Bağlar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hakan Çetinkaya, “Ramazan ayının önemi tartışılmaz. Hepimiz çocukluğumuzdan bu yaşa gelinceye kadar Ramazan ayında birçok etkinliğe tanıklık ettik. Bizler de geçmişte var olan değerlerimizi, genel çerçevede kapsayan Hacivat Karagöz ve pamir oyunlarını çocuklarımızla buluşturmaya çalıştık” dedi.

Projenin aşama aşama ilerlediğini söyleyen Bağlar İlçe Milli Eğitim Özel Büro Proje Koordinatörü Seda Coşkun Eliküçük, “Ramazan ayı boyunca uyguladığımız bir etkinlikti bu projemiz. Bu projede; ‘Kukla macerası: Ramazan’ın coşkusunu Karagöz Hacivat ile yaşa’ diyerek bağımsız anaokullarımıza ilk aşamasını gerçekleştirdik. Hacivat Karagöz kuklalarıyla da etkinlikler düzenledik. Projemizin ikinci aşamasında bu kez öğrencilerimizi sahneye çıkardık. Öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte yapmış oldukları kuklaları oluşturdular ve öğrencilerimiz sahneye çıkarak akranlarına katkıda bulunarak gösterilerini yapmış oldular. Projemizin kapanış aşamasında ise kukla sergileri, ikramlar, kukla gösterileri yapıldı” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: iha